אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניתוח "כלכליסט": הקרב על הדמוקרטיה: כך מנסה הקואליציה לחנוק את ההתנגדות צילום: טל שחר

ניתוח "כלכליסט": הקרב על הדמוקרטיה: כך מנסה הקואליציה לחנוק את ההתנגדות

הצעת "חוק העמותות" מבקשת להפסיק את המימון שמקבלות עמותות שמאל ממדינות זרות. הקואליציה לסגור את החמצן של ארגוני זכויות אדם ולהשתיק ביקורת נגדה

21.12.2011, 08:22 | משה גורלי

זה חודשים ארוכים מנסים חברי הכנסת אופיר אקוניס (ליכוד) ופאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) לקדם שתי הצעות חוק, המבקשות לחתוך את צינור התרומות לעמותות שמאל וזכויות אדם. נוסח מוקדם של היוזמות שהעלו השניים הוקפא בגלל איום מפורש של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין שקבע כי אם יבשילו לחוקים לא ניתן יהיה להגן עליהן בבג"ץ.

וינשטיין קבע כי "שתי ההצעות לוקות באי־חוקיות, פוגעות קשות בחופש הביטוי, חופש ההתאגדות והזכות לשוויון ומציבות את ישראל בשורה אחת עם מדינות שנקטו מהלך דומה, שספק אם ראוי שנתקנא בשיטת המשטר הנהוגה בהן ונתנהג כמותן".

על אף עמדת היועץ, אקוניס וקירשנבאום המשיכו בניסיונותיהם לקדם את הצעות החוק וגיבשו נוסח חלופי שטרם הונח על שולחן הכנסת. שלשום התבטא בנושא ראש מפלגתה של קירשנבאום, שר החוץ אביגדור ליברמן, שאמר כי "ייתכן שסיעת ישראל ביתנו טעתה כשהחליטה להסכים למשוך את 'חוק העמותות' ולפעול בנושא יחד עם סיעת הליכוד. גם על שותפות קואליציונית משלמים מחיר ואנחנו שילמנו מחיר".

שומרים על פוקוס

הנוסח הנוכחי של הצעת החוק מתמקד אך ורק בעמותות שמאל

ההצעה החדשה, כמו קודמתה, עטופה באותו נימוק: הצורך לנטרל "ארגונים אשר שמו להם למטרה להוקיע את מדינת ישראל בעיני העולם ולהפוך את חיילי וקציני צה"ל לנרדפים, תוך פגיעה בשמם הטוב. ארגונים אלה, המכנים עצמם לעתים קרובות 'ארגוני זכויות אדם', מקבלים מימון ממדינות וממקורות עלומים שכל מטרתם היא לפגוע ולשנות את השיח הפוליטי הציבורי בישראל מבפנים".

היועץ המשפטי, להבדיל, רואה בארגונים אלה "מרכיב חיוני בכל חברה דמוקרטית. אין להתעלם מכך שהצעות החוק מבקשות לחסום בעיקר את המימון של ארגונים אלה. אכן, פעילות ארגונים אלה אינה עולה תמיד בקנה אחד עם עמדות ממשלת ישראל. אולם מדובר בקול חשוב שאין להשתיקו".

הגרסה המרוככת של הצעות החוק מנסה להשיב להסתייגות של היועץ, ולפיה הכספים המגיעים מחו"ל "תומכים בפעילות ברוכה במגוון רחב של תחומים". עכשיו מבקשים אקוניס וקירשנבאום להתמקד אך ורק בעמותות שמאל: "הצעת החוק מבקשת לאסור כליל על תרומות ממדינות זרות לעמותות אשר שוללות את קיומה של מדינת ישראל; מסיתות לגזענות; תומכות במאבק מזוין נגד מדינת ישראל; תומכות בהעמדה לדין בפני ערכאות בינלאומיות של נבחרי ציבור וחיילי צה"ל; קוראות לסרבנות ותומכות בחרם על מדינת ישראל".

בהצעת החוק קטגוריות נוספות: "ארגונים מהוגנים" שפועלים לקידום החברה הישראלית בתחומי רווחה, חינוך וכו', המתוקצבים על ידי המדינה, יוחרגו מהאיסור. נוסף על כך, מבקשת ההצעה לשלול מהארגונים "המסיתים" את הזכות לפטור ממס הכנסה ולהשית עליהם מס בגובה 45%.

"אם יש רציונל לגיטימי למנוע התערבות חיצונית אז הוא נובע מהרצון למנוע עיקוף לחוק מימון מפלגות, אלא שכאן מבקשים להשתיק חופש ביטוי ולפגוע בשוויון שבין בעלי דעות", אומר פרופ' ברק מדינה, דקאן הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, ומוסיף: "למה למדינות אסור לתמוך בדעות מסוימות ולשלדון אדלסון מותר?".

כאן קבור הכלב שחושף את התכלית האמיתית שצובעת את הצד הפוליטי־אידיאולוגי של ההצעה. אילו הדאגה האמיתית היתה למנוע השפעה על השיח הציבורי, למנוע את הניסיון לשנות מבפנים את אופייה של מדינת ישראל, מדוע להבחין בין תרומה ממדינה לבין תרומה פרטית? עמותות הימין "אם תרצו", "אלעד" ואחרות נתמכות בידי קיצוניים מחו"ל שזהותם חסויה אפילו מפני רשם העמותות. לשיטת היוזמים, זה בסדר לממן פרסום כרזות של יצחק רבין לבוש במדי אס.אס והפגנות גזעניות של פעילי ימין קיצוני.

ד"ר אמנון רייכמן, מומחה למשפט חוקתי מאוניברסיטת חיפה: "הסיווג בין עמותה ראויה לפטור לבין כזו שאינה ראויה הוא מסובך ויוביל לליטיגציה מיותרת, למניפולציות. ארגוני 'שמאל' יחלו לפעול תחת קליניקות לשינוי חברתי. ברמה העמוקה יותר, בינינו לבין שאר העולם הדמוקרטי יש אמנה בלתי כתובה, שלפיה המדע והשיח הציבורי הם חופשיים ולא מפוקחים או מתנהלים תחת תמריצי מס".

התנאי להתיר תרומה לארגון שמתוקצב במקביל גם בידי ממשלת ישראל נשמע הגיוני לכאורה, אבל יוצר גם הוא קושי שעליו מצביע ריכמן: "ישנם גופים שלא רוצים במודע ובכוונה לקבל תרומות מהמדינה שבה הם פועלים כדי לשמור על עצמאות וריחוק ממנה. האם ראוי למנוע מהם תרומה? לא גובים מס על חופש ביטוי. בארה"ב חוק כזה היה נפסל ונופל על התיקון הראשון של החוקה המקדש את חופש הביטוי".

ד"ר גרשון גונטובניק, המתמחה במשפט ציבורי: "התכלית של הצעות החוק היא בלתי ראויה. אם יש פעילות לא חוקית, יש כלים מתאימים כדי להתמודד עמה, כאן התכלית היא להשתיק דעות שלא נוחות לשלטון".

הפגנה של ארגוני שמאל נגד הקמת שכונה יהודית בראס אל-עמוד, צילום: עטא עוויסאת הפגנה של ארגוני שמאל נגד הקמת שכונה יהודית בראס אל-עמוד | צילום: עטא עוויסאת הפגנה של ארגוני שמאל נגד הקמת שכונה יהודית בראס אל-עמוד, צילום: עטא עוויסאת

 

מקארתי זה כאן

הצעות החוק מבקשות להחיות את רוחות הרדיפה של העבר

בקרוב יגיע לישראל סרטו החדש של קלינט איסטווד שמציג את הביוגרפיה של ג'ון אדגר הובר, המנהל המיתולוגי של ה־FBI. הערבים והשמאלנים שהובר רדף היו הקומוניסטים.

כשנשאל הובר האם לגיטימי לרדוף אנשים רק בגלל דעותיהם, מבלי שעשו משהו בפועל כדי להגשימן, הוא השיב שהכוונה בלבד לפגוע במשטר היא פשע. חוק העמותות מבקש להחיות את רוחות העבר של הובר, את המקארתיזם, את משטרת הדעות והמחשבות. הדרך שמוצעת כאן, מעניין לציין, עוברת דרך הכיס. בדיוק כמו המאמץ שנסקר כאן אתמול לדכא את התקשורת - לחבוט בה דרך הכיס.

כדי להמחיש עוצמה, מהות וביטחון עצמי של דמוקרטיה אמיתית, כדאי להיזכר בפסק הדין שבו ציטט הנשיא אהרן ברק את פסק דינו של עמיתו האמריקאי, השופט ברנן, אשר הכשיר שריפה של דגל הלאום בידי מפגין: "באי־מניעת שריפתו של הדגל, החברה מחזקת את הערכים אשר הדגל שלה מבקש לבטא".

השבוע השתתף ברק בכנס מיוחד שערכה הכנסת לציון שני עשורים לחקיקת חוקי היסוד - 20 שנה ל"כבוד האדם וחירותו". חוק העמותות שייך לזמנים אחרים, לתקופות אחרות, למשטרים אחרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
חוק העמותות יגדיל את חופש הביטוי בארץ
עמותות השמאל הקיצוני מוצפות בכספים של ממשלות אירופה, ויש להן תקציבים לארגן הפגנות, להדפיס שלטים, לקנות שטחי פרסום בעיתונים. דווקא לאותן עמותות ישראליות שמייצגות את הרוב בארץ (כמו "אם תרצו"), אין מימון אירופאי, ולכן קשה להם יותר להפיץ את דיעותיהן. כלומר, הכסף האירופאי פוגע בחופש הביטוי של אזרחי ישראל.
אזרח ישראלי  |  25.12.11
4.
החוק הזה לא צריך להדאיג, תוך כמה שנים השילטון יהיה של אירגוני השמאל, הליכוד יעלם אחרי הבחירות
אף אחד כבר לא מאמין במפלגות הימין מהעניים ועד העשירים כשהליכוד בשילטון: 1. העני נהיה יותר עני 2. העשיר ממשיך להתעשר אבל עם חוקים מעצבנים 3. מעמד הביניים נכחד. 4. החרדים ממשיכים לחיות מהמיסים של כולנו.
רמי  |  21.12.11
3.
זהו חוק שפוי ונחוץ מיידית
אין מדינה אחרת בעולם במצבה של מדינת ישראל כלומר שעתידה לוט בערפל עם מילוני שונאים פאנטיים וקיצונים איסלמיים שחיה בהפקרות ציבורית בשם הדמוקרטיה כמו שאנו חיים כאן בשל ארגוני השמאל! זה דבר שלא ייאמן! ובנוסף לכך עלינו להסכים לתרחשים שלהם ולרוד אך ורק לפי התנאים שלהם כי אחרת זה נחשב לפגיעה בדמוקרטיה! תגידיו ירדנו מהפסים לחלוטין במדינה הזאת? יש לקדם ולחוקק מיד את החוק הנחוץ הזה ולהגן עלינו על האזרחים התמימים ובשם הדמוקרטיה השפויה רבותי המילה שפויה וההגיונית לחלוטין!
שוש , מרכז  |  21.12.11
לכל התגובות