אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח טכנולוגי: 45 שיטות לדפוק את המשתמש שלך צילום: בלומברג

דו"ח טכנולוגי: 45 שיטות לדפוק את המשתמש שלך

פייסבוק ננשכת על ידי משרד הפרטיות האירי, 20% מהזמן ברשת מבוזבז על טרשת חברתית, קונגו אוסרת על שימוש בהן, ומוזילה מסבירה את המדיניות החדשה שלה

22.12.2011, 13:47 | יוסי גורביץ

עוד נסיגה צרפתית

לפני מספר שבועות, פייסבוק חטפה בעיטה בראש מרשות הסחר הפדרלית, ה-FTC, ונאלצה להתנצל על כך שהיא הפרה שיטתית את אמון המשתמשים ופגעה בפרטיות שלהם. היא התחייבה לא לעשות יותר שינויים בהגדרות הפרטיות של המשתמשים מבלי לקבל את הסכמתם המפורשת לכך, והסכימה להיות תחת פיקוח של ה-FTC במשך 20 (!) השנים הקרובות. בהנחה ובכלל פייסבוק תהיה קיימת עוד 20 שנה.

צוקרברג: "אני מבטיח להתנהג. עכשיו אפשר כסף?", צילום: בלומברג צוקרברג: "אני מבטיח להתנהג. עכשיו אפשר כסף?" | צילום: בלומברג צוקרברג: "אני מבטיח להתנהג. עכשיו אפשר כסף?", צילום: בלומברג

עכשיו תורו של משרד הפרטיות האירי לנשוך את מסחטת הפרטיות של מארק צוקרברג. פייסבוק חשופה דווקא לאירים, משום שהמשרד האירופי שלה מבוסס באירלנד.

אחרי מה שמשרד הפרטיות המקומי הגדיר כ"חקירה המפורטת ביותר שערך אי פעם", נאלצה פייסבוק להסכים לערוך 45 שינויים במדיניות הפרטיות שלה. בתור התחלה, ובתוך עד שלושה חודשים, היא תצטרך להפוך את מדיניות הפרטיות שלה למשהו שבני אדם מסוגלים להבין גם בלי שיתמחו במשרד עורכי דין שעוסק בתחום זכויות אדם.

עוד באותו הזמן, היא תצטרך לשנות את נוהל הרישום שלה כך שיסביר למשתמשים החדשים כיצד הם יכולים לשלוט על החומר שהם מזינים ללועה של פייסבוק וכן לאפשר למשתמשים למחוק את המידע שנאסף עליהם על בסיס יומי. כמו כן, היא תצטרך לשים קץ למנהג שנוא במיוחד – זה שמאפשר לאנשים לצרף משתמשי פייסבוק לקבוצות מבלי לקבל את הסכמתם.

ההסכם גם אוסר על פייסבוק להחזיק מידע שאספה על פעולות שביצעו אנשים שאינם רשומים לפייסבוק למשך לא יותר מעשרה ימים. זו, כמובן, צורת הכוס הריקה להסתכל על הנושא: הכוס המלאה היא שלפייסבוק מותר פתאום לאסוף מידע על אנשים שכלל לא משתמשים בה במשך עשרה ימים. עד יולי 2012, היא גם תצטרך ליישם שינוי שיביא למחיקת מידע של משתמשים שמחקו את הפרופיל שלהם עד 40 יום מרגע מחיקת הפרופיל. רשימה מלאה של השינויים אפשר לראות כאן.

הכל חשוב, הכל נחמד, והכל מגיע באיחור ניכר - לפייסבוק יש כבר כ-800 מיליוני משתמשים. לזכותה  ייאמר שהיא התחילה בימים האחרונים להודיע למשתמשים איך היא עושה מהם כסף, כך שהם יוכלו לדעת שהמידע שלהם הוא חומר הגלם שמאפשר לפייסבוק להתקיים. זה היה צריך לקרות מזמן, אבל טוב שזה כאן.

כל זה, כמובן, קורה משום שפייסבוק נערכת להנפקה שלה, ומארק צוקרברג רוצה שכשיגיע הרגע הגדול, כולנו כבר נשכח את כל השערוריות. למארק פינקוס לא היה מזיק ללמוד את הלקח הזה.

בזבוז הזמן הגדול ביקום?

קרל סייגן, זכותו תגן עלינו, כתב בשעתו שבמבחן התוצאה, בזבוז הזמן הגדול ביותר בהיסטוריה האנושית הוא הזמן שהוקדש לתפילה. זה היה בגלל שהיה לו המזל להיאסף אל אבותיו לפני הגעתה לעולם של פייסבוק.

נתונים מדכאים שפורסמו על ידי קומסקור מראים שחמישית מהזמן שהמין האנושי מבלה ברשת מבוזבז על טרשת חברתית כלשהי, כשפייסבוק כמובן מובילה את העדר. ב-2007, השיעור עמד על שבעה אחוזים בלבד.

על פי הנתונים, 82% מהמשתמשים ברשת גם משתמשים בטרשת כלשהי. ב-41 מתוך 45 המדינות שבדקה קומסקור, השיעור עומד על 85%; בישראל, מדינה מרושתת מאד, שיעור החדירה של הטרשת עומד על 94% (!) מכלל משתמשי הרשת. אנחנו גם מבזבזים יותר זמן על פייסבוק מכל מדינה אחרת - בחודש אוקטובר, הישראלי הממוצע תרם 11.1 שעות מזמנו למחלבת המזומנים של צוקרברג.

המדינה המובילה בעולם בהתמכרות היא הפיליפינים, שם המשתמשים משקיעים 43% מהזמן שלהם בטרשת. ניתן לשער בזהירות שאחת הסיבות לכך היא התפוצה הפיליפינית הגדולה ברחבי העולם והרצון של התושבים להשאר בקשר עם קרובים וידידים שעזבו למקומות גרועים פחות. דרום אמריקה מובילה, בממוצע, בקרב היבשות: 28% מהזמן של תושבי היבשת מושקע שם ברשתות החברתיות (ושיעור החדירה של פייסבוק גבוה שם אפילו ביחס לישראל). באסיה, מצד שני, המשתמשים משקיעים רק 11% מהזמן שלהם ברשתות חברתיות.

ועוד נתון מעניין: לגוגל+ יש 85 מיליוני משתמשים. מעניין כמה מהם אכן פעילים.

בקונגו, מצד שני...

בלי תקשורת, בבקשה

הרפובליקה הדמוקרטית של הקונגו היא אחד המקומות האומללים ביותר על הכוכב הזה, אם לא האומלל ביותר. מלחמת הכל-בכל שמשתוללת שם מאז שקרסה רודנותו של מובוטו, ומאז שמלחמת האזרחים הרואנדית גלשה לתחומי המדינה הענקית, הובילה למותם של יותר מחמישה מיליון בני אדם במה שהוא האסון המיוצר על ידי אדם הגרוע ביותר מאז מלחמת העולם השניה.

בקונגו משתיקים חרשים, צילום: אי פי אי בקונגו משתיקים חרשים | צילום: אי פי אי בקונגו משתיקים חרשים, צילום: אי פי אי

לאחרונה היו שם בחירות, או, אם לדייק, היה נסיון לערוך שם בחירות. התוצאה היתה מהומות נרחבות ואלימות חריגה אפילו ביחס למה שקרה שם בשנים האחרונות. אז עכשיו הממשלה, מה שנשאר ממנה, מנסה לדכא את המהומות באמצעי שהפך לשגרתי בזמן האחרון בקרב דיקטטורות: הפסקת הגישה לרשתות חברתיות והפסקת משלוח מסרונים.

האירוניה האכזרית היא שקוצר ידה של הממשלה, אולי הגורם המרכזי לסבל בקונגו ב-20 השנים האחרונות, מבטיח שגם את ההחלטה הזו יהיה קשה מאד ליישם. הסובלים העיקריים צפויים להיות החרשים שבקונגו: יש כ-1.4 מיליונים מהם ומסרוני SMS היו צורת התקשורת העיקרית שלהם.

מוזילה מנסה לשנות כיוון

 

המנכ"ל של מוזילה Messaging, דיוויד אשר, פרסם אתמול (ד') מנשר שמסביר את עתידה של מוזילה, שכבר לא מתכוונת להתמקד רק בפיתוח דפדפן. את זה היא כבר עשתה, והיא כרסמה היטב בנתח השוק של האינטרנט אקספלורר.

מוזילה מתכוונת כעת להתרחב לחזיתות האחרות של הרשת: אפליקציות רשת, דפדפנים שפועלים על מכשירים שאינם מחשבים לכל דבר וכן לאפשר למשתמשים לשמור על זהותם ברשת ועדיין שיוכלו להירשם במהירות לאתרים. החזון העקבי של מוזילה הוא לאפשר למשתמשים לנהל את חייהם ברשת תוך מינימום כפיפות לתאגידים כלשהם.

השינוי הזה, מציין אשר, צפוי לגרום להלם תרבות מסוים למשתמשי מוזילה וגם למפתחים שלה. אבל, הם חייבים להתעשת במהירות ולהבין את האופן שבו משתנה הרשת, ולפעול בהתאם – אחרת מוזילה מסתכנת בכך שתוך זמן קצר היא לא תהיה רלוונטית.

מוזילה, הוא מציין, היא המפתחת העצמאית היחידה שיש לה שם מוכר בקרב משתמשי הרשת, והיחידה שמדברת בגלוי ובמוצהר על הצורך לשמור על פרטיותם של המשתמשים. המשך יבוא.

קצרצרים

אריק "פה גדול" שמידט אמר פעם שגוגל שוקלת לעשות משהו עם זיהוי פנים, אבל הגיעו שם למסקנה שמדובר במשהו שהוא קריפי מדי אפילו בשבילם – לא, הוא הוסיף, שזה מנע מחברה אחרת (שיעול, פייסבוק, שיעול) לעשות את זה. ובכן, לאחרונה זיהוי פנים הגיע לגוגל+ - אבל, בניגוד לזיהוי הפנים של פייסבוק, השירות הזה דווקא זכה לאישור סוכנות ההגנה על הפרטיות של גרמניה: הוא עובד בשיטת opt in, כלומר המשתמשים צריכים לנקוט פעולה כדי להגיע לשלב תיוג הפנים.

לפני כמה ימים נחלה אפל נצחון קטנוני נוסף במאבק שלה לחנוק את מתחרותיה בשוק הסמארטפונים: ה-ITC, גוף רגולטורי אמריקאי, פסק של-HTC אסור יהיה למכור את המכשירים שלה בארה"ב החל מאפריל 2012, משום שהם מפרים פטנט של אפל. למקרה שתהיתם, מדובר בפטנט על מערכת המאפשרת למשתמש ללחוץ על מספר טלפון שמופיע במייל כדי לחייג אל המספר. ב-HTC מיהרו להודיע שהם יסירו את הפיצ'ר המינורי הזה מהמכשירים שלהם ובכך יעקפו את הפסיקה. אפל: מתחרים אחרת.

דיווחנו לאחרונה על כך שעובדי איגוד תעשיית ההקלטה של אמריקה (RIAA) נתפסו כשהם מורידים תוכן מוגן מהרשת באמצעות ביטורנט. עכשיו RIAA מגינה על עצמה בתירוץ הצבוע שמישהו רכב על הפס הרחב שלהם וביצע את ההורדות, והם לא אחראים לכך. ה-RIAA, נזכיר, היתה הארגון שהתעקש שכתובת IP היא הוכחה מספיקה לכך שבוצעה עברה על החוק. עכשיו שיאכלו את הדייסה שהם עצמם בישלו.

הוויכוח על החוק לשבירת הרשת, המכונה SOPA, נמשך – ומפתחים כבר מוצאים דרכים לעקוף את התועבה. מישהו כבר פיתח תוסף לפיירפוקס, deSOPA שמו. החוק מורה על ספקית הרשת למנוע את כניסת המשתמשים לשורה של כתובות אסורות, למשל פיירטביי; התוסף מציב במקום השם את כתובת ה-IP של המשתמש, עוקף בצהלת "מיפ מיפ" את החסימה – והופך חלק ניכר מהחוק ללא רלוונטי.

ניוט גינגריץ ניוט גינגריץ' - אם רק היה מגיע עם כפתור מיוט | צילום: בלומברג ניוט גינגריץ

אחד המועמדים המביכים ביותר לנשיאות מטעם הרפובליקנים הוא ניוט גינגריץ'. כל כך מביך, שלאחרונה עלה לרשת שאלון שמבקש מהמשתמש לזהות אילו מרעיונות העוועים שהוא מציג הועלו על ידי גינגריץ' ואילו על ידי נבל-קומיקס כלשהו. זה לא קל כמו שזה נשמע. ליצנים אחרים רכשו את הדומיין newtgingrich.com והם משתמשים בו כדי להפנות את המבקרים לאתרים שמציגים מידע מביך על המועמד. ויש כל כך, כל כך הרבה ממנו.

· "דו"ח טכנולוגי" בכל יום בתיבת המייל שלכם. להרשמה לניוזלטר לחצו כאן (ובחרו בתיבה השישית)

· לטורים הקודמים של "דו"ח טכנולוגי" - dailytech.calcalist.co.il.

· ל-RSS של "דו"ח טכנולוגי" 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
4, יעבוד מצוין
יש שני פתרונות לעקיפה: 1. שימוש ב-DNS אלטרנטיבי שעליו אין לממשלת ארה"ב יכולת שליטה (נעשה לדוגמה ע"י בלוקאייד, blockaid.me). 2. פלאגין שלמעשה עושה את אותו הדבר, רק לוקאלית (שווה ערך לשינוי קובץ ה-hosts במחשב שלך). שניהם יעבדו מצוין עם virtual hosts. דרך אגב, פלאגין יכול לגשת ישירות ל-IP והכל יעבוד מצוין כל עוד ישלח header בשם HOST עם הערך הנכון (מכיוון ששרת הווב לא יכול לדעת אם טרחת לפענח את הכתובת, הוא משתמש אך ורק ב-header כדי להחזיר לך את התוכן "הנכון").
נו מה  |  23.12.11
4.
הטריק עם ה־IP יעבוד רק אם לא מדובר ב־host וירטואלי.
הסיבה העיקרית שהמציאו את ה־host הוירטואלי (שמאפשר מספר בלתי מוגבל של אתרים בעלי שם דומיין שונה על אותו IP) היא מחסור במספרי IP. אפשר לפתור את זה אם עוברים ל־IPV6, אבל זה קורה אפעס בעצלתיים. אז הדפדפן שלך יעביר לשרת את ה־IP ולא את שם הדומיין, יצהל "מיפ מיפ"... ולא יגיע לשום מקום כי ה־host הוירטואלי מזוהה לפי שם.
מרימה גבה  |  22.12.11
3.
השועל הוא הדפדפן הטוב ביותר לגולשים רציניים
כרום קורס מהר מידי (חמישים חלונות פתוחים? הרגתם אותו!) בפייר פוקס אני פשוט לא סוגר חלונות, גם 300 חלונות פתוחים לא מזיזים לו. אתרים כבדים? רק פייר פוקס, שאר הדפדפנים פשוט קורסים (בניסוי של אתר שפותח XAML כל הדפדפנים קרסו בסביבות 10 M, השועל פתח גם 50 ללא בעיה-וכבר לא היה טעם להמשיך בניסוי כי השועל היה המנצח בהפרש ענק כלכך). קורא קצת YNET וכלכליסט-יש לך מבחר של דפדפנים-גולש כבד שרוצה פרטיות והרבה מעבר לגלישה בסיסית-יש רק בחירה אחת.
אורן  |  22.12.11
לכל התגובות