אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מי יהיו שופטי העליון הבאים? צילום: עטא עוויאסת

מי יהיו שופטי העליון הבאים?

כדאי לזכור, ביניש החלה לבחוש במרץ במינויים הצפויים וטרפדה את מועמדותה של פרופ' נילי כהן עוד לפני שנכנסה לתפקיד הנשיאה. האם גם גרוניס יטיל את כובד משקלו נגד או בעד אחד המועמדים?

04.01.2012, 10:01 | משה גורלי

בסוף השבוע תתכנס הוועדה לבחירת שופטים. לא בטוח שהיא תתחיל כבר במלאכת איוש התקנים שהתפנו בעליון, אבל המו"מ יתחיל. כדאי לזכור, ביניש החלה לבחוש במרץ במינויים הצפויים וטרפדה את מועמדותה של פרופ' נילי כהן עוד לפני שנכנסה לתפקיד הנשיאה. האם גם גרוניס יטיל את כובד משקלו נגד או בעד אחד המועמדים? סביר להניח שלא.

לאחר פרישתם של פרוקצ'יה ואדמונד לוי התפנו שני מקומות, ובפברואר ובאפריל 2012 יפרשו גם ביניש וריבלין. לארבעת המקומות הפנויים מסומנים כרגע המועמדים הבאים: השופטים נעם סולברג, צבי זילברטל, אורי שוהם ודבורה ברלינר. סולברג, משאת נפש ותיקה של הימין, הפך לסמל במאבק הימין הפוליטי על בית המשפט העליון, מאבק שהתחדד לנוכח התנגדותה הנחרצת של הנשיאה ביניש (שנחלשה בינתיים) למינויו. שוהם מיועד לכיסא המזרחי (מועמד נוסף הוא השופט אברהם אברהם מנצרת). ברלינר מיועדת לכיסא הנשי (והיא גם דתייה, נתון נוסף שיתמוך במינוי). זאת כאשר בתקופת ביניש מונו חמישה שופטים ואפילו לא שופטת אחת. אשה נוספת ששמה מוזכר במירוץ היא פרופ' דפנה ברק־ארז. ואילו זילברטל, במטריצה הזו, הוא המועמד המועדף על ביניש. התמהיל המשוער הזה מגלם גם שיקוף וייצוג חברתיים וגם פשרה הגיונית בין נאמן לביניש.

כיסא נוסף יתפנה אם השופט יורם דנציגר לא יחזור לכהן. העניין תלוי ועומד אצל היועמ"ש יהודה וינשטיין, אשר יחליט על גורל החקירה נגדו ובמיוחד על עילת סגירת התיק. האם יאמץ את עמדת ניצב סגלוביץ - סגירה מחוסר אשמה, או את עמדת גורמים בפרקליטות - סגירה מחוסר ראיות. האפשרות הראשונה תסלול את דרכו של דנציגר בחזרה לעליון. האפשרות השנייה תעורר מחלוקת עזה לגבי חזרתו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות