אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר ההסדר של אינספייר: מיטב תרכוש את השלד הבורסאי תמורת 4.2 מיליון שקל צילום: יובל חן

אושר ההסדר של אינספייר: מיטב תרכוש את השלד הבורסאי תמורת 4.2 מיליון שקל

חברת הבת רבינטקס עדיין מתקשה להגיע להסכמה בנוגע להסדר ועיקר הפער הוא לגבי פריסת התשלומים לבנקים

15.12.2011, 07:00 | מארק שון

שופט בית המשפט המחוזי בנצרת עאטף עיילבוני אישר אתמול (ד') את הסדר הנושים של חברת אינספייר, לפיו ישיר בית השקעות שבשליטת בית ההשקעות מיטב ירכוש את השלד הבורסאי של החברה שבשליטת אבי ורטהיים.

אינספייר בשליטת אבי ורטהיים שמחזיקה בשלוש חברות ציבוריות, תדיר גן, רימוני ורבינטקס, הגישה באמצע יולי בקשה להקפאת הליכים בשל חובות בגובה 211 מיליון שקל, כאשר החובות העיקריים הם לקרן אוריגו בגובה 84.4 מיליון שקל ולבנק הפועלים 50.6 מיליון שקל. נאמן החברה, עו"ד עמית לדרמן, כינס לפני שבוע אסיפות נושים שאישרו את ההסדר. 

המו"מ לקראת הרכישה החל בחודש אוקטובר, אז הגיעו ארבע הצעות לרכישת השלד, מיטב הנפקות ופיננסים שהציעה 4.2 מיליון שקל, פידלטי הון סיכון ואפסווינג קפיטל שהציעו 3 מיליון, וההצעה הנמוכה ביותר היתה של קידום מצבים שוקי הון שהסתכמה ב-2.6 מיליון שקל.

מחזיקי אגרות החוב פנו לנאמן בבקשה למנות חוקר לגבי נסיבות קריסת החברה, כולל מעורבות אפשרית של נושאי המשרה במצב. לבסוף נקבע כי אחד מעורכי הדין, אבנר כהן, אופיר נאור, אסף ברם או אריה דנצינגר ימונו כבודקים.

"אני סבור כי הסדר הנושים ראוי וסביר, המאזן באופן שקול ונכון בין כלל האינטרסים", קבע השופט בהחלטה. המתנגדת היחידה להסדר היתה הראל פיא שמחזיקה כ-1% מהמניות אך השופט הכריע כי הראל פיא לא הציגה אלטרנטיבה להסדר.

במקביל לאינספייר נכנסה גם חברת הבת רבינטקס להקפאת הליכים בגין חובות של 140 מיליון שקל ורו"ח חן ברדיצ'ב מונה לנאמן החברה. בתחום דיגום כלי הרכב, שהוא גם תחום הפעילות המהותי של החברה, פועלת רבינטקס באמצעות חברות גארדלינק וברטק, הרשומות בארה"ב, שלהן חובות של 14.7 מיליון דולר לבנקים אמריקאיים.

בניגוד לאישור הסדר הנושים של אינספייר הרי שההסדר אליו הגיע נאמן רבינטקס טרם אושר ברוב הדרוש. ההסדר של רבינטקס מתבסס בעיקר על מכירת פעילות המיגון האישי ב-42 מיליון שקל לחברת אחידטקס ומכירת השלד הבורסאי של החברה המוערך ב-3 עד 6 מיליון שקל.

הפער העיקרי במקרה של רבינטקס הוא בין הבנקים לבין מחזיקי אג"ח ב' בעלי שעבוד של כ-32 מיליון שקל על מניות גארדלינק (שמחזיקה בברטק). החוב הכולל של החברה לאותם מחזיקי אג"ח הוא 76.5 מיליון שקל, ואילו החוב לבנק הפועלים עומד על כ-33.1 מיליון שקל.

מהדוח שהגיש הנאמן לפני כשבועיים עולה, כי המחלוקת בין הנושים נוגעת לעיתוי חלוקת התשלומים שיהיו מההסדר. הפער נובע מכך שבהתאם לעסקת המיגון האישי התמורה שתשלם אחידטקס לבנק עתידים להיות משולמים בפריסת תשלומים על פני חמש שנים והבנקים חוששים ממצב של אי פרעון החוב, לאחר ששאר נכסי החברה כבר יחולקו. בעל אגרות החוב מהצד השני טוענים כי אין זה סביר לעכב למשך חמש שנים את התשלומים המגיעים מההסדר וכי עיכוב חלוקת הדיבידנד למשך מספר שנים יהפוך את ההסדר לחסר ערך.

הדיון בעניין הזה צפוי להיות ביום שני הקרוב. את רבינטקס והנאמן מייצג עו"ד אהוד גינדס.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות