אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צרות של עשירים צילום: איי אף פי

צרות של עשירים

קבוצות יצטרכו לשמור על צוות מנצח ולקנות בחוכמה, אבל יעמדו בפני מבחנים כמו חוזים שנגמרים, הפייר פליי הפיננסי ושודדים ברחובות. בינואר מתחיל שוק השחקנים של 2012

27.12.2011, 10:33 | אוריאל דסקל

אאורליו דה לאורנטיס, הבעלים של נאפולי, הוא אינו אחד שבוחל במילים. הכל אצלו כשר. הוא פעם יידע את העולם ש"נשים אנגליות לא שוטפות את איבר המין שלהן", ואז סיפר שליאו מסי הוא "גמד נכה". איש מקסים לכל הדעות. ולכן באיטליה עצרו את הנשימה כאשר יאנינה סקרפאנטה, חברתו של חלוץ הקבוצה איזקיאל לאבצי, כינתה את נאפולי כ"עיר חרא" בחשבון הטוויטר שלה. למה? מכיוון שלאבצי נפל קורבן למגפת הפריצות שפגעה ברבים מחבריו לקבוצה. לאורנטיס לא איחר להגיב. "באקלים של מיתון אני חושב שלא כדאי למישהו ללכת עם רולקס על היד. ואולי העלמה יאנינה לא נאפוליטנית מספיק". לצערו הרב של לאורנטיס, בקרוב הוא יעמוד בפני שחקנים רבים ש"לא מספיק נאפוליטיניים" ויבקשו לעזוב.

נאפולי, ההפתעה הגדולה של הסריה A בעונה שעברה וחברה חדשה במועדון שמינית גמר ליגת האלופות העונה, עשויה לאבד חלק ניכר משחקניה בגלל מכת פריצות ופשע בעיר. "נאפולי היא לא עיר בטוחה", אמר מארק האמשיק, כוכבה הסלובקי של הקבוצה שרעולי פנים שדדו את אשתו ההרה עם נשק וביתו נפרץ פעמיים. גם ביתו של אדינסון קאבאני, החלוץ האימתני של הקבוצה, נפרץ. "אפילו כדורגלנים לא בטוחים בנאפולי", נכתב ב"לה רפובליקה". "ההפך, כיוון שהם מיליונרים ומפורסמים - הם מטרה קלה יותר".

אמנם הקאמורה ניסו למזער את הנזק בעקבות הכתבות המחפירות על העיר - האמשיק, למשל, קיבל את שעונו חזרה - אבל לגיבור הגדול של העיר, דייגו מראדונה, לא הצליחו להחזיר את "כדור הזהב" שבו זכה. סביר להניח ששחקנים רבים ירצו לעזוב את העיר. ונאפולי, באקלים הנוכחי, תהיה חייבת למכור אותם אם היא לא רוצה לאבד הכנסות עתידיות.

פלאטיני. הפייר פליי הפיננסי משנה את שיקולי כל הקבוצות, צילום: אי פי אי פלאטיני. הפייר פליי הפיננסי משנה את שיקולי כל הקבוצות | צילום: אי פי אי פלאטיני. הפייר פליי הפיננסי משנה את שיקולי כל הקבוצות, צילום: אי פי אי

הפרחים לבוסמן. ופלאטיני

חלון העברות נפתח ב־1 בינואר, והמשימה של קבוצות רבות הפכה למסובכת יותר בעקבות כמה גורמים. הפייר פליי הפיננסי, למשל, משנה לחלוטין את היכולות של הקבוצות להשקיע בעצמן. קבוצות צריכות להתחיל לשאוף לאיזון פיננסי בקרוב, ורכישות בעשרות מיליוני יורו כבר אינן באות בחשבון. עדיין יש קבוצות שיכולות להרשות לעצמן לקנות שחקנים ביוקר - אבל מספרן מצומצם, ולכן אם נאפולי וקבוצות כדוגמתה לא רוצות לאבד כסף, הן צריכות למכור עכשיו. או מקסימום בחלון ההעברות הבא כדי להרוויח את המקסימום מהשחקן שרוצה לעזוב.

במקביל, קבוצות רבות הבינו שהסוד לקבוצה מגובשת הוא, ובכן, לגבש אותה לאורך כמה עונות. נאפולי עשתה עבודה נהדרת בגיבוש קבוצה מצוינת של שחקנים, אבל כעת היא, וגם קבוצות אחרות, עומדות בפני אתגרים אובייקטיביים שמקשים עליהן את המלאכה. האתגרים האלה לא עומדים רק בפני נאפולי אלא בפני כמעט כל קבוצה באירופה. והם נעים בין הצורך לעמוד בתנאים של הפייר פליי הפיננסי, דרך ערים משעממות או מוכות פשע, ועד לחוזים שמסתיימים בקיץ הקרוב או בקיץ הבא - וכך מותירים את הקבוצות כבנות ערובה של השחקנים והסוכנים שלהם, שדורשים חוזה חדש משודרג, ולא תהיה נטישה בזול לקבוצה אחרת בתום החוזה (הפרחים לבוסמן).

בכל מקרה, מבחינה פיננסית כעת, בעיקר בזכות ההכנסות הנוספות מליגת האלופות, אין סיבה לנאפולי למכור - אבל מבחינה ניהולית, ייתכן מאוד שהיא תצטרך למכור - ולהביא שחקנים טיפה, איך נאמר, יותר נאפוליטניים.

בכל מקרה, חלון ההעברות שנפתח בקרוב פותח בפנינו המון שאלות. השאלה הראשונה היא כמה קבוצות יירכשו בחורף? בקיץ, על פי דו"ח שפרסמה סוכנות השיווק פריים טיים ספורט מברצלונה, בוצעו העברות בשווי 2.2 מיליארד דולר בליגות האירופיות, עלייה של 30% משנה קודם לכן. זה כחלק מהלחץ לתקן דברים לפני הפייר פליי הפיננסי. האם בחורף נרגיש את המיתון בכדורגל סוף סוף? ועוד שאלות:

האם אלכס פרגוסון ירכוש מישהו החורף?

מנצ'סטר יונייטד רכשה הקיץ שלושה שחקנים ב־50 מיליון ליש"ט - דויד דה חאה, פיל ג'ונס ואשלי יאנג - אבל על פי ההופעות העונה וקצב פציעות השחקנים (אגב, המועדון חייב לבדוק מה קורה עם הצוות הרפואי שלו) - אלכס פרגוסון חייב לרכוש לפחות שחקן רכש אחד. עם זאת, לא ברור כמה כסף יש לו והמספרים מדברים בעד עצמם. בחמש השנים האחרונות ההוצאה על רכש בנטו של היונייטד עמדה על 56.9 מיליון ליש"ט - פחות מאסטון וילה (68.2 מיליון ליש"ט), סנדרלנד (62.7 מיליון ליש"ט) וסטוק (61.2 מיליון ליש"ט). מנצ'סטר סיטי הוציאה בזמן הזה 437 מיליון ליש"ט, צ'לסי 144.9 מיליון ליש"ט, ליברפול 84 מיליון ליש"ט וטוטנהאם 76 מיליון ליש"ט. גם הקיץ הזה מנצ'סטר יונייטד - שמשלמת כ־45 מיליון ליש"ט בשנה על ריבית שנובעת מההלוואה שלקחו הבעלים, משפחת גלייזר, כדי לרכוש את המועדון - היתה יכולה לרכוש שחקנים רק בזכות עזיבת שחקנים בעלי שכר גבוה כגון פול סקולס, גארי נוויל, אדווין ואן דר סאר ואואן הארגריבס. יונייטד גם מכרה שחקנים ב־10 מיליון ליש"ט. פרגוסון אומר שיש כסף אבל הוא יוציא אותו רק על שחקן ברמה הגבוהה ביותר - מה שהוא לא הצליח להביא ליונייטד למרות עניין בסמיר נאסרי, דויד סילבה, לוקה מודריץ', חואן מאטה, ווסלי סניידר ועוד. מעניין מי הוא יוכל לרכוש בחורף. אם בכלל.

וילאש בואש. צריך לבנות את הקבוצה באקלים רגולוטרי לא קל, צילום: אי פי איי וילאש בואש. צריך לבנות את הקבוצה באקלים רגולוטרי לא קל | צילום: אי פי איי וילאש בואש. צריך לבנות את הקבוצה באקלים רגולוטרי לא קל, צילום: אי פי איי

מה יעשו העשירים?

הקבוצות העשירות ביותר בעולם לא יכולות להוציא את הכסף שלהן יותר. ככה לפחות על פי החישובים. שתי הקבוצות רושמות הפסדים של מאות מיליוני ליש"ט בשנים האחרונות, וכדי להגיע לאיזון תקציבי הן חייבות להפסיק את מסעות הרכש שלהן. מנצ'סטר סיטי, כך הודה המאמן רוברטו מאנצ'יני, לא תצא החורף למסע רכש גדול. "חייבים למכור שניים או שלושה שחקנים", אמר האיטלקי. זה כמובן יותר קרוב ל"חייבים למכור 20 שחקנים", אבל זה מה שהוא אמר.

צ'לסי זה סיפור אחר. הקבוצה רוצה להיבנות מחדש תחת המנג'ר שנקנה ב־15 מיליון ליש"ט מפורטו, אנדרה וילאש בואש. ואולם, כדי לקנות בלי להעמיק את האוברדרפט, שימנע מהמועדון להשתתף בתחרויות של אופ"א, חייבים בצ'לסי למכור. את מי אתם שואלים? ובכן, הקבוצה כבר איבדה את ניקולאס אנלקה לסין, וייתכן שדידייה דרוגבה, החלוץ המצטיין של הקבוצה, יעשה את הדרך אחריו למזרח הרחוק. פרננדו טורס גם כן יתודרך למצוא קבוצה שמוכנה לקחת את מחלפות השיער הזהובות שלו ואת משכורתו האדירה - מעט מאוד קבוצות יכולות לעשות זאת. גם פרנק למפארד, פלורן מאלודה סלומון קאלו, אלכס - כל אלו מועמדים לעזוב. אם לא יעזבו, קשה לראות את צ'לסי מתחזקת בשחקנים שווילאש בואש מתעניין בהם: ג'ק רודוול מאברטון, אדן האזרד מליל, מילוש קראסיץ' מיובנטוס, גונסאלו היגוואין מריאל מדריד, גרגורי ואן דר ווייל מאייאקס ואחרים. גארי קאהיל צפוי להצטרף בימים הקרובים (7 מיליון ליש"ט).

לוקאס פודולסקי. יעבור לאנגליה? , צילום: איי אף פי לוקאס פודולסקי. יעבור לאנגליה? | צילום: איי אף פי לוקאס פודולסקי. יעבור לאנגליה? , צילום: איי אף פי

עם הפנים?

אנלקה, כאמור, חתם בשנגחאי שנואה הסינית עבור 10 מיליון יורו בעונה, וייתכן שכוכבים גדולים אחרים יצטרפו אליו בקרוב מאוד. במקביל, באנז'י מחצ'קלה בונים על עוד רכישות בכסף גדול. ברוסיה לוחשים כי לאסינה טראורה, חלוץ קובן קראסנודר הרוסית ונבחרת חוף השנהב, צפוי להצטרף בעסקה שנאמדת ב־30 מיליון יורו. מועמדים נוספים: טורס, דרוגבה, אנדריי ארשאבין, דימיטאר ברבאטוב ואחרים. כל קבוצה מקווה להיפטר משחקן המותרות שלה על ידי שליחתו לאנז'י. מי תזכה?

לאן יעבור קאקה?

זוכרים את קאקה? גבוה כזה, יכולות כדרור מרשימות, שיחק במדי מילאן במשך כמה שנים, שחקן השנה באירופה לשעבר? ובכן, הוא כרגע על הספסל של ריאל מדריד. עם משכורת של 9 מיליון יורו בשנה. בריאל מדריד ישמחו להיפטר ממנו, אבל מי יכול לקחת אותו? אנז'י? אולי. פריז סן ז'רמן עם קרלו אנצ'לוטי כמאמן? סביר יותר. מלאגה? גם אפשרי. ארסנל? צ'לסי? טוטנהאם? מנצ'סטר סיטי? רק בהשאלה. האם בכלל שווה להחתים אותו?

שאלות נוספות:

האם ארסן ונגר ירכוש לארסנל שחקן או שניים או שהוא לא למד מהשנים הקודמות שהראו לו שהוא חייב עוד שחקנים בסגל הרגיש לפציעות שלו?

האם תיירי הנרי יעשה חזרה קצרה לארסנל כדי לשכנע את רובין ואן פרסי שלא יעזוב את המועדון?

האם באיירן מינכן תהיה הזוכה הגדולה של שוק העברות החורפי עם הבאתו של מרקו רויס מבורוסיה מנשנגלדבאך, שיוכל לתת לה שקים של יצירתיות שיעזרו לה להגיע לגמר ליגת האלופות באליאנץ ארנה?

האם קרלוס טבס ימצא קבוצה חדשה שמוכנה לקחת את המשכורת הענקית שלו והתנהגותו הבעייתית? בינתיים הפייבוריטית ל"זכייה" בכוכב הארגנטינאי היא מילאן.

האם טוטנהאם תצא למסע רכש שיבטיח את הישארותה בארבע הראשונות?

כמה כסף יוציאו פריס סן ז'רמן ומונאקו? אחת בבעלות קטאר מתחילת העונה והשנייה בבעלות מיליארדר רוסי מהימים האחרונים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות