אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כפר שמריהו: ייעוד הקרקע שונה - והבעלים תובעים 82 מיליון שקל צילום: נמרוד גליקמן

כפר שמריהו: ייעוד הקרקע שונה - והבעלים תובעים 82 מיליון שקל

בעלי קרקעות בכפר שמריהו תובעים את הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בהרצליה, בטענה כי שינתה את ייעודן משכונת וילות - לפארק אזורי ולכביש

25.12.2011, 16:28 | שירלי ששון-עזר

104 בעלי קרקעות בכפר שמריהו והרצליה תובעים סכום של כ-82 מיליון שקל מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה הרצליה, בטענה כי אישור תוכנית כביש 531 גרמה להפקעת הקרקעות שלהם לצרכי ציבור. התביעה הוגשה היום (א') באמצעות עו"ד עודד ישראלי לוועדת הערר המחוזית במחוז ת"א. התביעה הוגשה במסגרת ערר על החלטת הוועדה המקומית לדחות תביעה לפיצויים, בעקבות שינוי יעוד של כ-1,000 דונם בכפר שמריהו לטובת פארק.

הערר הוגש לאחר שהוועדה המקומית הרצליה החליטה לדחות את תביעת בעלי הקרקעות בחודש אוקטובר האחרון, נגד אישור תוכניות תמ"מ 5 (תוכנית המתאר של מחוז תל אביב) המשנה את יעוד כל הקרקעות בשטח כפר שמריהו, המצויות ממזרח למסילת הרכבת שעוברת במקום, לפארק ציבורי. בנוסף, נטען עוד כי התוכנית לבניית כביש 531 פוגעת במקרקעין שלהם וקובעת את הרחבת כביש נתיבי איילון ומחלף ענק בשטחים הסמוכים לבית העלמין של כפר שמריהו על חשבון אדמותיהם.

מדובר בשטח של כ-1,000 דונם המצוי ממזרח לפסי הרכבת ובסמוך לשדה התעופה של הרצליה. השטח נתחם בדרום על ידי רחוב הבריגדה היהודית ובצפון מגיע עד לבית העלמין של כפר שמריהו. לפני כשנה הגישו בעלי הקרקעות תביעת פיצויים לאחר שגילו כי הוועדה המחוזית שינתה את יעוד השטח, שסומן בתוכניות מתאר ארציות לבנייה למגורים לפארק ולהפקעה עתידית. בעלי הקרקעות טענו אז כי אף אחד מהם לא ידע על השינוי.

המשמעות של שינוי היעוד היא פגיעה בשווי המקרקעין. על פי הערר שהוגש, את הקרקע העריך בעבר שמאי מועצת כפר שמריהו בכ-150 אלף דולר לדונם לפחות, אך בזמנו קודמה על ידי המועצה המקומית כפר שמריהו תוכנית לבניית שכונת קוטג'ים. שינוי הייעוד ממגורים לפארק משנה גם הערכת השווי, טוענים העוררים.

בנוסף לטענות על שינוי ייעוד השטחים לפארק, גם בנוגע לתוכנית כביש 531, מעלים הבעלים טענות רבות. לדבריהם, עוד בטרם אושרה תוכנית כביש 531 הם עשו כל שביכולתם בכדי לשכנע את הרשויות להימנע מאישור התוכנית במתכונת בה הוצגה. בעלי הקרקעות אף עתרו בעניין זה לבג"ץ, אולם עתירתם נדחתה לאחר שמע"צ התעקשה שלא לבצע כל שינוי בתוכנית, בשל אילוצי זמנים והרצון לסלול את הכביש עד לשנת 2012. מאז התברר כי המכרז לביצוע כביש 531 בוטל, זכיית חברת שפיר הנדסה בוטלה, ומשרד התחבורה עודנו שוקל כיצד יבוצע הכביש.

עו"ד ישראלי טוען כיום כי בנסיבות אלה לא נותר לבעלי הקרקעות אלא לתבוע פיצוי כספי בגין הפגיעה שגרמה תוכנית כביש 531 לקרקעות שלהם, כשלפגיעה זו הצטרפה, לטענתם, גם פגיעה נוספת בדמות תמ"מ 5 - המשנה את ייעוד המקרקעין במזרח כפר שמריהו לפארק ולצורכי ציבור. ישראלי הוסיף כי מדובר בפגיעה אנושה בקניינם של בעלי קרקעות רבים באזור, שהוא מהיקרים בארץ. "אין כל סיבה להטיל על בעלי הקרקעות לשאת בנזק שנגרם לקניינם בגין ההפקעות ואישור התוכניות ויש לפצותם באופן מלא בגין הנזק שנגרם למקרקעין", אמר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
תביעת פיצויים
חלק מבעלי הקרקע שם הם אנשים פשוטים ותמימים שרכשו את הקרקע בכספי פיצויים מעבודה וכספי פנסיה בשנות ה-80 . לא כולם עשירים ונכון שהם רצו חיים טובים יותר לנכדים שלהם זו לא בושה וזה לא נעשה על גבו של אף אחד, אז תתביישו לכם. מי שחושב קדימה מרוויח. אני מציעה לכולם לקחת דוגמא מהאנשים האלה שחושבים קדימה ולא מאלה שחושבים רק על עצמם ולא על הילדים שלהם וחיים מהיום למחר. היום מבלים ונהנים ולא אכפת להם איך הילדים שלהם יחיו בעתיד.
אריאל , מרכז  |  20.02.12
14.
תביעת פיצויים של 82 מליון שקל
כמו שאנחנו יודעים, היום זו קרקע חקלאית. מועצת כפר שמריהו "התכוונה" לשנות את הייעוד לבניית וילות. על סמך כוונותיה, העריך שמאי את הקרקע במחיר גבוה, ועכשו שינו כוונות ולכן הם חושבים שמגיע להם פיצויים. אולי גם נתבע את הבורסה אם האנליסטים שלה "מעריכים" עליית שוק ובסוף יש נפילה?
רחל סרי , הרצליה  |  26.12.11
לכל התגובות