אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו: "השבוע אנחנו הולכים לחתוך דברים" צילום: עומר מירון

נתניהו: "השבוע אנחנו הולכים לחתוך דברים"

רה"מ בישיבת הממשלה: "אציג את האיזון הנכון בעיני בין צורכי הביטחון, הכלכלה והחברה, ובין היתר נביא הסדר להכללת חינוך חינם לילדים מגיל 3". השבוע תתקבל החלטה לגבי גורלו תקציב הביטחון

01.01.2012, 12:18 | תומר אביטל
"השבוע ניקח את המשולש הזה של ביטחון, כלכלה וחברה - ואנחנו הולכים לחתוך דברים. אני אביא בפני הממשלה בימים הקרובים את האיזון הנכון בעיניי בין צורכי הביטחון, צורכי הכלכלה וצורכי החברה. ובין השאר נביא הסדר להכללת חינוך חינם לילדים מגיל 3. חשוב לציין שחינוך חובה לילדים מגיל 3 הוא דבר שמשוועים לו פה כבר 63 שנים. ואנחנו הולכים להנהיג את זה בשנת 2012. אני חושב שזה מתווסף לבשורות האחרות", כך אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבוקר (א') בפתח ישיבת הממשלה השבועית.

נתניהו סיכם את תום השנה האזרחית, באומרו כי "עמדנו מול טלטלה כלכלית עולמית וצלחנו את המיצר הזה בשנה הזאת בצורה מאוד מוצלחת. אנחנו עמדנו ועדיין עומדים בתוך טלטלה אזורית היסטורית שסוחפת את כל העולם הערבי, או כמעט את כולו - ונהגנו באחריות וצלחנו את המשבר הזה עד כאן. אבל שתי הטלטלות האלה מציבות בפנינו אתגרים גדולים מאוד, גם ביטחוניים, גם כלכליים, גם מדינתיים - ואנחנו נמשיך לפעול באחריות, לא דרך משקפיים ורודים. בצד הכלכלי יש לנו את נתוני סוף השנה ואנחנו יודעים שהמשק הישראלי צמח ב-4.8%, יותר ממדינות ה- OECD, זה יותר מרוב המדינות המובילות בעולם באופן משמעותי, וזה בהחלט הישג.

בנוסף, אנחנו יודעים שהאבטלה הגיעה לדרגה של 5%, שזה הרמה הנמוכה ביותר מזה עשרות שנים. צמיחה גבוהה יחסית, אבטלה נמוכה מאוד, זה לא מצב שבהכרח יוכל להישמר ב-2012, אבל זה נותן לנו תנאי פתיחה טובים מאוד ל-2012. אחת המשימות שלנו היא לנסות לשמר את החץ הזה שימשיך להיות בכיוון הזה, והחץ הזה של הצמיחה שימשיך לעלות למעלה הוא חלק מהמשימות שלנו".

רה"מ ציין כי היום נכנסים לתוקף חלק מההטבות עליהן המליצה ועדת טרכטנברג, ובהן תוספת של 430 שקל לחודש לאבות עובדים עם ילדים עד גיל 3, ומתן 215 שקלים לחודש לאימהות עובדות עם ילד עד גיל 5. "נשאלתי בכנסת בכמה אנשים מדובר", אמר נתניהו, "ובכן ספרנו, מדובר ב-280 אלף אבות שמקבלים 430 שקל על כל ילד מתחת לגיל 3. ועוד כ- 100 אלף נשים שמקבלות תוספת של 215 שקלים על כל ילד מתחת לגיל 5".

לדבריו "אנחנו שומרים על התקציב, ובמקביל נדאג לחינוך, ולצורכי החברה כפי שאתם רואים. וכמובן נמשיך לעשות את מה שנדרש לגבי שמירה על הביטחון. אולי בפחות כסף ממה שמערכת הביטחון הייתה רוצה, אבל במספיק, לדעתי, כדי לשמור על מדינת ישראל מפני אויביה".

שר האוצר יובל שטייניץ אמר מוקדם יותר בגלי צה"ל, כי מסתמנת פשרה "סבירה" לגבי הקיצוץ בביטחון שתאפשר את אישורו של דו"ח טרכטנברג ובעיקר יישום חוק חינוך חינם מגיל 3 מספטמבר הקרוב. שטייניץ סירב לפרט לגבי פרטי הפשרה.

נתניהו אישר למעשה את הדיווח ב"כלכליסט" לפיו השבוע תתקבל ההחלטה לגבי גורלו של תקציב הביטחון. כפי שפורסם ב"כלכליסט", בימים האחרונים נועד נתניהו עם שר הביטחון אהוד ברק, הרמטכ"ל בני גנץ, היועץ הכלכלי שלו ראם עמינח ובכירים נוספים במערכת הביטחון. במקביל קיים פגישות עם בכירי האוצר, וביניהם השר יובל שטייניץ, ראש אגף תקציבים גל הרשקוביץ והחשבת הכללית מיכל עבאדי.

באוצר הציעו לנתניהו, בין השאר, קיצוץ חלקי שיכלול ביטול התחייבויות ופרוייקטים עתידיים של מערכת הביטחון או ריווח וריכוך הקיצוץ בסך 3 מיליארד שקל. נתניהו נעזר ביועצו הכלכלי וראש המועצה הלאומית לכלכלה, יוג'ין קנדל, כדי להבין את ההשלכות של כלל תרחישי הקיצוץ ואי הקיצוצים ומודלים שונים.

ביקורת בקדימה

בקדימה מתחו ביקורת על דברי ראש הממשלה, ומסרו כי "נתניהו הוא האחראי הבלעדי על הקפאתו של חוק חינוך חינם. אנו קוראים לנתניהו להפסיק וליצור כותרות בתקשורת, שכל תכליתן הסתרת הגזרות הכלכליות אותן הוא מנחית בכל יום על אזרחי ישראל, ולתמוך בהצעת החוק שהגישה חכ דליה איציק".

בקדימה הדגישו כי אין צורך לחכות עד לחודש ספטמבר לשם אישור החוק, שכן נתניהו יכול להורות מידית על תמיכה בחוק חינוך חינם אותו תביא קדימה מחדש לאישור הכנסת כבר בתקופה הקרובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
חוק חינוך מגיל 3 לא מיושם כבר היום לפי חוזרי מנכ"ל - משקרים לציבור בעיינים
בערים רבות בארץ יש מחסור בגני עירייה לילדים בגיל 3 - ולפיכך הורים רבים לא מצליחים להרשם לגני עירייה מסובסדים, ונאלצים להיקרע תחת הנטל של גן פרטי. תל אביב, חולון וערים נוספות רושמות ילדים בגיל 3 "על בסיס מקום פנוי" ואלפי הורים נאלצים לשלם לגנים פרטיים שאינם מפוקחים על ידי משרד החינוך. גם אם יהיה חוק חינוך חינם מגיל 3 - עדיין לא יהיו מספיק גנים. החוק הזה לא יצליח לעבור! מרמים אותנו! תתעורר!
אמא יקרה  |  01.01.12
לכל התגובות