אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נשיא מאחורי סורג ובריח: משה קצב נכנס לכלא צילום: אבי רוקח,ynet

נשיא מאחורי סורג ובריח: משה קצב נכנס לכלא

"במדינת ישראל מוציאים היום אדם להורג, בלי ראיות. האמת תיחשף - איתי או בלעדי" - כך אמר קצב הבוקר, ברגעיו האחרונים כאדם חופשי. עשרות קרובים באו לבית המשפחה. "כולם בכו. גם גילה. אמא שלו לא הפסיקה לבכות"

07.12.2011, 10:16 | כתבי ynet

רגע לפני שהוא מאבד את חירותו ופוסע אל תוך כותלי הכלא, מי שהיה האזרח מספר 1 והורשע באונס מוסר הבוקר (יום ד') הצהרה אחרונה לתקשורת. משה קצב, הנשיא השמיני של מדינת ישראל, אמר רגע לפני שיחל בריצוי עונש שבע שנות המאסר שנגזר עליו כי הוא חף מפשע. "מוציאים היום אדם להורג על סמך התרשמויות, בלי עדויות ובלי ראיות", הוא אמר.

סמוך לשעה 9:00 יצא קצב מביתו, כשהוא מלווה בעשרות מתומכיו. חלק מהם מחאו לו כפיים וצעקו "אוהבים אותך משה" ו"משה אתה צדיק".

בשעות האחרונות של החופש הגיעו לביתו של קצב בקריית-מלאכי אמו ובני משפחה נוספים. כמו כן הגיעו לבית כמה מתפללים בבית הכנסת של הנשיא לשעבר, כדי להשלים מניין בתפילת שחרית. שוטרים הגיעו לרחוב בו מתגורר הנשיא האנס, כדי לשמור על הסדר. שכנה שהיתה בבית סיפרה כי בזמן שקצב התפלל, רעייתו גילה היתה עם אחיותיו של הנשיא לשעבר. מקורביו אמרו כי בימים האחרונים השלים עם העובדה שהוא נכנס לכלא.

בכלא מעשיהו, לשם צפוי קצב להגיע בהמשך הבוקר, הוצבו עשרות מאבטחים וסוהרים. כביש הכניסה לכלא נחסם משני הצדדים.

"גילה מתוחה, נותנת לו גיבוי"

סגן ראש העיר קריית מלאכי, יוסי סולמני, אמר כשיצא מבית קצב. "אני מאוכזב מאיך שהדברים התפתחו. אני מאמין שהאסימון ייפול כאשר יהיה לבדו בכלא ויסגרו עליו את הדלתות. היום הוא מוקף בבני משפחה וחברים, גילה מאוד מתוחה, ועדיין נותנת לו גיבוי ותומכת בו.

 

"לדעתי הוא קיבל תמיכה מתושבי העיר", הוסיף סולימני. "כולנו התפללנו בשבילו. יש לנו אמון מלא במערכת המשפט ואני מקווה שגם בתקופת המאסר הוא יצליח לשנות את ההחלטה".

שכניו של קצב ותושבים בעירו עדיין מאמינים בחפותו. נתי עייש אמר: "זו סתם עלילה. גם אם הוא עשה את המעשים - לא צריך לתת לו עונש כבד. הוא נשיא לשעבר ולא סתם אדם רגיל". גם השכנה ג'ולייט סבורה כך: "הוא לא עשה את זה". יהודה כהן, המתגורר בסמוך לקצב, הציג עמדה שונה: "אם הוא עשה את זה הוא צריך להיענש".

והיו גם כאלה שדורשים לתת חנינה לנשיא. פעיל ליכוד שהיה בבית קצב אמר: "אנחנו נרעיד את האדמה. רבים לא מאמינים שנעשה פה משפט צדק. אני הולך לאסוף חתימות של אזרחים, שלא מאמינים להחלטת בית המשפט".

קצב לניו-יורק טיימס: "הפכנו לסעודיה"

הלילה התפרסם ראיון עם קצב ב"ניו-יורק טיימס". "אני עומד לשלם את המחיר על דבר שלא עשיתי. חיבקתי ונישקתי נשים, אבל לא באופן בלתי הולם. הפכנו לסעודיה. חיבוק הוא עבירת מין", הוא אמר, ורמז לאפלייה על רקע עדתי: "העובדה היא שאני במקור ממדינה מוסלמית ומעיירת פיתוח".

לאחר שייכנס בשערי הכלא, צפויים חייו של קצב להשתנות מהקצה אל הקצה. למרות שעבר מיון ראשוני עוד לפני כניסתו הרשמית למתקן הכליאה, ועל פיו הוחלט כי ירצה את עונשו באגף התורני ויחלוק תא עם השר לשעבר שלמה בניזרי, קצב צפוי לעבור תהליך מיון וקבלה נוסף. הוא יעבור ראיונות עם קצין המודיעין של הכלא, עובדת סוציאלית, מפקד הכלא וכן צפויות לו בדיקות רפואיות.

לאחר הליך הקבלה הוא יילקח לתאו ויחל בחיי השגרה של האגף, שכוללים השכמה בשעה 04:45 בבוקר, עמידה לספירה שתחזור עוד שלוש פעמים במשך היום, ותפילת שחרית. חלק מהאסירים באגף עובדים במפעלים שבכלא, חלקם פונים למדרשיה ללימודי דת בהנחיית רבנים. מדי אסיר הוא לא יצטרך, מכיוון שבאגף התורני אין בהם שימוש.

השתלשלות הפרשה

עם כניסתו לכלא תבוא לסיומה הפרשה שהסעירה את המדינה בחמש וחצי השנים האחרונות. פרשת קצב התפוצצה ביולי 2006, כשהנשיא דאז פנה ליועץ המשפטי לממשלה מזוז, והתלונן כי א' מבית הנשיא מאיימת עליו וסוחטת אותו. תיק החקירה בעניינה של א' נסגר, אך בחקירתו נשאל קצב על מתלוננות נוספות שלפי החשד תקף. הכנסת אישרה להוציאו ל"נבצרות זמנית", ובתחילת 2007 המליץ מזוז להגיש נגדו כתב אישום בגין מעשים שביצע בשלוש המתלוננות האחרות.

קצב סירב להתפטר, ובמסיבת עיתונאים מתוקשרת האשים את המשטרה, הפרקליטות והתקשורת במסע ציד נגדו. במאי 2007 הוארכה נבצרות קצב עד לתום כהונתו. בעקבות בקיעים בתשתית הראייתית בידי הפרקליטות, היא חתמה עמו ביוני 2007 על הסדר טיעון שבמסגרתו אמור היה קצב להישלח למאסר על-תנאי, אך באפריל 2008 הוא חזר בו מהעסקה כדי "לשים סוף לרדיפה".

במרס 2009 החליטה המשטרה להאשים סופית את קצב באונס א' ממשרד התיירות, והוא כינס שוב מסיבת עיתונאים שבה הטיח האשמות קשות בתקשורת. במאי 2009 נפתח משפטו, שנערך בדלתיים סגורות. לאורך המשפט הכחיש קצב את כל המיוחס לו.

ב-30 בדצמבר 2010 הרשיע בית המשפט המחוזי בתל-אביב את קצב באונס, הטרדה מינית, הטרדת עד ושיבוש הליכי משפט. שלושה חודשים לאחר מכן שלח בית המשפט את קצב לשבע שנות מאסר. בחודש שעבר דחה בית המשפט העליון את ערעורו של קצב, הן על הכרעת הדין והן על גזר הדין. השופטים דחו את טענותיו של קצב, וקבעו כי קצב ייכנס לכלא בשבעה בדצמבר.

על אף זאת, קצב לא מוותר ופרקליטיו מבקשים, בצעד חריג, ארכה כדי להכין בקשה לדיון נוסף בעליון בהרכב מורחב, למרות שקיים סיכוי נמוך מבחינה משפטית שבקשה כזאת תתקבל. הבקשה הזו צפויה להיות מוגשת בתוך כמה שבועות כאשר הסמכות לקבלת הבקשה מצויה על פי חוק בידי נשיאת העליון דורית ביניש, או בידיו של כל שופט שתסמיך לכך. בני משפחתו גם ביקשו לאפשר לו לרצות חלק מהמאסר בביתו - אך המהלך לא נשא פרי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
במדינת ישראל שנת 2011 אין יותר מקום לאפליה מתקנת
אפילו האזרח מס' 1 כשנתפס בעבירה על החוק, מוציא מייד את המשפט : "העובדה היא שאני במקור ממדינה מוסלמית ומעיירת פיתוח", כמו הקצב האנס ועוד בראיון לעיתון זר, לא מתבייש לכבס את הליכלוך שלו, בחוץ. ב-30 בדצמבר 2010 הרשיע בית המשפט המחוזי בתל-אביב את קצב באונס, הטרדה מינית, הטרדת עד ושיבוש הליכי משפט. שלושה חודשים לאחר מכן שלח בית המשפט את קצב לשבע שנות מאסר. בחודש שעבר דחה בית המשפט העליון את ערעורו של קצב, הן על הכרעת הדין והן על גזר הדין. השופטים דחו את טענותיו של קצב, וקבעו כי קצב ייכנס לכלא בשבעה בדצמבר. מרוב שתן בראשו הוא בטוח שכולם כסילים גמורים. לכן די די די ב 'אפליה המתקנת' , כי אין מה לתקן אצל מישהו שהוא מקולקל-מיסודו ורק הטובים באמת ראוי שיתקדמו ללא הבדל עדה, פזורה או צבע התחתונים. כך יחסכו הרבה קלקולים ועגמת נפש לכולנו.
באבא , מרכז  |  07.12.11
לכל התגובות