אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צידון: "ועדת הריכוזיות הלכה רחוק מדי" צילום: עמית שעל

צידון: "ועדת הריכוזיות הלכה רחוק מדי"

לדבריו, "לגבי הקצב שבו צריך להקטין את הריכוזיות, אני אומר ש'אכלנו אותה'. זה הזמן הכי רע להכריח אנשים למכור חברות"

25.12.2011, 06:57 | אמנון אטד ועומרי כהן
אחד הנושאים המרכזיים שמעסיקים כיום את שוק ההון המקומי הוא מסקנות ועדת הריכוזיות, שהמליצו להרחיב את המגבלות על בעלי שליטה בחברות ציבוריות. בין השאר קבעה הוועדה, בראשות חיים שני, כי בעל שליטה בתאגיד ריאלי משמעותי לא יוכל לשלוט גם בגוף פיננסי משמעותי, וכן המליצה לחזק את כוחם של בעלי מניות המיעוט בחברות פירמידה, שבהן בעל השליטה מחזיק במרבית זכויות ההצבעה אף שאחזקותיו בהון נמוכות מ־50%.

מסקנות הוועדה, אם יעוגנו בחקיקה, אמורות להביא את בעלי השליטה לבחור באחת משתי אפשרויות: הרחבת אחזקתם בהון החברות או מכירתן. כשפרופ' דני צידון נשאל מה דעתו על ההמלצות, הוא השיב כי "אני חושב שהבעיה הכי גדולה של המשק הישראלי היא שהוא הגיע לדון בשאלות מאוד חשובות לעתידו במועד הכי לא נכון. כעת השאלה היא מהי הדרך הנכונה לפתור את הבעיות האלה. אני חושב שכדי לא לשרוף את היער שבו אנחנו קוטפים את הפטריות, הם יצטרכו בסופו של דבר להאט מאוד את קצב ההתאמה. מה שהכי חשוב הוא שהוועדה סימנה כיעד את הקטנת הריכוזיות, יעד שהוא חשוב ונכון".

מה לגבי הצעדים שמציעה ועדת הריכוזיות?

"לגבי חלק מהצעדים אני חולק על חברי הוועדה. אני חושב שהוועדה הלכה יותר מדי עם משפטנים ופחות מדי עם כלכלנים. לגבי הקצב שבו צריך להקטין את הריכוזיות, אני אומר ש'אכלנו אותה'. זה הזמן הכי רע להכריח אנשים למכור חברות. דרך אגב, ביום שבו יבינו את פערי המחירים בין מה שאפשר לקבל היום לבין מחירי החברות בטווח הארוך, בגלל המצב העולמי — כלל לא בטוח שזה יעבור את מבחן בג"ץ, כי אתה לוקח לאנשים את זכויות הקניין.

"לגבי הצעדים המוצעים, הפתיעה אותי מאוד העובדה שהוועדה התעלמה מכך שבעל השליטה בחברה מייצר ערך. לכן אני חושב שהוועדה הגיעה למקום לא נכון, במיוחד ביכולת של המיעוט לאיים על הרוב. היא יצרה הרבה ממה שנקרא בכלכלה 'ערך מטרדי': פשוט יהיה אפשר כל הזמן להטריד את החברה שמנסה לפעול ולהרוויח. אני חושב שהם הגזימו בזה, שהם הלכו רחוק מדי. לא צריך לנסות ליישר את מגדל פיזה, אף אחד לא יצליח בזה. צריך פשוט לבנות מגדל ישר, ובשביל זה צריך שלא יהיה מצב כל כך מתוח בשוק ההון. לא צריך להגיד: 'אני אתן למיעוט כל כך הרבה זכויות'. צריך לחתוך את זה: שתי קומות ודי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות