אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

חקר ביצועים: כנס העיתונאים פספס את הדבר האמיתי

למה בעצם נפרדה שופרסל מריצ'י הנטר, ח"כ חיים כץ מדבר על דמי ניהול של חסכונות וצריך להיזכר גם באיכות הניהול, וממי באמת צריכה להיזהר העיתונות הישראלית

08.12.2011, 10:35 | כתבי כלכליסט

סירי - הפדיחה המושלמת

 

זה כבר כמה ימים שיש לי עוזרת אישית. לא חשבתי שאגיע למעמד כזה בגיל כה צעיר, אבל הנה - אפל העניקה לי ולעוד כמה מיליונים שרכשו את האייפון החדש שירות עם קול נשי רובוטי שעושה כל מה שאני מבקש. Siri מעירה אותי בבוקר, מזכירה לי להתקשר הביתה כשאני יוצא מהעבודה ומוכנה לענות על שאלות ידע כללי ולחשב חישובים מורכבים למדי בכל שעה ביממה. אפילו מתפלקת לה מדי פעם איזו בדיחה יבשושית. הכל טוב ויפה, אבל האמת היא שאני מדבר אל סירי רק כשאני לבד. את הניסיונות החוזרים ונשנים להכתיב לה הודעת טקסט בחיקוי אומלל של מבטא אמריקאי אני מעדיף לשמור לעצמי. גם כל החברים שביקשו להתנסות בשירות נאלמו דום כשסירי פנתה אליהם, וביקשו כמה דקות איתה לבד. מתברר שלדבר אל הטלפון שלך זאת עדיין פדיחה, וגם על היחסים האלה נצטרך עוד לעבוד.

(אלון רייס)

 

 

פורנרו בדרמה איטלקית

 

שרת הרווחה של איטליה אלזה פורנרו כינסה ביום ראשון מסיבת עיתונאים, שבה הציגה את תוכנית הצנע החדשה: גיל הפרישה יעלה ל־66 (לעומת 61 לנשים ו־65 לגברים כיום), כספי הפנסיה לא ייהנו מעדכונים אינפלציוניים, והמע"מ יעלה ב־2%. אלה בשורות קשות לאיטלקים, ולפורנרו. היא פרצה בבכי כשדיברה, ולרגעים לא הצליחה להשלים את הדברים. "היינו חייבים... וזה עלה לנו הרבה מבחינה פסיכולוגית...", אמרה ונאלמה. לא קל להיות זאת שמודיעה לעם שלך שהגיע הזמן להיות קצת פחות איטלקים.

(תמר טוניק)

נתניהו עולה על גדותיו

בנימין נתניהו, צילום: מרק ישראל סלם- ג בנימין נתניהו | צילום: מרק ישראל סלם- ג'רוזלם פוסט בנימין נתניהו, צילום: מרק ישראל סלם- ג

אל ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, האם מעניין אותך לדעת שבשבוע שעבר נפגשתי עם יו"ר ועד הבית שלי, שעדכן אותי שהתקינו שער חדש בחניה וביקש ממני לחנות קרוב למכוניות האחרות כדי שיהיה מקום לכולם? או שאולי מעניין אותך, במקרה, שמסיבת חנוכה בגן של הילד תהיה ביום רביעי הבא, בחמש אחר הצהריים? לא? באמת? אז למה אתה חושב שמעניין אותי לקבל מהלשכה שלך בכל יום עשרות הודעות SMS שמפרטות עם איזה מנהיג מדינה נפגשת, איפה זה היה, מה אמרת לו, מה הוא אמר לך, ואיזה עתיד נפלא אתה צופה למדינת ישראל, בזכותך כמובן? לא חבל על הכסף שהמדינה משלמת לחברות הסלולר? שלך, הידיד הטלפוני.

(שאול אמסטרדמסקי)

הנטר סיום בולימי

 

זה שבועיים שבקהילה העסקית - ובעיקר בענף המזון - מתקשים להירגע מהדרך החפוזה שבה מצא את עצמו ריצ'י הנטר מחוץ לשופרסל. בניסיון לפענח את המהלך אמרו בענף, בין השאר, שהנטר התקשה להבין את השוק המקומי, שנכשל בניסיונותיו לייבא פורמטים חדשניים, שהוא אחראי לצניחה ברווח התפעולי.

ריצ ריצ'י הנטר | צילום: סיון פרג' ריצ

הנה נתון שאולי יכול להסביר מה קרה שם: בשנה וחצי שקדמה לכניסתו של הנטר לתפקיד מנהל העסקים הראשי של הרשת מספר הסניפים שלה גדל ב־10, ואילו בתקופתו הוא זינק ב־25, למספר שיא של 266 סניפים. הזילות שבפתיחת סניפים חדשים לא מאפיינת רק את הנטר, אבל הוא הפך אותה לאמנות של ממש. בדרך הוא לא רק הזניח את ההיבטים התפעוליים אלא גם שכח לקרב אליו את העובדים, הלקוחות - ואת בעל הבית. מכאן הדרך החוצה היתה מהירה.

(נעמה סיקולר)

גולדהאר פשוט לא עובד

 

למכבי תל אביב אין מנכ"ל. אני חוזר: לאחת הקבוצות האהודות והמכניסות ביותר בישראל אין מנהל כללי. סליחה, בעצם יש לה מנכ"ל. קוראים לו מיטשל גולדהאר, והוא גם הבעלים של הקבוצה. מנכ"ל קבוצת כדורגל צריך לנהל אותה יום יום. לעזור למאמן בדילמות כגון "האם כדאי להחתים שחקנים שהסוכן שלהם הוא המאמן לשעבר של הקבוצה שפוטר ממנה?". להיות מחובר לשטח, לדעת מה מתרחש בו, מה משפיע על הקבוצה. אבל גולדהאר יושב בקנדה, ומנהל את הקבוצה כ"מנכ"ל זמני" מאז יוני. פלא שזה לא עובד?

(אוריאל דסקל)

הפרטיות בסלולר - נשארה אופציה אחת

 

זה היה שבוע קשה לפרטיות הטכנולוגית: חברות הסלולר בארצות הברית הודו שהן משתמשות בתוכנה שעוקבת אחרי הרגלי השימוש של בעלי הסמארטפונים, והתברר ששני קניונים תכננו לעקוב אחר תנועת הלקוחות בין החנויות באמצעות אות השידור של הטלפונים. רשויות החוק צריכות לקבל אישור של בית משפט כדי לאסוף את המידע הזה, אבל החברות הפרטיות לא ממש התעכבו כדי לקבל רשות, וודאי לא חשבו שללקוחות יש זכות לדעת שעוקבים אחריהם או רושמים כל פעולה שביצעו במכשיר. עכשיו אין איך להימלט, והם משאירים אותנו עם זכות אחת בלבד: לכבות את הנייד.

(איתי שמושקוביץ)

כץ -  לא מספיק לחתוך

חיים כץ, צילום: אביגיל עוזי חיים כץ | צילום: אביגיל עוזי חיים כץ, צילום: אביגיל עוזי

"דמי הניהול של 0.3%-0.4% בחיסכון ארוך טוווח מספיקים, צריך לקבע אותם ל־20 השנים הקרובות", אמר השבוע בוועדת הכספים ח"כ חיים כץ, שהוא גם יו"ר ועד העובדים של התעשייה האווירית. דמי הניהול על החסכונות בישראל הם שערורייה, אין ספק. יותר מדי אנשים מרוויחים על חשבונו של החוסך. אבל כדאי לזכור שהמודל שכץ הפעיל על קופת הגמל של עובדי התעשייה האווירית לא ממש הצליח. בינואר 2008 התגלו שם כשלי בקרה וניהול שגרמו לה לאבד 8% בתוך חודש אחד. אחד העובדים פשוט הימר בכספי החוסכים במכשירים פיננסיים מסוכנים, ואיש לא ידע, לא שמע, לא שאל שאלות. כץ וכל השאר צריכים לזכור שבמלחמה המוצדקת על דמי הניהול צריך לשמור גם על איכות הניהול.

(גולן פרידנפלד)

העיתונות מפספסת את הדבר האמיתי

 

שלום קיטל שאל השבוע, בכנס אילת לעיתונות, אם הפוליטיקאים רודפים את העיתונות או שמדובר בפרנויה. האבחנה שלי היא שהעיתונות סובלת ממניה דיפרסיה, נעה בין זחיחות דעת לדיכאון. בזמן האחרון היא ממש מתמכרת לאומללותה, ואולי משום כך היא מחמיצה את התמונה הגדולה: נתניהו, שותפיו ונערי השליחויות שלו לא מתנכלים רק לעיתונות, אלא לכל מי ומה שמפריע להם. כדי לשנות את כללי המשחק של הדמוקרטיה הישראלית הם מנסים להשתיק ערוצי טלוויזיה חטטניים, שופטים עצמאיים, אנשי עסקים מעצבנים, ואם אין ברירה אפילו את ראש המוסד שמעז לפתוח פה. אל תתבלבלו - יריב לוין הוא פיון חסר חשיבות, בקושי סוסון של קליגולה, שנועד להסיט את תשומת הלב מהדבר האמיתי.

(יואל אסתרון)

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות