אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ישי דווידי משפר עמדות בחברות של קיבוץ רביבים צילום: יונתן בלום

ישי דווידי משפר עמדות בחברות של קיבוץ רביבים

יצרנית חלקי הרכב רבל שוקלת למזג לתוכה את האגודה השיתופית רביב. מיזוג החברות צפוי להציף ערך לבעלי השליטה, בהם קרן פימי

28.12.2011, 07:06 | אסף גילעם

חברת רבל, המייצרת מערכות אוורור למיכלי דלק ונמצאת בשליטת קיבוץ רביבים (49.1%), קרן פימי בניהולו של ישי דווידי (18.8%) וקרן קזו של שמואל וולודינגר (12.2%), דיווחה אתמול כי היא שוקלת לבצע מיזוג פעילות בהחלפת מניות עם חברת־האם לשעבר, האגודה השיתופית הפרטית רביב.

רביב עוסקת בתחום משיק לזה של רבל - מכירת חלקים ומכלולים עבור תעשיית הרכב - והיא נמצאת בבעלות של קיבוץ רביבים (80%), קרן קזו (20%), כשלקרן פימי אופציות לרכישת 21% מהבעלות בה. פימי השקיעה בעבר בשתי החברות, ומיזוג בניהן יאפשר לה לקבל מניות בחברה הסחירה, במקום בחברה הלא סחירה.

ברבל מאמינים שביצוע העסקה יסייע ליצירת חברה בעלת נפח פעילות משמעותי יותר ובעלת היקף מכירות שנתי של כ־115 מיליון יורו עם EBITDA של 17 מיליון יורו (בהתבסס על הדו"חות הכספיים של רביב ורבל לסוף הרבעון השלישי של 2011).

להערכת דירקטוריון רבל, המיזוג יחזק את היציבות הפיננסית של החברה בזכות שיפור הנגישות למקורות כספיים. הדירקטוריון מעריך כי קיימת זיקה אנכית ישירה בין החברות, עם יתרונות סינרגטיים הכוללים צמצום עלויות רכש, הגדלת יכולת התחרות של החברה המאוחדת והגדלת המכירות הצולבות ללקוחות (רבל תגדיל את מכירותיה לג'נרל מוטורס, ורביב תגדיל את שלה לפולקסווגן).

לרביב נפח פעילות גדול מזה של רבל: המכירות של רביב ב־12 החודשים שהסתיימו ב־30 בספטמבר 2011 הסתכמו ב־70.6 מיליון יורו (לעומת 45 מיליון יורו של רבל) כשהיא מציגה EBITDA של 9.7 מיליון יורו (לעומת 7 מיליון יורו של רבל באותה התקופה). לפי דיווח החברה, שווייה של רביב (לאחר הפחתת החוב נטו) הוא 49.7 מיליון יורו (לעומת 18.6 מיליון יורו לרבל).

החברה מעריכה כי בהקצאת מניות יקבלו בעלי רביב 65% מהונה המונפק של רבל (היחס הסופי ייקבע על פי הערכת שווי חיצונית), זאת למרות שהיחס הנגזר מהערכת השווי שהציגה החברה מקנה לבעלי רביב 73% מההון. לפי המתווה המוצג, אחזקות הציבור ברבל יתכווצו מ־19.9% כיום לכ־7% בלבד לאחר המיזוג.

העסקה מותנית, בין היתר, בחתימת הסכם מיזוג, אישורי הדירקטוריונים של שתי החברות, אישור בעלי המניות הלא נגועים של רבל, אישור הממונה על ההגבלים וקבלת הערכת שווי ממעריך בלתי תלוי. מיזוג חברת רביב הפרטית צפוי גם להציף ערך לבעלי השליטה, שיוכלו לממש חלק מאחזקותיהם, כשהחברה תהפוך לציבורית וסחירה.

חברת רבל החלה כפעילות בתוך רביב, עד שהופרדה ממנה בשנת 2000 והפכה לחברה ציבורית ב־2007. לרבל מפעלים בישראל, אירופה, ארה"ב וסין.

קרן שמרוק של משפחת דיסני נכנסה להשקעה של 18.8% ברבל תמורת 25 מיליון שקל ב־2004, ומכרה ב־2009 את ההשקעה בהפסד לקרן פימי תמורת 12.3 מיליון שקל. עד היום הניבה לפימי ההשקעה ברבל תשואה על המניה של כ־43%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות