אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאה אלף נשים צילום: אוראל כהן

מאה אלף נשים

שיעור במתמטיקה: אם מאה אלף נשים יצעדו למאה שערים ויעלו על קווי מהדרין - יש סיכוי לדמוקרטיה הישראלית

22.12.2011, 06:52 | יואל אסתרון

אמי זיכרונה לברכה היתה המורה זהבה מג'סי כהן. הצעירה שעלתה לישראל בחוסר כל אחרי מלחמת העולם השנייה נאבקה בעברית כדי לקבל תעודת הוראה, והיתה למורה למתמטיקה בשכונה הכי קשה בחולון. כשהבחינה בילד חבול התייצבה במלוא קומתה - 152 ס"מ - מול האב הבריון המכה ואיימה עליו שתביא לביתו "את כל המשטרה". עד היום אנשים מספרים לי בהתרגשות איך המורה זהבה לא ויתרה עליהם, נגד כל הסיכויים.

המורה זהבה היתה חובטת באחוריו של כל מי שהיה מנסה לשלוח אותה לאחורי האוטובוס. כך היו מגיבות בטבעיות עוד נשים רבות מהדור שחולל את הנס הישראלי - מורות, אחיות ורופאות, עובדות בתעשייה ובחקלאות. הן לא היו מכבסות את ה"השפלה" ל"הדרה", ולא פוחדות מעימות עם בריונים עלובי נפש. גם לא מעימות פיזי.

טניה רוזנבליט, הצעירה שהעזה להתעמת עם חרדים באוטובוס מאשדוד לירושלים, זכתה לכותרות ראשיות. שר התחבורה הזמין אותה לצילום חגיגי. כבוד גדול. אני מוכן להצטרף לתשואות, אבל המסקנה עצובה: הכתרים לגיבורה החדשה מעידים שדרוש אומץ לב מיוחד לפעולה הטבעית של בחירת מושב באוטובוס.

יש חרדים ויש חרדים. בטח לא כולם חשוכים. קל לכעוס על החשוכים שמשפילים נשים. נוח להזדעזע, בכל פעם מחדש, מרבנים שמנפקים פסקי הלכה סוטים, עלבון ליהדות. האמת - אנחנו אשמים. אנחנו מאפשרים לקבוצות קטנות ונחושות של נבלים ברשות התורה להשליט טרור על נשים. במשך שנים רבות לא היה לנו אכפת כי הם השפילו את נשותיהם ובנותיהם. בשנים האחרונות, הביטחון העצמי שלהם גבר, והם מנסים לפגוע גם בנשים אחרות.

בדמוקרטיה, כידוע, הרוב צריך להתחשב בצרכים ובשאיפות של המיעוט. במשך שנים, הדמוקרטיה הישראלית התבלבלה ואפשרה לסוג חשוך של גברים חרדים להתעלל בנשים ובבנות בשם העיקרון המתיר למיעוט לחיות לפי דרכו ואמונתו. עכשיו, הרוב הישראלי - חילונים, מסורתיים ודתיים - נאלץ להילחם על זכויות היסוד שלו מול הכיבוש האלים, הזוחל מהר, של קיצוני הקיצונים במיעוט החרדי.

נשים התארגנו פה ושם נגד הניסיונות להשתיק את שירתן או למחוק אותן מהמרחב הציבורי, אבל עד כה לא קמה תנועה חזקה וגדולה של נשים להילחם בכל הכוח נגד הטרור. האדישות הזו מסוכנת יותר מהפחד. גברים חרדים מהסוג החשוך עלולים להסיק ממנה שהם יכולים להמשיך בשלהם באין מפריע.

"הדרת נשים" הולידה את מחול הקלישאות הצפוי, מראש הממשלה המזהה־ראשון ועד הנשיא המצקצק כצפיחית בדבש. מי שמאמינה שהגינויים הבנאליים האלה יעשו משהו - שתקום. באוטובוס. הדמוקרטיה הישראלית היא בדרך כלל שיעור במתמטיקה. אם מאה אלף נשים יצעדו למאה שערים, החרדים החשוכים ייחרדו ויסתפקו בהטלת טרור אצלם בבית. אם מאה אלף נשים יעלו על כל האוטובוסים של קווי המהדרין, החרדים החשוכים יבינו שלא כדאי להם להתעסק איתן בקווים האחרים.

התקווה הצנועה הזו, שמאה אלף נשים יובילו את המאבק נגד החרדים החשוכים, לא פוטרת את הגברים הישראלים. רוצים שבת זוגכם או בתכם תשב איפה שבא לה ותשיר כשמתחשק לה? רוצים שהיא לא תחויב להתעטף ברעלה בעוד כמה שנים? רוצים שהיא תוכל לנהוג במכונית? להצביע בבחירות? הצטרפו לתנועה. אפשר להיות אישה־של־כבוד ב"מאה אלף נשים".

לכתבה באנגלית לחץ כאן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

55 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

53.
תגובה ל-49 - חרדית מרצון..מעניין...
את גם אקדמאית, ומעיזה לומר ש- "בסך הכל היו כאלה שרצו לצאת מההופעה. למה זה אסור??" נראה לי שאת לא מבינה לאן זה מוביל את המדינה... בקיצור, לא אעשה לך נו נו נו, פשוט תשבי איפה שאת רוצה: מאחורה, על הפגוש האחורי, נאחזת מהצד של האוטובוס כשאת על אופניים...רק אל תגידי לאחרים ובכלל למדינה שלמה איפה הם צריכים לשבת. ואם את אקדמאית, את צריכה להסתכל אחורה עם קצת חוכמה ולהסביר איפה כל זה היה לפני 20 שנה, הרי הכל המצאות של אנשים חשוכים, ורבנים בכירים רבים כבר יצאו נגד המנהג הזה. מה יש לך לומר לרבנים האלה?
אייל , פרדס חנה  |  22.12.11
52.
רעיון מדליק
מהטמה גאנדי לא היה יכול לחשוב את זה טוב יותר. צריך רק לחשוב איך לשווק. רעיונות? למשל: כל אחד מפיץ הכתבה מהאתר בכל הפייס בוק שלו, ומ-ב-ק-ש להמשיך ולהפיץ לכל הפייסבוק שלהם לדורותיהם. מי לא יבוא? זה יהיה כמו בצופים רק עם דמויות חלופיות עוד למשל: שמים תגי שם מפלסטיק "רוזה פארקס שובית" וכו'.
שובית מלמד , רעננה  |  22.12.11
51.
אתה ממש מסית וטועה
אני אקדמאית - מרצון אני חרדית - מרצון אני מפרנסת - מרצון ומאפשרת לבעלי ללמוד - מרצון (כפי שעשיתי כשהוא עשה את הדוקטורט שלו, לפני שחזרנו בתשובה) ומרצון אני מעדיפה לשבת מאחור בתחבורה הציבורית, לא כי נעשתה לי שטיפת מח אלא מפני שהאוטובוסים כאן כ"כ עמוסים, שכבודי נרמס כשכל מיני גברים זרים נאלצים להידבק אלי מחוסר מקום. מה זה ענינכם??? תמשיכו לנסוע איך שנח לכם, מה אתם מתערבים? לנו טוב ככה, האם תכפו עלינו תערובת וצפיפות שאיננו רוצים בה? מה גם שנח לנו, הנשים, שבעלינו ובנינו לא יתחככו עם כל מיני נשים זרות, חצי ערומות. נח לנו, הנשים ,שבעלינו וילדינו ישמרו על עיניהם (למרות שאצלכם זה לא מקובל) הניחו לנו ואל תתערבו,ואל תחשבו שאתם עוזרים לנו, הנשים. אם אישה עולה על אוטובוס מלא גברים, ומבקשים ממנה לעבור, מה כ"כ נורא בכך??? למה אתם כ"כ מרושעים??? בשמחה היינו מקימים קווי תחבורה עצמאיים, בתנאים שנוחים לנו (יש לנו אפילו תורמים) אבל מה לעשות שאגד לא מאפשרת, חוקי המדינה הנאורה לא נותנים, אי אפשר!!! חוץ מזה מי אמר שלנשים אסור לשיר??? בסך הכל היו כאלה שרצו לצאת מההופעה. למה זה אסור?? לולי הרעש התיקשורתי הזמרת לא היתה יודעת על כך ולא היתה נפגעת, אז מה כל כך נורא?? להכריח להשתתף בארוע תרבותי שאינו מקובל עלי לא נקרא כפיה???
567E  |  22.12.11
לכל התגובות