אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המוזיאון הסודי של אפל: איך נבחר שמה של ענקית הטכנולוגיה? צילום: בלומברג

המוזיאון הסודי של אפל: איך נבחר שמה של ענקית הטכנולוגיה?

אוניברסיטת סטנפורד חשפה חלקים מ"ארכיון אפל" שלה, כולל ראיון שבו מסביר אחד המייסדים: "ג'ובס זרק את השם במהלך נסיעה, לא מצאנו חלופה טובה יותר". הארכיון תופס שטח מדף של יותר מ-180 מטר

30.12.2011, 12:42 | דור צח
אי שם באמצע שנות ה-80, הרחק מימי האייפון והאייפד, החלה אפל לאסוף חומרי ארכיון שאמורים היו לשמש אותה יום אחד כדי ליצור את מוזיאון החברה. אלא שהתוכנית לא יצאה לפועל: כאשר חזר סטיב ג'ובס לנהל את אפל ב-1997 יצרה החברה קשר עם אוניברסיטת סטנפורד, והציעה לתרום לה את האוסף, שבינתיים הפך לגדול למדי. ימים ספורים לאחר ההחלטה הזאת הגיעו אנשיה של סטנפורד למטה אפל בקופרטינו, והכניסו לתוך שתי משאיות שלל מסמכים, ספרים, תוכנות, סלילי וידיאו, פרסומות, תמונות ארכיון ועוד.

זהו האוסף הגדול ביותר של מוצגים הקשורים לאפל, וחיטוט בו יכול לסייע להיסטוריונים ויזמים לבחון את ההצלחות (וגם את הטעויות) של ענקית הטכנולוגיה. הוא כולל כיום לא רק את החומרים שתרמה אפל עצמה, אלא גם פריטים שתרמו עובדים לשעבר, שותפים עסקיים ואחרים. האוסף, המורכב ממאות קופסאות, תופס מדפים באורך של יותר מ-180 מטר.

כעת, בסיום השנה שבה מת סטיב ג'ובס, חשפה סטנפורד בפני סוכנות הידיעות AP חלקים נבחרים מהארכיון, שעדיין אינו פתוח לציבור הרחב. בין היתר הוצג ראיון שבו מסבירים ג'ובס וסטיב ווזניאק, שייסדו את אפל יחד עם רונלד ויין, מדוע בחרו דווקא בשם הזה.

"אני זוכר שנסענו בכביש המהיר 85, וסטיב (ג'ובס) אמר: 'יש לי שם. אפל מחשבים'. ניסינו לחשוב על חלופות לשם הזה, אבל לא מצאנו משהו יותר טוב", סיפר ווזניאק. ג'ובס הוסיף: "עבדתי באטארי באותה תקופה, והשם אפל הוביל לכך שנופיע לפני אטארי בספר הטלפונים".

בסרטון אחר, ווזניאק מספר על כך שהוא תמיד רצה שיהיה לו מחשב משלו, אך לא יכול היה לעשות זאת - בימים שבהם רק מחשבים מעטים יחסית היו קיימים, ושייכים לתאגידים ולסוכנויות ממשלתיות. "ואז הבנתי שאני יכול לבנות את המחשב שלי", אמר ווזניאק, "וסטיב (ג'ובס) הלך עוד קצת קדימה. הוא ראה את זה כמוצר שאתה יכול להעביר ולמכור, על מנת שמישהו אחר ישתמש בו".

העניין באפל, כמובן, גדל באופן משמעותי בשנה החולפת, על רקע מותו של ג'ובס באוקטובר. "היא חלק מקבוצה מאוד מצומצמת של חברות, ששרדו לאורך דורות של טכנולוגיה", אמר ל-AP הנרי לואווד, אוצר בארכיון של סטנפורד, "לזכותו של סטיב ג'ובס ייאמר שזה חייב להמציא את החברה מחדש בכמה נקודות זמן".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות