אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט" - בזמן השירות: 1,800 חרדים ילמדו במכינה קדם־אקדמית צילום: שאול גולן

בלעדי ל"כלכליסט" - בזמן השירות: 1,800 חרדים ילמדו במכינה קדם־אקדמית

לפי תוכנית חדשה של מינהלת השירות האזרחי־לאומי, המתנדבים יעברו קורסים והכשרות מקצועיות, כדי לסייע להם להשתלב בלימודים גבוהים ובשוק התעסוקה

14.12.2011, 08:01 | תומר אביטל

תוכנית חדשה של מינהלת השירות האזרחי־לאומי תשלב כ־1,800 חרדים המשרתים בשירות אזרחי במכינות קדם־אקדמיות, כבר במהלך התנדבותם. המתנדבים יעברו קורסים והכשרות מקצועיות, כדי לסייע להם להשתלב בלימודים גבוהים ובשוק התעסוקה.

במהלך הרבעון הראשון של השירות ייחשפו המתנדבים לתחומי לימוד ולמקצועות שונים, ובהמשך ייערכו להם קורסים באנגלית, במתמטיקה ובמחשבים. התוכנית הוצגה בפני מנואל טרכטנברג, יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה, בפגישה שהתקיימה בינו לבין מנכ"ל מינהלת השירות האזרחי־לאומי, שר־שלום ג'רבי, וממלאת מקום מנהל האגף לחינוך מבוגרים במשרד החינוך, ריבה אביעד. התוכנית - שלה גרסה דו־שנתית וחד־שנתית- תבוצע במימון משרד החינוך.

"השירות  האזרחי מהווה מנוף לקידום והכנה של המתנדבים החרדים לשוק העבודה", אמר ג'רבי. "הקורסים וההכשרות שהם מקבלים מעניקים להם כלים ומבססים את ידיעותיהם, כך שבסיום השירות יוכלו להשתלב באין מפריע בעולם האקדמי ובשוק התעסוקה".

שאיפה זו רחוקה מהמציאות כיום. מחקר חדש של משרד התמ"ת מצא כי 37% מבוגרי השירות האזרחי טענו כי התרומה העיקרית של השירות עבורם היתה קבלת פטור סופי מהצבא (לפי חוק, שירות לאומי של שנה לפחות מקנה פטור משירות צבאי). רק 23% העריכו כי הוא תרם להם ברכישת ניסיון חיים ולהתפתחות האישית. עם זאת, הרוב (77%) הביעו שביעות רצון גבוהה ממנו.

בני פפרמן, מנהל מינהל מחקר וכלכלה בתמ"ת, הבהיר כי רוב החרדים עדיין משרתים בתפקידים טיפוליים והדרכתיים בקהילה (72%), ואינם משפרים את כישורי התעסוקה שלהם או מצליחים למנף את השירות להשתלבות בעבודה. "לעומתם", אמר פפרמן, "28% משרתים בתפקידים משרדיים או תומכי רפואה והצלה, ומסמנים להערכתנו שינוי מגמה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות