אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיבידנדים: קודם תרומות, אחר כך מחזיקי האג"ח צילום: יריב כץ

דיבידנדים: קודם תרומות, אחר כך מחזיקי האג"ח

גד זאבי הקפיץ פי 8 את היקף התרומות של יפנאוטו החזקות, אף שרואי החשבון של החברה מביעים ספק באשר ליכולתה להמשיך לפעול כעסק חי. וגם: ישראל מימון עובר לאנרגיה ירוקה

12.12.2011, 08:42 | יסמין גיל ואסף גילעם

גד זאבי מפגין פרץ נדיבות. לפי דו"חות יפנאוטו החזקות, החברה שבשליטתו תרמה בשני הרבעונים האחרונים כ־1.37 מיליון שקל. נאה. אפילו עוד יותר נאה, אם זוכרים שבתקופה המקבילה אשתקד החברה תרמה רק כ־167 אלף שקל. אבל אז נזכרים שבדו"חות האחרונים של יפנאוטו החזקות נרשמה הערת עסק חי, לאחר שהחברה רשמה הפסד של 41 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של השנה ודווחה על ירידה במכירות ובנתח השוק.

אם מעמיקים עוד קצת, נזכרים שיפנאוטו החזקות, יבואנית ומשווקת רכבי סובארו בישראל, חייבת 107 מיליון שקל לציבור, שהלווה לה את הסכום ומחזיק כנגדו אגרות חוב. האגרות האלה נסחרו אתמול בתשואת זבל של 41%, ובדוחות צוין כי קיים ספק בנוגע ליכולתה להחזיר את הכסף. הדבר תלוי, נכתב, בנכונות בעלי השליטה להזרים כסף. בפברואר הקרוב, אגב, צריכה יפנאוטו החזקות לפרוע לציבור קרן וריבית בהיקף של 26.8 מיליון שקל.

גד זאבי, צילום: יובל חן גד זאבי | צילום: יובל חן גד זאבי, צילום: יובל חן

בשלב הזה צריכה להתעורר השאלה כיצד מתיישב הזינוק בהיקף התרומות בתקופה הנוכחית עם הקשיים התזרימיים של החברה. אגב, יפנאוטו החזקות אינה מפרטת בדוחות לאילו מוסדות נתרם הכסף. בדיקת "כלכליסט" העלתה כי עם מקבלי התרומות נמנים בין היתר, וברוח הזכייה בפרס נובל, מוסדות חינוך ותרבות כמו מכון ויצמן ברחובות ומדעטק בחיפה.

בחברה מקפידים להתבונן על החצי הנאה של הכוס: "התרומה לקהילה היא ערך עליון עבור יפנאוטו רכב", נמסר מטעם החברה. "החברה תורמת לקהילה שנים רבות, ותמשיך לעשות כך. משיקולי צנעת הפרט, אין אנו נוהגים לפרסם את שמות העמותות שאנו תורמים להן, אולם לרוב מדובר בעמותות מתחומי נוער ובריאות. יפנאוטו התחייבה לפני שנה לתרומות לעמותות שונות ואנו מיישמים זאת. הערת עסק חי שנרשמה מתייחסת ליפנאוטו החזקות, שהנה חברה בורסאית, ואינה מתייחסת לחברת יפנאוטו רכב, שהנה חברה בעלת עמידה פיננסית איתנה".

ומה באשר לבעלי אגרות החוב? מיפנאוטו החזקות נמסר להם כי הם יכולים לישון בשקט. "בעלות השליטה נתנו את התחייבותן לפרוע במועד את האגרות, ואכן עומדות מאחורי התחייבות זו".

אחים לפקקים

בשישי בצהריים חגגו ידידי תיאטרון בית ליסין פרמיירה למחזמר "אחים בדם". הפגנה למען זכויות אדם שהתקיימה בתל אביב באותה שעה, יצרה פקקים בעיר הפקוקה גם ככה, מה שגרם לדחיית מועד תחילת ההצגה. שוחרי התיאטרון שדייקו: גליה ויהושע מאור, גליה אלבין וישראל מקוב, ורדה ויוסי אלשיך, אורית ויוסי בכר, נאוה ברק ושלום זינגר, ברכה ויעקב גלברד, ברוריה ודודי ויסמן, נילי ואלי זהר, יהודית ואוריאל לין, עדיה ויצחק סוארי, תמי ואורי סלונים, ציפי ואפרים קונדה, נלי ויאיר רוטלוי ומיכל ויובל רכבי. מושיק ועירית תאומים הגיעו בדקה התשעים והתפצלו: היא הלכה לקחת את הכרטיסים והוא להחנות את האוטו.

גליה מאור, צילום: ערן לם גליה מאור | צילום: ערן לם גליה מאור, צילום: ערן לם

ישראל מימון עובר לאנרגיה ירוקה

מזכיר הממשלה לשעבר ישראל מימון, המשמש כיו"ר ועדת ההיגוי של ועידת הנשיא, מונה ליו"ר חברת האנרגיה

הירוקה מיהר ביואנרגיה ישראל. מיהר הוקמה ב־2009 ופיתחה טכנולוגיה ייחודית לייצור דלק מתחדש, ירוק וידידותי לסביבה. מיכה הררי, היזם ובעלי החברה, סיפר כי הבחירה במימון היא בזכות "ניסיונו הרב בעשייה מערכתית רבת־ממשקים כמו גם מול גורמים ממשלתיים". מימון הוסיף כי "לביומסה, כמקור אנרגיה מתחדש, יש פוטנציאל אדיר בתחום של ייצור חשמל ובתחום של ייצור דלקים המשמשים כתחליפי נפט".

ליאור גוטמן

 

הבהרה: אחת המתמודדות בבחירות לוועד עובדי הכנסת לא פיזרה שמועות שקריות מטעם מחלקת הפרוטוקולים בכנסת אלא טענה לשינוי התנאים לעובדים במחלקה. זאת בניגוד למה שפורסם ב־29 בנובמבר. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות