אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד המשפטים לא הגיש את הצעתו לגוף ביקורת על הפרקליטות: "הנושא מורכב" צילום: עמית שאבי

משרד המשפטים לא הגיש את הצעתו לגוף ביקורת על הפרקליטות: "הנושא מורכב"

היה אמור להעביר היום את ההצעה לוועדה לביקורת המדינה. יו"ר הוועדה רוני בר-און: "אני מתקשה להבין למה אתם לא מביאים אפילו התחלה של נייר". יהודה וינשטיין: "אני אשם"

19.12.2011, 11:40 | משה גורלי

ועדת ביקורת המדינה של הכנסת ציפתה ממשרד המשפטים להגיש היום (ב') את הצעתו לגוף ביקורת על הפרקליטות. בכירי המשרד - השר יעקב נאמן, היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ופרקליט המדינה משה לדור - התייצבו והסבירו (שוב) שהנושא מורכב וביקשו חודש וחצי נוספים. יו"ר הוועדה ח"כ רוני בר-און כעס: "עוד מעט נחגוג 3 שנים להתחייבות ששר המשפטים נתן למבקר המדינה וכלום לא קרה. בין לבין עולות יוזמות חקיקה פרטיות שאנו מנסים לרסן. אני מתקשה להבין למה אתם לא מביאים אפילו התחלה של נייר".

וינשטיין השיב לבר-און באומרו: "האשמה רובצת לפתחי. אין פגישה שהשר לא מנסה לדרבן אותי". וינשטיין הודיע על הסכמה עקרונית במשרד לגבי הקמת הגוף, אך היעדר הסכמה לגבי אופיו והיקף סמכויותיו. "בכל מקרה", הבטיח היועץ, "גוף כזה לא יפגע בעצמאות הפרקליטות".

וינשטיין ולדור מצידם הפליגו בשבחי יושרתה של הפרקליטות וציינו את כפיפותה כבר היום לביקורת רבה - מצד בתי המשפט, מבקר המדינה, לשכת עורכי הדין, נציבות שירות המדינה וכמובן הביקורת הפנימית. בר-און ציין עניינים מהותיים שכלל לא מכוסים על ידי ביקורת זו: "ריבוי עסקאות טיעון, חור שחור שברובו לא עובר תחת הרדאר של בתי המשפט, ומדיניות ההעמדה לדין וסגירת התיקים. אלה דברים שצריכים להיות מפוקחים. המפוקחים בסוף יברכו על כך. גוף ביקורת ישים קץ לעונת הציד על הפרקליטות".

לדור הדגיש את הקושי של תובע לנהל תיק כשבמקביל הוא עצמו נילון. הוא חזר והטיח בפני הח"כים את המוטיבציות מאחורי היוזמה: "הקולות האלה עלו מתיקים מזוהים של נבחרי ציבור ואנשים חזקים במגזר הפרטי שיש להם יחצ"נים, לוביסטים ואפילו חלק מהתקשורת, שבאמצעותם הם מנהלים קמפיין שמטרתו לגרום לתביעה לאבד מבטחונה ולנטרל את יכולותיה".

בר-און סיכם בשאלה הנוקבת: "מתי מקבלים נייר". "חודש, חודש וחצי", השיב לדור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות