אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשת רימקס סוגרת שנה: מתחילת השנה עלו  מחירי הדירות בכ-7% בממוצע

רשת רימקס סוגרת שנה: מתחילת השנה עלו מחירי הדירות בכ-7% בממוצע

ברשת אמרו כי המחאה לא השיגה את תוצאותיה ומחירי הדירות לא ירדו כפי שציפו; עם זאת, לצד עליות מחירים חדות של עד 30% בדירות 3 בפרדס חנה ובחיפה, בלב תל אביב ובבת ים חלו ירידות של 9.5% ו-15.4% בהתאמה

01.01.2012, 13:24 | דותן לוי

"השוק חזר למחירים שפויים יותר למרות שכבר ברור כי השאיפות של המחאה החברתית לא הגשימו את עצמן", כך אמר היום (א') ברנרד רסקין, מנכ"ל רשת התיווך רימקס, במסיבת עיתונאים שערך לסיכום שנת 2011. לדברי רסקין, "לא ראינו ירידות מחירים כמו שחלק מהציבור התפלל להן. אולי עדיף כך, אנחנו לא מעוניינים בירידת מחירים דרמטית, אין בעל דירה שרוצה לראות את ערך הדירה שלו צונח. אנחנו מעוניינים ביציבות ואפילו בעלייה מתונה".

רסקין הוסיף ואמר כי "בחודשים האחרונים ראינו שהמחירים והביקושים עדיין ברמה טובה. חייבים להוציא מהלקסיקון את המילים 'הקפאה' או 'עצירה', יהיה יותר נכון להגיד שיש האטה מסוימת. הפעילות שיש בענף היא עדיין גבוהה יותר מהממוצע של 10 השנים האחרונות". לפי נתוני הרשת, חל גידול של כ-7% בהיקף העסקאות ועלייה של 6.8% במחירים בממוצע ארצי.

מגמה מעורבת במחירי הדירות

מהתבוננות על נתוני הרשת קשה לצאת בהצהרה חד משמעית על כיוון הענף בשנה האחרונה. בערים מסוימות, כמו באר שבע, חלה ירידה של 7% (כ-150 אלף שקל) במחירי וילות ולעומת זאת חלה עלייה של 7.1% ו-10% במחירי דירות 4 ו-5 חדרים בהתאמה. בתוך כך, חשוב לזכור כי הרשת לא חושפת את מספר העסקאות שבוצעו בכל אזור ואזור ולכן באזורים מסוימים בהם מספר העסקאות הקטן הנתונים אינם משקפים את המציאות.

בעיר ירושלים בלטה יציבות יחסית שהתבטאה בעליות מחירים קלות של אחוזים בודדים. במודיעין חלה מגמה מעורבת עם ירידה של 1.1% במחירי דירות 5 חדרים ולעומת זאת עלייה של כ-2.2% במחירי דירות 4 חדרים. בדימונה יש עלייה מאד משמעותית של מחירים, למעט בדירות 4 חדרים בהן היא מתונה יותר. בבאר שבע חלה ירידת מחירים של כ-7.5% במחירי הוילותף אך מעבר לכך חלו עליות של אחוזים בודדים מחירי ודירות 5 חדרים עלו ב-10.3%. בעיר בת ים בלטה במיוחד המגמה השלילית עם ירידות של 12.5%, 15.4% ו-10% בדירות של 3,4 ו-5 חדרים בהתאמה. בעיר ראשון לציון חלו ירידות מחירים של 3.5% במחירי דירות 4 חדרים ולעומת זאת חלה עלייה של 6% בדירות 3 חדרים. בתל אביב, בצפון מזרח העיר במקומות כמו שכונות צהלה יש עלייה קלה במחירים בעוד במרכז תל אביב חלו ירידות מחירים של 9.5%-18.2%.

באזור הצפון, למרות בריחת המשקיעים, נרשמו עליות חדות של עד 25.5% במחירי דירות 3 חדרים בחיפה. בכרמיאל נרשמה מגמה דומה עם עליות של 30% בדירות 3 חדרים.

בנוגע לפעילות הרשת חשפו ברימקס כי בסיום השנה פועלים 116 משרדי תיווך. "השנה נמכרו פחות זכיונות כיוון שאין לנו מה למכור, כמעט ולא נותרו אזורים פנויים", אמר רסקין. השנה חל גידול של 13% בעמלות, אותו הסבירו ברשת בעיקר ביציאה של משקיעים מהשוק. "בעקבות זאת הזכיינים עבדו קשה יותר על השוק של משפרי דיור ולכן גם הרוויחו יותר. אסור לשכוח שהעליות הללו מגיעות אחרי שנת 2010 שהייתה שנת שיא בנתונים", אמר רסקין.

10 הסניפים המובילים של הרשת הרוויחו יחד כ-35.5 מיליון שקל בעמלות עד לחודש נובמבר. 10 הסניפים המובילים בהיקף העסקאות סגרו יחד כ-2,300 עסקאות. 10 הסוכנים המובילים הרוויחו עמלות בהיקף של 8.5 מיליון שקל לשנה. ממוצע העמלות לכל משרד עמד על 322.7 אלף שקל לחודש. רסקין מעריך כי הממוצע עוד יעלה לאחר שישוכללו גם ביצועי חודש דצמבר שהיו מצוינים לדבריו.

בהתייחסו לתחזית הצפויה לשנה הקרובה, מעריך רסקין כי תחול ירידה דרמטית בהיקף התחלות הבנייה על ידי יזמים פרטיים וכי נראה תנודות מחירים שימשכו עד סוף השנה אבל סביב רמת המחירים הנוכחית. "אני לא חושב שנראה עליות חדות במחירים, לא נראה ירידת מחירים כפי שחלק מאמינים שיקרה כי הביקוש עדיין קיים ולא התבצעה בניה מסיבית". רסקין מעריך כי נראה לחץ בעיקר בשוק הדירות מיד שנייה, "קיים פער בין יד 1 ליד 2 כיוון שליזם יש טווח מסוים שממנו הוא לא יכול לרדת, לעומת זאת אדם שרכש את הדירה במחיר זול לפני כ-10 שנים יכול לתמרן ולהוריד את מחיריה", הוא אומר. לדבריו, לקראת סוף 2012-תחילת 2013 הוא מעריך כי תחול עלייה במחירי הדירות ובמקביל נראה גם עלייה במחירי השכירות, כיוון שעדיין לא נמצא פתרון לבעיה הזאת.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

64 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

61.
עזבו אותכם משטויות - מי שרוצה/צריך דירה אז הוא קונה !!
גם אם זה נכון שמחיר הדירות ירד כי כרגע אין ביקוש בגלל המחאה אז דעו לכם שאיך שיתחיל הביקוש של הדירות בחזרה (שיגמר הדווקא של הציבור) המחיר יקפוץ ויעלה בחזרה !!!!!! מפני שהכל עיניין של עצה וביקוש - לכן זה לא יעזור ...... בקיצור אל תתענו - מי שצריך דירה אז שיקנה וזהו.
אבי  |  03.01.12
לכל התגובות