אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האנליסטים על פרישת ינאי: "חדשות טובות למניה, השוק לא אהב את ינאי" צילום: עמית שעל

האנליסטים על פרישת ינאי: "חדשות טובות למניה, השוק לא אהב את ינאי"

"האסטרטגיה שטבע נקטה בה הייתה שגויה: הרכישות של ספלון ורציופארם היו לא לעניין", אמר גלעד אלפר, אנליסט באקסלנס. נתלי גוטליב, אנליסטית באי.בי.אי: "על רקע התשואות השליליות של המניה, העיתוי של ההודעה מפתיע אבל ההודעה עצמה לא מפתיעה"

02.01.2012, 11:06 | שהם לוי

שלמה ינאי, מנכ"ל טבע, הפתיע הבוקר את שוק ההון כשהודיע על פרישתו מהתפקיד. ד"ר פיליפ פרוסט, יו"ר מועצת המנהלים של טבע, קיבל את התפטרותו והחליט, באישור הדירקטוריון, למנות במקומו את ד"ר ג'רמי לוין, אשר בתפקידו האחרון שימש כמנהל בכיר בחברת התרופות בריסטול מאיירס.

"על רקע התשואות השליליות של המניה, העיתוי של ההודעה מפתיע אבל ההודעה עצמה לא מפתיעה. כשמקוב הודיע על פרישה מניית החברה ירדה. רענון ניהולי זה משהו שיכול לעשות טוב. כשמביאים מנכ"ל שהוא מהתעשייה ובדגש על תעשייה אינוביטיבית שזה משהו מאוד חשוב לטבע אז מדובר בחדשות חיוביות וזה יתורגם להשפעה חיובית", מסבירה נתלי גוטליב, אנליסטית בבית ההשקעות אי.בי.אי.

"הידע והניסיון של לוין יעזרו לו לעשות סדר בצנרת הפיתוח של טבע שגם כוללת את התרופות של ספלון. לוין יידע אלו פרויקטים לקדם. האתגר האסטרטגי ל-2012 הוא למזג את ספלון באופן מוצלח. ללוין יש ניסיון בשיתופי פעולה וזה יכול לשחק לידיים של טבע. לחברה יש הרבה מאוד אפשרויות צמיחה לשנים הבאות. צריך לזכור שמלבד המנכ"ל, יש בטבע מנהלים בדרג ביניים בשווקים הבינלאומיים, אז יחד איתם לוין יוכל להוביל את החברה להמשך צמיחה", הוסיפה עוד גוטליב.

"הרכישות של טבע לא היו מוצלחות"

"לדעתי מדובר בחדשות טובות, חד וחלק, לא בגלל שינאי היה מנכ"ל לא טוב, אלא מאחר שהשוק לא אהב אותו. האסטרגיה של טבע בשנים האחרונות לא הייתה טובה לדעתי, מאחר הרכישות של טבע לא יצרו סינרגיות אמיתיות. הרכישות של טבע לא יצרו צמיחה אורגנית. כל פעם טבע הייתה צריכה לרכוש חברת ענק כדי לייצר צמיחה. הרכישה של רציופארם הייתה לא לעניין והרכישה של ספלון הייתה לא לעניין. כלומר אלה היו רכישות בעייתיות. רציופארם הייתה חברת לא מוצלחת באזור לא צומח", אמר גלעד אלפר, אנליסט באקסלנס.

"האסטרטגיה שטבע נקטה בה הייתה שגויה. האתגר האמיתי של המנכ"ל החדש הוא לייצר צמיחה. המשימה שלו לא פשוטה, אי אפשר לייצר שוב קופקסון. השאלה הגדולה היא האם טבע הולכת לעשות שינוי גדול באסטרטגיה. בשנים הקרובות הסיכון הולך לעלות. למשל לוין יכול להחליט על התרחבות גיאוגרפית בסין, אולי רכישה של חברה אינובטיבית אחרת למשל כמו שייר. החברה הולכת להיכנס לשנה או שנתיים מאוד קריטיות. אם ג'רמי לוין לא יצליח לייצר צמיחה, אז החברה תהפוך בסופו של דבר למטרה לרכישה", מוסיף אלפר.

"מינוי מנהל ותיק מעולם הפארמה, למרות שאינו ישראלי, הוא מהלך ראוי ונכון. טבע ניצבת בפני אתגרים לא מבוטלים בשנים הקרובות כאשר לאחר רכישת ספלון - הצלחה בחזית האינובטיבית תהווה גורם מכריע בעתידה של טבע. במובן הזה, הניסיון הרב בפיתוח תרופות שמביא איתו דר' ג'רמי לווין מנוברטיס ובריסטול בהחלט שעשוי לסייע לחברה", אמר יונתן קרייזמן, אנליסט בכלל פיננסים.

התפתחות טובה לטבע

סבינה פודבל,אנליסטית בלידר שוקי הון: "אנו מעריכים כי מדובר בהתפתחות טובה לטבע, כאשר המנכ"ל הנכנס מביא עימו נסיון רב בתחום התרופות האינובטיות, דבר שעשוי לתמוך בהרחבת פעילותה של טבע בתחום ובהמשך גם לסייע לה בכניסה לעולם הביוסימילרס (תרופות ביולוגיות מועתקות).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות