אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך האפיפיורים מקבלים את שמותיהם? צילום: shutterstock

איך האפיפיורים מקבלים את שמותיהם?

ולמה כפות הידיים של שחורים ורודות ובתי השחי לא? בלדד משיב לשאלות האקטואליות הבוערות

22.12.2011, 11:10 | בלדד השוחי

איך האפיפיורים מקבלים את שמותיהם?

ברי

ברי היקר,

הם לא מקבלים את שמותיהם, הם נותנים אותם לעצמם. זה מנהג עתיק של שליטים, אבל אצל האפיפיורים זה התחיל רק בשנת 533 לספירתם, עם בחירתו של ברנש בשם מרקוריוס לכס הקדוש. מרקורי, כפי שאתה ודאי יודע, הוא אל רומאי, ומרקוריוס חש שאין זה שם ראוי לאפיפיור. אז הוא קרא לעצמו על שם אחד מקודמיו בתפקיד והפך להיות יוחנן השני.

בתוך מאות ספורות זה הפך לאופנה, והחל בסוף המאה העשירית רק אינדיבידואליסטים אמיתיים המשיכו להשתמש בשמותיהם המקוריים. האחרון היה מרסלוס השני, ב־1555. מאז כל אפיפיור קורא לעצמו, עם בחירתו, בשם חדש, וכמעט תמיד על שם אחד מקודמיו.

ב־1978 האפיפיור יוחנן פאולוס הראשון הגדיל לעשות וקרא לעצמו על שם שניים מקודמיו, ובכך הפך לאפיפיור הראשון שנקרא "הראשון" ביותר מאלף שנה. כעבור 33 יום הוא נמצא מת במיטתו. יורשו הרגיש מחויב לקרוא לעצמו יוחנן פאולוס השני, ובכך הפך לאפיפיור הראשון שנקרא "השני" מאז מרסלוס השני.

איך האפיפיור מקבל את שמו?, צילום: shutterstock איך האפיפיור מקבל את שמו? | צילום: shutterstock איך האפיפיור מקבל את שמו?, צילום: shutterstock

 

למה לשחורים יש כפות ידיים לבנות אבל בתי שחי שחורים?יאיר

 

יאיר היקר,

בתי שחי הם אזור סגור, מוגן ופרוותי, ואילו כפות הידיים הן האזור הכי חשוף בגוף, זה שנוגע בהכל. והן אחד האזורים היחידים בעור שלא מצמיחים שיער. קח זכוכית מגדלת ותראה בעצמך. אז למה נטפלת לבתי השחי? האם כפות הידיים מבהירות משום שהן מוגנות מזיו החמה? לפי ההיגיון הזה גם הצוואר צריך להבהיר. והמפשעות. והחלק התחתון של איבר המין.

הסיבה לשינוי בצבע היא שעור כפות הידיים והרגליים נועד לעמוד בתנאים קיצוניים. השכבה החיצונית שלו, זו שמתקמטת אחרי שהייה ארוכה באמבט, עבה ביותר. בכף היד עובייה מגיע לכ־0.6 מ"מ – פי עשרות רבות מהנהוג בשאר הגוף.

ומתחתיה מסתתרת עוד שכבה שלמה שמופיעה רק בכפות הידיים והרגליים. גם היא עשויה תאים מתים, והיא עשירה בחלבון מיוחד שמונע מהעור להיקרע תחת מתחים עזים. מדענים קוראים לה "השכבה השקופה" ("Stratum Lucidum" בלטינית, אם אתה צריך להרשים מישהי), אבל הם מסתכלים עליה כשהיא פרוסה לפרוסות תחת מיקרוסקופ. לעין בלתי מזוינת היא דווקא נראית די לבנה, כמו שאר השכבות החיצוניות של העור.

המלנין שמעניק לעור כהה את צבעו השוקולדי שוכן בשכבות פנימיות יותר של העור. ברוב המקומות אפשר לראותו דרך השכבה החיצונית הדקיקה, אך בכפות הידיים והרגליים היא מספיק עבה ומרובדת כדי להסתירו. כושים לא הופכים את עורם. הם רק לובשים כפפות עבות, בדיוק כמוך.

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות