אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח טכנולוגי: דור רביעי בארה"ב? לא בקרוב צילום: shutterstock

דו"ח טכנולוגי: דור רביעי בארה"ב? לא בקרוב

רשת הדור הרביעי המתוכננת בארה"ב משבשת את ה-GPS, הקינדל פייר מסתמן ככשלון, ונטפליקס רוצה לספר לכולם באילו סרטים צפו משתמשיה

12.12.2011, 13:17 | יוסי גורביץ

אופס בשווי 14 מיליארדים

בארה"ב לא תהיה בקרוב רשת דור "רביעי" כלל-ארצית (או לפחות אחת כזאת שממותגת כדור רביעי, שהיא בעצם 3.9/LTE). על כל פנים, לא תהיה רשת עצמאית שלא מופעלת על ידי ספקית סלולר קיימת. לפני כשנה וחצי, הודיעה חברה בשם LightSquared שהיא מתכננת לבנות רשת כזאת בכל רחבי ארצות הברית, בעלות של כ-14 מיליארדי דולרים.

זה לא יקרה בקרוב, אם בכלל. למרות השמחה הכללית על ההכרזה המקורית של לייטסקוורד, במשרד ההגנה ומשרד התחבורה האמריקאיים מיהרו להעלות חששות. התדרים שהוקצו ללייטסקוורד קרובים באופן מסוכן לתדרים שבהם משתמשים מכשירי GPS. כשהנושא צף, גם חברות ה-GPS מיהרו להשמיע זעקה גדולה ומרה. למשרד ההגנה יש עניין מובהק בתחום משום ש-GPS הוא עדיין טכנולוגיה צבאית במהותה, ואת העניין של משרד התחבורה לא צריך להסביר.

אז נערכו ניסויים, והתוצאות – לפחות מבחינתה של לייטסקוורד – עגומות. הרשת שהיא מתכננת משבשת את פעילותם של כ-75% מכלל מכשירי ה-GPS בשוק. 69 מתוך 92 מכשירים שנבדקו סבלו מ"הפרעה מזיקה" בקרבת מגדל של לייטסקוורד.

בלייטסקוורד מחו בקול ענות חלושה על הדלפת המידע בנושא, שאמור היה להיות מוצג מחרתיים, אבל הודו במשתמע שהם פוגעים במכשירי GPS ולדבריהם הם עובדים על פתרון. ובינתיים, בארה"ב לא תהיה רשת דור רביעי כלל ארצית. באיזשהו מקום, קומיסר תשתית סיני כלשהו מצחקק בהנאה.

חם, חם מאד, מתלקח

 

מטאפורית, על כל פנים. עד כה, אין דיווחים על התלקחויות של מכשירי קינדל פייר - אף אחד לא יעז להפר את הפטנטים של אפל בתחום.

הקינדל פייר היה אמור להיות המוצר המוביל של עונת הקניות, סוף סוף תחליף אויפד ראוי. אם היה לי שנקל על כל כתבה מתלהבת שטענה שהוא יהיה הדבר הכי חם מאז האוטו דה פה, הייתי קונה אחד.

Goodness gracious, great balls of kindle, צילום: בלומברג Goodness gracious, great balls of kindle | צילום: בלומברג Goodness gracious, great balls of kindle, צילום: בלומברג

או, בעצם, לא. לגיון של לקוחות מתלוננים על שורה של תקלות בגרוטאה: אין לה כפתור ווליום חיצוני, היא לא מאפשרת שמץ של פרטיות – בן/בת זוגך או ילדך יידע מיד מה עשית איתה, קל ללחוץ בטעות על כפתור הכיבוי וכמובן  - מסך המגע מתעדכן בקצב של הביטוח הלאומי, מצד אחד, ודורש אצבעות של פסנתרן מצד שני.

המכשיר כבר הושווה לאדזל, המכונית הכושלת והמיתולוגית משנות החמישים, ושורה של פרשנים קרעו את בגדיהם וקראו לציבור לא לרכוש את התועבה.

אמזון טוענת שהקינדל פייר הוא המוצר המצליח ביותר שלה, אבל, כמנהגה המעצבן, לא אומרת כמה יחידות היא מכרה. היא מיהרה להגיב לתלונות, ואמרה שעדכון תוכנה יגיע בתוך שבועיים, והוא אמור להתייחס לרוב הבעיות. על פי דיווחים שלא אושרו, היא תוציא גרסה שניה של הגרוטאה באביב. אם זו לא תצליח, אז אפשר יהיה להשליך את הפייר לערימת האפר של ההיסטוריה.

שלום רווחים, להתראות פרטיות

נטפליקס, חברת הסטרימינג, מנהלת כעת מאבק עיקש כדי לשנות חוק אמריקאי מסוף שנות השמונים, שאוסר על חברות השכרת וידאו להציג את היסטוריית הצפיה של הלקוחות ללא הסכמתם בכתב לכל פריט ופריט. נטפליקס רוצה לקדם שינוי בחוק, שיאפשר לה לבקש את הסכמת מהלקוחות רק פעם אחת, ואחר כך לחלוק בעליצות כל סרט שהם רואים אי פעם עם כל העולם, אשתו וחברת הפרסום שלו.

מה אתם רוצים מהחיים שלנו, אומרים בנטפליקס. מה, אתם לא מדווחים על המיקום שלכם בפורסקוור? אתם לא מתעדים כל שטות בפייסבוק? תנו גם לצופי הסרטים להודיע לעולם מה הם רואים. מה 'כפת לכם? קשה לכם לחיות עם זה שאנחנו נגזור את הקופון שלנו?

זהו, שזה לא המצב. אף אחד לא מונע כעת מאף משתמש בפייסבוק להכריז שהוא צפה הרגע בקומדיה רומנטית, סרט מלחמה, או דרמת חוק בוליוודית עמוסת ריקודים המוניים. החוק הקיים מספיק לגמרי לצורך כך. החוק שנטפליקס דוחפת יעביר את השליטה לידיה, לא לידי הלקוחות. עכשיו הם בוחרים מה לחלוק; אחר כך היא תחליט.

יצוין שבעבר מחקרים כבר מצאו שהם יכולים לעלות על נטייתו המינית של אדם רק על סמך הסרטים שבהם צפה, ושהם יכולים באותה המידה גם לזהות את נטייתו הפוליטית. מי שרוצה לחשוף את עצמו, יכול לעשות את זה גם היום – אבל אסור לו להגביר את הלחץ על האוכלוסיה שעדיין רוצה לשמור על הפרטיות - וזה מה שכל מהלך בכיוון הזה עושה. אנחנו קודם כל אזרחים, לא צרכנים, והתפקיד שלנו בחיים הוא לא להעשיר טיפוסים כאלו.

קצרצרים

בוא וקנה, בוא וקנה! רק היום, הגובלינסטור מציע לכם טאבלט שאף אחד לא רוצה במחיר שכל אחד רוצה! HP מתחילה את מכירת החיסול האחרונה בהחלט של הטאצ'פדים, ואיביי נכנסת להתקף בולמוס. אם תמהרו, יכול להיות שתצליחו להיות בין המאושרים האחרונים שישימו יד על גרוטאה, ועוד שנתיים תנסו להזכר על מה לעזאזל חשבתם כאשר ביצעתם את הרכישה הזו.

שלכם תמורת 99 דולר בלבד, צילום: אריאל בשור שלכם תמורת 99 דולר בלבד | צילום: אריאל בשור שלכם תמורת 99 דולר בלבד, צילום: אריאל בשור

ממשלת הודו דוחה בזעם את הידיעות על כך שהיא רצתה לסנן תוכן גולשים עוד לפני שהגיע לרשת. שר התקשורת והחינוך של הודו, קַפּיל סיבַּאל, הכחיש בתוקף את הפרסומים המיוחסים לו – נטען שהוא נפגש עם נציגי חברות מובילות כדי לדרוש סינון מראש – ואמר שצריך להיות משוגע כדי לחשוב שאפשר לסנן את התוכן של כל האינטרנט מראש. עם זאת, הממשלה כן רוצה לסנן תוכן אחרי שהוא פורסם, מנהג מקובל במדינות רבות ברחבי העולם. סיבאל נשמע מריר כשהתלונן על כך שהניו יורק טיימס לא טרח לבקש ממנו תגובה: "עיתון במעמד כזה היה צריך קודם כל ליצור איתי קשר, הם היו צריכים לבקש את תגובתי לפני שכתבו דבר כזה."

 

שוד האייפדים הגדול: שני גברים פרצו לחנות בסט ביי בקליפורניה, ובמהירות שיא – דקה בלבד – רוקנו אותה מ-125 גרוטאות יקרות, ונמלטו אל תוך הלילה. זו לא הפעם הראשונה שחנות בסט ביי נשדדת בגלל אייפדים, והמקומיים מתחילים לחשוד שמדובר בשוד שבוצע באמצעות סיוע של עובדי החנות עצמם.

ואם בקליפורניה גונבים את הגרוטאות, בסרטון הבא תוכלו לראות טמבל שיש לו יותר מדי כסף משמיד אויפד באמצעות השלכתו ללבה רותחת. המכשיר האומלל מספיק להבזיק הודעת "חם כאן מדי, הצילו" לפני שהוא מחוסל סופית. לא ברור למה לעזאזל עשה הטמבל את מה שעשה, אבל כנראה יש לזה מטרה פרסומית כלשהי. ברוכים הבאים לעידן הגודש, שבו אתם כל כך מלאים מהמוצרים חסרי הערך אך היקרים שרכשתם, שיש ערך אפילו בצפיה בהשמדה שלהם. כל מכשיר כזה, נזכיר, בנוי בין השאר מדמם ודמעתם של עובדים בעולם השלישי.

ארגון האנרכיסטים המקוון אנונימוס – מוטו: מוציאים שם רע לזכויות דיגיטליות ולהגנה על פרטיות – הוציא סרטון שבו הוא מהלל, משבח ומקלס את עצמו ופועלו במהלך 2011, ומבטיח לנו שעוד לא ראינו שום דבר וש-2012 בפתח, והו הו מה שהם יעשו בשנה הקרובה. האם איש לא יפטור אותנו מהילדים הבלתי מחוברתים הללו?  

· "דו"ח טכנולוגי" בכל יום בתיבת המייל שלכם. להרשמה לניוזלטר לחצו כאן (ובחרו בתיבה השישית)

· לטורים הקודמים של "דו"ח טכנולוגי" - dailytech.calcalist.co.il.

·ל-RSS של "דו"ח טכנולוגי" 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות