אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גפני: נסרדישי אמר לי שוועדת טכרטנברג לא עשתה כלום צילום: נועם מושקוביץ'

גפני: נסרדישי אמר לי שוועדת טכרטנברג לא עשתה כלום

יו"ר ועדת הכספים: "נסרדישי אמר שהוועדה רק העבירה כסף מפה לשם ולא שינתה דבר". בדיון על חוק הבנקאות המתקיים בוועדת הכספים אמר שלמה אליהו, מבעלי השליטה בבנק לאומי, כי "בפועל מדובר בהלאמה של הבנק"

21.12.2011, 10:39 | תומר אביטל

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני גילה במהלך דיון בוועדה כי אתמול נפגש עם מנהל רשות המסים היוצא יהודה נסרדישי והשניים שוחחו על מסקנות ועדת טרכטנברג. לדברי גפני, נסרדישי, שהיה חבר בוועדת טרכטנברג, אמר לו: "הוועדה לא עשתה כלום. רק העבירה כסף מפה לפה ולא שינתה דבר".

הוועדה דנה ברגעים אלו בתיקון לחוק הבנקאות, אותו מקדם בנק ישראל, שנועד לקבוע את אופן ניהול בנק ללא גרעין שליטה.

שלמה אליהו, מבעלי השליטה בבנק לאומי, אמר בדיון, "חוק הבנקאות פוגע בזכויות יסוד קנייניות של המשקיעים. בפועל מדובר בהלאמה של הבנק". יו"ר ועדת הכספים משה גפני ביקש מהצדדים להגיע לפשרה תוך עשרה ימים ואמר כי בסוף הוועדה היא זו שתחליט. 

אליהו אמר בדיון כי "באים למשקיעים ואומרים להם: השקעתם ממיטב כספכם אך אתם לא ראויים לנהל את השקעתכם. במקום שהמשקיעים יוכלו להציע מועמדים לדירקטורים, יתנו את הסמכות הזאת לוועדה בראשות שופט. בלי להשקיע, מלאימים בנק מהמשקיעים. לוקחים זכויות של בעלי מניות ונותנים אותן לוועדה".

לדבריו, "מונעים מבעלי המניות אפילו את הזכות להעמיד מועמדים לבחירה. הרי בכל מקרה גם אם אסיפת בעלי המניות תבחר באותם מועמדים, עדיין הם זקוקים לאישור הנגיד, כך שאין צורך למנוע את האפשרות להציע מועמדים".

אליהו הביא כוח עזר בדמות הח"כ לשעבר חיים רמון שאמר "יש פתגם באנגלית "If it's not broken, don't fix it". החוק אינו מידתי. אין צורך לחוקק חוקים מיותרים".

ח"כ אבישי ברוורמן אמר בדיון, כי "בדרך כלל, מהיכרותי וניסיוני, רוב הדירקטורים הם חותמות גומי ואחד הדברים החשובים ביותר הוא איך ממנים אנשים שאינם באים מקרב בעלי העניין וייקחו את השליטה הרבה הזו ויעשו את טובת הציבור. אני הייתי שמח אם הייתה ועדה בלתי תלויה שהייתה בוחרת דירקטורים הגונים וישרים מטעם הציבור שלוקחים את האינטרסים של הציבור הרחב ופועלים בשבילו". עוד אמר כי "הבנקים יציבים אך לא תחרותיים. עם זאת הבירוקרטיה הצילה את הרעיון של נתניהו לחקות את ארה"ב שמה הכל תחרותי".

נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר הגן על החוק ואמר "אנחנו לא עוסקים בחוק אליהו אלא בחוק כללי. הדיבור על הלאמה אינו נכון. החוק לא נועד להחזיר את השליטה בבנק לידי המדינה אלא לוודא שהבנק יפעל לטובת בעלי המניות והלקוחות. האוצר בדק מחדש את חוק מראני והגיעו למסקנה שיש צורך לשנותו על-מנת לוודא שהדירקטוריון יפעל בשם בעלי המניות כולם ולא רק בשם בעלי המניות המובילים אשר להם 10% או יותר. זאת הסיבה לשינוי המבוקש בחוק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות