אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למה גוטמן בעצם? צילום:ראובן שוורץ

למה גוטמן בעצם?

לתקשורת לא היה כנראה את הזמן לעצור את החגיגות ולשאול מדוע אלי גוטמן נבחר להיות מאמן נבחרת ישראל והאם יוכל לעמוד באתגר

30.12.2011, 10:09 | אוריאל דסקל

אלי גוטמן מונה השבוע באופן רשמי לאימון נבחרת ישראל - הנה כמה שאלות הקשורות בבחירתו.

1. למה לא היה הליך מסודר, אפילו למראית עין, של וועדת איתור?

האם לא ראוי שהשכיר הכי חשוב למערך הנבחרות בהתאחדות לכדורגל, גוף ציבורי, יעבור איזשהו תהליך של מכרז? האם גוטמן הוא מאמן כל כך טוב שזה מצדיק את בחירתו האוטומטית? אם נבחן זאת לעומק, נגלה שגוטמן זכה בשתי אליפויות בליגה הישראלית האימתנית. אחת מהן בזכות שיטת הקיזוז. אחוזי ההצלחה שלו בליגת הישראלית עומדים על פחות מ-60%. הניסיון הבינלאומי שלו כולל מקום אחרון בבית של ליגת האלופות והצלחה מכובדת פחות או יותר בליגת אירופה. הוא אימן מחוץ לישראל. בקפריסין - ליגה בינונית לכל הדעות. יש מאמנים ישראלים עם מאזנים וקורות חיים טובים יותר – רוני לוי, לדוגמה. יצחק שום גם. ואיך זה שלא הוזכרה ולו לרגע האפשרות של מינוי מאמן זר? נבחרת ישראל מתחרה בזירה הבינלאומית. המאמן של הנבחרת צריך להתחרות נגד מאמנים שאימנו בליגות הבכירות בעולם.

2. במה שונה גוטמן ממאמני נבחרת ישראל בעבר?

מאמני נבחרת ישראל בעידן האחרון שלא היו זרים היו מאמנים עם הרקורד הטוב ביותר בליגה הישראלית - ולכן גם נבחרו לתפקיד. אברם גרנט ודרור קשטן זכו באליפויות ותארים רבים על אדמת ישראל ונחשבו, כמו גוטמן, למסודרים, מאורגנים, "אירופאים" וכו'. הם לא ממש הצליחו בנבחרת ישראל. למה שגוטמן יצליח איפה שאחרים (שאגב היו להם הרבה יותר תארים) נכשלו?

אלי גוטמן. טוב יותר מקשטן וגרנט? , צילום: טל שחר אלי גוטמן. טוב יותר מקשטן וגרנט? | צילום: טל שחר אלי גוטמן. טוב יותר מקשטן וגרנט? , צילום: טל שחר

3. איך אפשר להשריש שיטה?

גוטמן אמר במסיבת העיתונאים בין השאר שהוא רוצה "להשריש את השיטה" של המשחק. לשחקנים אמר "שישננו את השיטה של הנבחרת מצחצוח השיניים ועד הערב". גוטמן, שציין כי היה בהשתלמויות אצל יואכים לב, מאמן נבחרת גרמניה, לבטח יודע שאי אפשר "להשריש שיטה" ב-20 ימי עבודה בשנה. וברור שהשחקנים בנבחרת, שמשחקים ברחבי העולם או בליגה הבכירה בישראל, לא ישננו אותה כל יום, יש להם דברים אחרים לעשות מאשר לחשוב על הנבחרת, כמו

העבודה שלהם במועדונים. גוטמן עבד באופן שיטתי מאוד בקבוצות שלו, זה היה כוחו הגדול כמאמן. ג'ובאני רוסו, לשעבר בהפועל חיפה, אמר שגוטמן הופך אותך לשחקן יותר טוב בגלל ש"כשאתה סוגר את העיניים במגרש אתה עדיין יודע מי ירוץ לאיפה, ומי יהיה באיזה מקום". יש להעריך את גוטמן על זה – אבל האם הוא יכול לעשות את זה בנבחרת? נבחרות שיטתיות עובדות בשיטה מקובלת בעולם כבר יותר מעשר שנים: אותו סגנון ושיטה בכל הגילאים.

בנבחרת ישראל תלויים בעיקר במאמן הקבוצה הבוגרת. בעצם, רק בו. וכל קדנציה או שתיים מחליפים אותו ואת פילוסופיית המשחק של ישראל. זה בדיוק מה שלא צריך לעשות כדי להתקדם בכדורגל נבחרות.

בכל מקרה: יש את השיטה השוויצרית, השיטה הספרדית, השיטה ההולנדית, השיטה הגרמנית ועוד. כלומר, צריך שיטה מסודרת, פילוסופיה מוסדרת והיררכיה ספורטיבית נכונה בהתאחדות לכדורגל כדי להצליח. מאמן נבחרת, "ראוי" ככל שיהיה, לא יכול לשנות זאת לבדו.

4. מה המטרה, הריאלית?

 

גוטמן דיבר על "הגשמת חלום" והעפלה למונדיאל. כרגע זה אינו ריאליסטי לדבר כך. כל הנתונים מראים שאין לישראל את היכולת לעשות זאת, בטח שלא נגד נבחרות חזקות כמו נבחרת פורטוגל ונבחרת רוסיה. המטרה צריכה להיות לשחק כדורגל, למצוא את הדרך הישראלית לשחק כדורגל, להגיע לכל משחק במטרה לשחק את הכדורגל שלנו. ברגע שהכדורגל הישראלי יצליח לייצר נבחרת שמשחקת כמו שהישראלים יהיו גאים בה, הנבחרת תזכה גם באמון הקהל. השאלה היא האם אלי גוטמן יכול לעשות את זה?

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
גוטמן
הכל הבל,לעולם לא יגיעו למונדיאל אלא כתיירים.... אם יקבלו ויזה..... הסתכלו על טבלת הליגה ותבינו. לכן המאמן הלאומי זה סוג של כיבוד ללא חובות.....אגב גוטמן מומחה כי היה סופ"ש אצל יואכים, אתם לא רציניים.....גם השחקנים לא הרבה יותר ממנו....ליגיונרים זו מילת כבוד ורק 2-3 משחקים השאר רק מתאמנים כאילו......מה עושה כדורגלן או ספורטאי לטוב? האם מישהו משווה את ה"ליגיונרים" למה שעשו אבי כהן המנוח או רוני רוזנטל בליברפול, או אלי אוחנה במכלן,או אפילו שמוליק רוזנטל בגלדבך. ו אייל ברקוביץ באנגליה או רביבו בספרד ותורכיה. כל המטיילים דהיום זה קומבינות של סוכנים חכמים, אין שם כלום, גם הקפטן של נבחרתנו משחק היום כשחקן מילואים עתידו כבר מאחריו.....אני ממליץ לעסקנים ובעיקר לעיתונאי הספורט כמו גם לשדרים ולפרשנים לחזור למציאות ולהפסיק לנפח ולהאדיר את מה שאינו קיים שלא לאמר אינו ראוי! צניעות רבותי, תסעו מעט פחות ובעיקר ללא יומרות....
לוסי גודמי , אילת  |  31.12.11
לכל התגובות