אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חיים פייגלין: "מחירי הקרקעות יירדו, אבל לא נראה ירידה במחירי הדירות" צילום: אוראל כהן

חיים פייגלין: "מחירי הקרקעות יירדו, אבל לא נראה ירידה במחירי הדירות"

מנכ"ל חברת הבנייה צמח המרמן מאמין שהלחץ המימוני יביא לירידת מחירי הקרקעות, אבל חושש שהיא לא תגיע לרוכשי הדירות

05.01.2012, 09:25 | שי פאוזנר

"מאחר שישנם קשיי מימון במערכת הפיננסית, השנה יהיו פחות מתמודדים על הקרקעות וכתוצאה מכך מחירי הקרקעות צפויים לרדת", מעריך חיים פייגלין, מנכ"ל חברת הבנייה הוותיקה צמח המרמן, בראש רשימת הציפיות שלו מהשנה האזרחית החדשה בענף הנדל"ן.

"ב־2009–2010 ראינו עשרות יזמים שהתמודדו על מכרזי מינהל מקרקעי ישראל. באותה תקופה המדינה לא שיווקה מספיק קרקעות, הביקוש היה גדול והיו יזמים שקפצו כמעט על כל מכרז", מזכיר פייגלין, אך מעריך שבשנה הקרובה נראה את המינהל ממשיך לנסות ולהציף את השוק בקרקעות. "יש לזכור שגם ראש מינהל מקרקעי ישראל החדש יפעל ככל יכולתו לעמוד בציפיות ממנו, מהלך שמשמעותו הצפת קרקעות וירידת מחירי הקרקע".

אז אפשר לצפות לירידת מחירי דירות בסופו של התהליך?

" למרות הציפייה לירידה במחירי הקרקעות, לצערי איני צופה ירידה במחירי הדירות. צריך לזכור כי גם אם מחירי הקרקעות יירדו, לא נראה ירידה במחירי הדירות ובוודאי לא באותו שיעור".

האם זו מסקנה שנובעת מהתנהלות השוק בשנים האחרונות או מהערכה על בסיס השינוי במצב הענף?

"בוא נסתכל על מה שקרה פה בשנתיים האחרונות. מחירי הקרקעות הוכפלו אך מחירי הדירות עלו ב־15%–20% בלבד. הסיבה לכך היא שמחירה של דירה חדשה כולל כמובן את מחיר הקרקע, אך גם עלויות נוספות והמון מסים. כך שאם מחירי הקרקעות בתל אביב יירדו בשיעור של 10%, אז באופן תיאורטי נראה ירידה של 5% במחירי הדירות מכיוון שמרכיב הקרקע ממחיר הדירה הוא 50%".

אתה פעיל בשוק הנדל"ן בצפון. האם ההערכה שלך תקפה גם לגבי הפריפריה?

"בפריפריה הקרקעות זולות יותר ולכן רכיב הקרקע נאמד ב־10%–20%. ירידה של 10% במחירי הקרקעות בפריפריה פירושה ירידה תיאורטית של 1%–3% בלבד במחירי הדירות".

פייגלין מלין על כך שהמדינה פוגעת בסיכויי השוק לשנות כיוון. "הממשלה ממשיכה לפתח ציפיות שלפיהן מחירי הדירות ימשיכו לרדת. ציפייה זו גורמת לרוכשי הדירות לעכב את החלטותיהם וכך נוצר כשל שוק זמני. זה מצב מסוכן מאחר שכך נוצרים ביקושים כבושים, שמתפרצים לרוב בבת אחת כשהציפייה לירידה במחירי הדירות מתפוגגת. הדבר מביא בטווח הקצר להאטה חריפה בהתחלות בנייה חדשות, שבטווח הבינוני והארוך עשויה להביא שוב, כפי שקרה במשבר הקודם, למחסור חריף בהיצע הדירות אל מול ביקוש מתפרץ".

הדירות יקטנו כמו שדרשו רבים במסגרת המחאה החברתית?

"אני מאמין שיתרחש שינוי בתמהיל הדירות בפרויקטים החדשים שייבנו בשנה הקרובה. בעבר, ראשי הערים חשבו שדירות גדולות ימשכו תושבים ממעמד סוציו־אקונומי גבוה, ולכן חלק מראשי הרשויות כלל לא אפשרו לבנות דירות קטנות. הבעיה היא שצמיחה של יישובים מחייבת אוכלוסיות צעירות ודירות קטנות. כיום, גם בגלל האווירה הציבורית, יש מודעות רבה אצל הרשויות המקומיות שצריך לבנות יותר דירות קטנות, ואני מניח שהדבר יבוא לידי ביטוי בשנים הקרובות".

לצד פעילות רחבת היקף בשוק הדיור העממי, החברה של פייגלין אחראית לשני פרויקטים יוקרתיים בולטים בתל אביב: מגדל מגורי יוקרה בגבול הצפוני של שכונת נווה צדק ותוכנית למתחם מגורים שיחליף את שוק בצלאל. "שוק המגה־יוקרה מתנהג בצורה שונה מענף הנדל"ן למגורים, הוא ייפגע פחות מבכל העולם", אומר פייגלין.

"המשבר הכלכלי באירופה ובארה"ב דווקא יתרום להמשך הצמיחה בשוק היוקרה בארץ. עד כמה שזה נשמע מפתיע, ישראל נחשבת למקום יציב. המדיניות הכלכלית השמרנית של הממשלה בשנים האחרונות רק תרמה ליציבות כלכלת ישראל ולתדמית הטובה שלה בעולם. לכן יהדות העולם העשירה מוצאת לנכון להשקיע בישראל בהיקפים גוברים והולכים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

36 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

36.
יש ירידה של 15% באזורים כמו:ראשל"צ.רחובות.יבנה.חולון.בת-ים.
הפחד הגדול של הבנקים והאוצר מפני פשיטות רגל של קבלנים גדולים זה מה שמוביל לכתבות יזומות מכיוונם של גופים קבלניים ומשרדי ממשלה.אך דבר לא יעצור את ירידת המחירים .השוק יעשה את שלו .המיתון בעולם יחלחל לארצנו וההשפעה תגיע גם תגיע.לכן הימים יגידו מי צודק ומי....
חלומות בהקיץ , מרכזי  |  09.01.12
35.
לחלום מותר ואף רצוי אך לא כל חלום סופו להתממש
הרצון העז של ציבור בעיקר הציבור הצעיר שחולם לרכוש דירה במדינתנו הפך למאוד קשה להשגה. דרוש הון עצמי גבוה והתחייבות ארוכת שנים לבנק. אכן קושי עצום אולם לדאבון כולם גם אם תהיה ירידת מחירים כלשהי, גורלה להיות מאוד מאוד זמנית, עד לגל הבא. תרבות הישראלים הייתה מאז ומתמיד לרכוש קורת גג ולא לאבד את כספם בדמי שכירות שעולים מחודש לחודש.... לפיכך, הרצון ברור אך המציאות תטפח על פני כולם שיתעוררו כאשר המחירים שוב ירקיעו שחקים, ואז החלום יילך ויתרחק לו. צר לי לנפץ את השמחה המדומה אולם קמו להם אתרים העוסקים בתחום הנדל"ן שתכליתם להוריד את מחירי הדיור בעשרות אחוזים, מטרה נעלה אולם אתרים אלה מנוהלים ע"י חברה צעירים שככל הנראה לא רכשו דירות בזמן, וכעת נותר להם רק לקוות שהאתר שלהם יאפשר גם להם לרכוש דירה. אל לכם להסתנוור מאתרים אלה, מניסיון רב שנים אזהיר כי הבועה היחידה שתתפוצץ תהיה בועת החלום ולא בועת הנדלן.... המלצתי, מי שצריך לקנות שיקנה.... יתמקח אך יקנה.... כי בקרוב גם אלמנט המיקוח יעלם.... בהצלחה לכולם.
בעלת ניסיון עשיר  |  08.01.12
33.
ישראלים לא ימכרו פחות מהשכן שמכר לפני המחאה וההגבלות של בנק ישראל
אתם צריכים להבין כולנו כאלה קנאים שלא מסכימים לראות מצב שאנחנו נצא פראירים ונמכור פחות מהשכן שמכר לפני הקיפאון בתקופת השיא , מי שהיה צריך לשלם לקבלן עקב כך שהוא קנה אז הוא מכר קצת פחות אבל אלה שאין להם התחיבויות יחכו שהמצב ישתפר ואחר כך ימכרו יותר מהשכן שמכר בתקופת השיא , גם קבלנים שבתקופת השיא מרוויחים על מכירה של בנין אחד כמו שהרוויחו על 4 בנינים לפני 2008 לא יוותרו ותמיד ישאפו להגיע למצב של תקופת השיא פחות כח אדם פחות חומרי גלם פחות הלוואות ופי 4 יותר כסף , עצם כך שגם מוכרי יד 2 ימתינו ולא ירצו לצאת פראירים וגם הקבלנים בהמשך נראה עלייה במחירי הדירות כי ישראלים ובמיוחד ישראלים יהודים לא אוהבים לצאת פראירים בפרנציפ.
איציק , ראשון לציון  |  06.01.12
לכל התגובות