אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אש ועוד הרוגים בקהיר: "החיילים ירו מהגגות" צילום: אי פי איי

אש ועוד הרוגים בקהיר: "החיילים ירו מהגגות"

האלימות במצרים הולכת ומסלימה: פעילים המתנגדים לשלטון הצבא דיווחו שעוד ארבע גופות הובאו לבתי חולים בלילה. לפי דיווחים, בין ההרוגים כהן דת בכיר שתמך במפגינים. הטלוויזיה תיעדה חיילים משליכים אבנים על מפגינים מגג הפרלמנט

17.12.2011, 08:54 | סוכנויות הידיעות

מחיר הדמים במצרים הולך ועולה. לפי פעילים, מניין ההרוגים עלה הלילה (שבת) לשבעה - כולם נהרגו מירי כוחות הביטחון. משרד הבריאות המצרי הודיע כי לפחות 222 בני אדם נפצעו בעימותים בקהיר, חלקם סובלים מעצמות שבורות וחלק נורו. לפי הדיווחים, בין ההרוגים איש דת מוסלמי מוכר מאוניברסיטת אל-אזהר.

המהומות שהלכו והחריפו בשעות אחר-הצהריים המשיכו גם לאחר שקיעת השמש, וקבוצות של מאות מפגינים המשיכו להתעמת עם הצבא והמשטרה. במקום מסוים הסתתרו הצעירים מאחורי מחסום מאולתר ומכונית שנהפכה, בעודם משליכים אבנים על כוחות הביטחון. מפגין בשם איסלאם מוחמד סיפר כי אנשי הביטחון ירו מגגות הבניינים באזור. לדבריו, בשלב מסוים חבר דחף אותו הצדה ואז נורה בבטנו: "הוא נורה במקומי ונפל לקרקע. הדם שלו על בגדיי ועל ידיי".

סקר הדבר שמטריד ביותר את המצרים הוא המצב הכלכלי לפי הסקר שבוצע בתחילת החודש, 45.8% מהמצרים ציינו כי המצב הכלכלי הפך "גרוע הרבה יותר" בהשוואה לשנה שעברה דורון פסקין, 2 תגובותלכתבה המלאה

אתמול במהלך העימותים דווח כי שלושה בני אדם נהרגו וכ-170 נפצעו. ההתנגשויות החלו בלילה ונמשכו לאורך היום. האווירה התלקחה יום לאחר השלמת הסבב השני בבחירות לפרלמנט המצרי, שבמסגרתו הצביעו תושבים בקהיר, איסמעיליה, סואץ, אסואן ודלתת הנילוס. התוצאות צפויות להתפרסם בימים הקרובים.

כתבים זרים דיווחו כי חיילים הסתערו על מחנה שהקימו מפגינים מחוץ לבניין הממשלה בבירה המצרית והכו נשים במקלות. המחנה היה במקום זה שלושה שבועות, ואנשיו קראו להנהגת הכוחות המזוינים להעביר את סמכויותיהם לממשל האזרחי. כתבים דיווחו כי כמה נשים השתטחו על המדרכה, בזמן שהמשטרה הצבאית הכתה אותן במקלות - כמה מהן נגררו בשערן בידי החיילים.

בנוסף לאש שנורתה מגג הפרלמנט המצרי, דווח כי החיילים והשוטרים השליכו גושי בטון וחתיכות זכוכית על המפגינים. מצלמות הטלוויזיה תיעדו את מעשיהם של אנשי כוחות הביטחון, ותמונות פורסמו זה מכבר ברשתות החברתיות באינטרנט. בתגובה השליכו המפגינים אבנים ובקבוקי תבערה, מה שגרם לדליקה באגף של בניין הפרלמנט.

 

"אפשר לראות את האירוניה בכך שהצבא זורק אבנים על המפגינים מבניין הפרלמנט, היכן שתלוי שלט שאומר שדמוקרטיה היא הכוח של העם", אמר המפגין מוסטפה ששטאווי. לדברי רמי ראוף מ"היוזמה המצרית לזכויות הפרט", חלק מהגופות הגיעו במהלך הלילה לבית חולים סמוך. סימוכין לכך אפשר למצוא בדבריה של שאהר עבד אל-מוחסן, פעילה צעירה, שסיפרה שראתה גופות של שני מפגינים מובאות לבית החולים, שניהם נורו למוות. "הדם עדיין טפטף מראשו של אחד מהם", סיפרה הצעירה.

הפעילים דיווחו כי בין השאר נהרג השייח עימאד עפת, איש דת מאל-אזהר, מרכז ההלכה הסונית המוביל, שנקט עמדה אוהדת למהפכה, ביקר את פעולות הצבא והוציא פסק הלכה האוסר להצביע בבחירות למועמדים שהשתייכו למשטרו של חוסני מובארק. על פי הדיווחים הוא נורה בלבו בעת שהצטרף למפגינים מחוץ לבניין הממשלה.

בנוסף, אמש דיווח ה"ניו יורק טיימס" כי המועצה האזרחית המייעצת, האמורה לחזק את הלגיטימציה של השלטון הצבאי במצרים, השעתה את עבודתה במחאה על הדיכוי האלים של ההפגנות במדינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות