אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החזר מס במהלך השנה

החזר מס במהלך השנה

מה המשמעות של הכרזת איגוד הבנקים על האפשרות לקזז מס מהפסדים שנוצרו ללקוח בשוק ההון במהלך שנת המס?

02.01.2012, 07:04 | יעל חלק
שמעתי שהחל מאתמול הבנקים יכולים לקזז ללקוחותיהם הפסדים מניירות ערך. מה המשמעות עבור המשקיע?

יוסי, נס ציונה

בצעד חדשני הודיע איגוד הבנקים על האפשרות לקזז מס מהפסדים שנוצרו ללקוח בשוק ההון במהלך שנת המס עצמה. הצעד יתאפשר באמצעות מערכות טכנולוגיות חדשות שפותחו על ידי הבנקים לאחר שרשות המיסוי שינתה את תקנותיה.

נסביר באמצעות דוגמא: נניח שגברת כהן מחדרה החליטה להשקיע במניה אטרקטיבית בתחילת חודש ינואר. היא רכשה את מספר מניות של החברה וגילתה לשמחתה שלאחר חודש המניה הניבה לה תשואה חיובית רצינית. גברת כהן החליטה לממש את ההשקעה ולהציף את רווחי ההון מהמניה. לפי החוק, עוד באותו חודש שילמה גברת כהן מס על רווחי ההון שרשמה.

לעומת זאת, בחודש פברואר השקיעה הגברת במניה אחרת, שהתבררה כאטרקטיבית הרבה פחות. לאחר שבסוף החודש גילתה לצערה כי המניה ספגה ירידות, גברת כהן החליטה למכור את המניה ולחתוך את הפסדיה. במבט שנתי על השקעותיה של הגברת (רווחי הון בקיזוז הפסדי הון), התברר כי רשויות המס ביצעו גביית יתר, וכעת עליהם להחזיר לגברת כהן חלק מהמיסים אותם גבו על הרווחים הראשוניים.

במציאות החדשה, במקום לחכות לרווחי הון עתידיים על מנת לקזז את החזר המס בגין המכירה, או להמתין לסוף שנת המס על מנת לבצע תיאום מס, אם לא נרשמו רווחי הון עתידיים תוכל הגברת כהן לקבל כבר בסוף החודש את ההחזר על המיסים שנגבו ממנה בחודש הקודם (הכל בהתבסס על כך שמיסוי הוא עניין שנתי). השינוי צפוי להשפיע לחיוב בעיקר על משקיעים שכירים, שבדרך כלל לא מגישים דו"חות מס שנתיים למס ההכנסה, ולכן פעמים רבות נאלצו לוותר על החזרי המס אותם יכלו לקבל. מכאן שבהחלט מדובר בשינוי משמעותי וחיובי בעבור המשקיע הפרטי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות