אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"כל עיכוב ביישום חוק חינוך חובה לבני 4-3 משמעותו העמקת אי-השיוויון החברתי" צילום: אלעד גרשגורן

"כל עיכוב ביישום חוק חינוך חובה לבני 4-3 משמעותו העמקת אי-השיוויון החברתי"

זוכי פרס נובל ושרי חינוך לשעבר בקריאה תקיפה לראש הממשלה ליישם המלצות ועדת טרכטנברג בתחום החינוך. "החשיבות של המלצות אלו לצמצום פערים בחינוך היא רבה ביותר"

18.12.2011, 08:59 | ליאור בן דוד

זוכי פרס נובל, שרי חינוך לשעבר, חתני פרס ישראל לחינוך ואישי חינוך בולטים פנו היום (א') במכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, שבו קראו לו ליישם באופן מיידי את חוק חינוך חינם, שטרם יושם במלואו מאז חוּקק ב-1984. הפנייה, שנעשתה ביזמת מנהיגי מחאת האוהלים, מגיעה על רקע חשש הולך וגובר בהנהגת המחאה כי גם פרק החינוך של מסקנות ועדת טרכטנברג ימוסמס, כפי שקרה כבר למס העשירים, פרקי הדיור בדו"ח ומסקנות התחבורה הציבורית.

על המכתב חתמו, בין היתר, זוכי פרס נובל פרופ' דן שכטמן, פרופ' אהרן צ'חנובר, פרופ' אברהם השקו ופרופ' דניאל כהנמן, כמו גם שמונה שרי החינוך לשעבר וחתני פרס ישראל לחינוך. במכתב נאמר כי "לראשונה זה שנים, השיבה המחאה החברתית את החינוך לסדר היום הציבורי ופתחה צוהר חסר-תקדים לשינוי במדיניות ארוכת השנים של ממשלות ישראל. 'הוועדה לשינוי חברתי- כלכלי' בראשות פרופ' מנואל טרכטנברג קבעה בהמלצותיה כי על-מנת לקדם שוויון חברתי ולהפחית את נטל תשלומי ההורים יש ליישם את חוק חינוך חינם לבני 3-4 במלואו, החל מינואר הקרוב, בכלל הגנים הציבוריים בישראל".

עוד נכתב בפנייה כי "חודשיים חלפו מאז פורסם הדו"ח בקול תרועה רמה, ועל אף שהודיע ראש הממשלה כי יאמץ את המלצותיו במלואן, אישרה הממשלה רק את מקצתן. אך חמור מכך, עד כה לא קיבלה הממשלה כל החלטה באשר להמלצה ליישם את אחת ההמלצות החיוניות ביותר המופיעות בדו"ח - מימון חוק חינוך חינם לגיל הרך, שחשיבותו לצמצום פערים בחינוך רבה ביותר. כל עיכוב נוסף ביישומו משמעו העמקת האי-שוויון החברתי, המשך המעמסה הכלכלית על ההורים וכרסום בחוסנה של ישראל כחברה סולידרית ובריאה".

הרב יצחק לוי, שיחד עם שבעה שרי חינוך לשעבר – אהרון ידלין, הנשיא לשעבר יצחק נבון, שולמית אלוני, אמנון רובינשטיין, מאיר שטרית, יוסי שריד ויולי תמיר – חתם גם הוא על הפנייה ואמר: "אני יכול למנות חוקים רבים שמוקפאים לשנים רבות בחקיקה מהירה ולא ראויה, בהחלטות ממשלה או סתם ברשלנות עבריינית של משרד ממשלתי כזה או אחר. אך מעל כולם צריך לציין את העוול החברתי והחינוכי העצום הנגרם מהקפאת חוק חינוך חינם. שוררת הסכמה מוחלטת בקרב אנשי חינוך באשר לנזק הרב שנגרם לילדים בגיל כל-כך קריטי לחינוכם, בעודם מטופלים במסגרות פרטיות לא מפוקחות שאינן עומדות בשום תקן סביר. יתר על כן, מחירי המעונות מרקיעי ששחקים. לעתים מעון לילד בן שלוש יקר יותר משנת לימודים אקדמית".

סתיו שפיר, ממנהיגות המחאה החברתית, שיזמה את הפנייה לחותמים, הסבירה הבוקר: "מדובר בהמלצה של ועדה שראש הממשלה מינה בעצמו. גם אם המלצותיה רחוקות מלהיות מספקות, נראה כי בחודשיים שעברו נתניהו עסוק בעיקר בלפורר ולהשכיח אותן אחת-אחת, בעיקר את החיוביות שבהן. מה עוד אמור לקרות כדי שהממשלה תבין שאי-אפשר להמשיך להפקיר את ציבור ההורים ואת דור העתיד?"
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
לא רוצים חינוך חינם בכלל
נמאס לנו לשלם מס הכנסה כדי שערבים שלא משלמים מיסים ולא עושים צבא ילמדו על חשבוננו וגם יעשו 10 ילדים. חינוך חינם מתאים למדינה בעלת אוכלוסיה הומוגנית,קרי,כולם עושים צבא,כולם משלמים מס הכנסה,כולם עושים 3 ילדים בממוצע. לא פייר לבקש מאזרחים לשלם 60% מס הכנסה כדי לממן חינוך חינם לאוכלוסיה שלא תורמת מאום.
18.12.11
9.
ח.ח.ח. כבר מגיל 3 חודשים!
מצד אחד מצפים שאשה תחזור לעבודה לאחר 14 שבועות אך מצד שני גובים הון עתק על מעונות. הסבסוד הניתן על ידי הממשלה הוא רק לעניים במלוא מובן המילה (רק למשתכרי שכר מינימום). הגיע הזמן שכספי המיסים שלנו יעבדו לטובתנו ולא לטובת המיעוטים הפרזיטיים במדינתנו!
אמא  |  18.12.11
לכל התגובות