אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סגנו של אחמדינג'אד: נסגור את מיצרי הורמוז אחרי אישור סנקציות הנפט צילום: בלומברג

סגנו של אחמדינג'אד: נסגור את מיצרי הורמוז אחרי אישור סנקציות הנפט

האיראנים מאיימים כי אם מדינות ערב יצטרפו לסנקציות על ייצוא הנפט, יסגרו את המיצרים בהם עוברים כיום כ-90% מכמות הנפט של מדינות המפרץ הערביות

28.12.2011, 15:23 | דורון פסקין

מוחמד רידא רחימי, סגנו של נשיא איראן, הזהיר אתמול (ג') כי ארצו תסגור את מיצרי הורמוז במקרה שהערבים יצטרפו לסנקציות על ייצוא הנפט האיראני. רחימי צוטט כאומר כי "אף טיפת נפט" לא תעבור במצרים במקרה שמדינות המערב יכריזו על סנקציות כנגד ייצוא הנפט של איראן. הדברים נאמרים על רקע תרגיל ימי גדול של איראן באזור המיצרים. האיראנים טוענים כי במהלך התמרון לא תורגלה סגירת המעברים.

יצוין כי במקביל ישנן ידיעות כי מדינות המפרץ יהיו מוכנות להשלים את המכסה של איראן אם מדינות המערב יכריזו על סנקציות כנגד הנפט האיראני. מדובר בכ-450 אלף חביות נפט שמוכרת איראן בכל יום למדינות האיחוד האירופי.

מדינות המפרץ המתנגדות נחרצות לתוכנית הגרעין של איראן אינן נלהבות מההכרזות על סנקציות כנגד מגזר הנפט. יש לזכור כי במיצרי הורמוז עוברת בכל יום למעלה משליש כמות הנפט הנסחרת בעולם. יתרה מכך, כ-90% מייצוא הנפט של מדינות המפרץ הערביות עוברים כיום דרך המיצרים. בשנים האחרונות החלו מדינות המפרץ ובעיקר מדינת איחוד האמירויות להקים מערכת צינורות להובלת נפט שעוקפת את המיצרים.

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות