אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט" - אלעד גרופ: 200 מיליון דולר גירעון בהון החוזר צילום: עמית שעל

בלעדי ל"כלכליסט" - אלעד גרופ: 200 מיליון דולר גירעון בהון החוזר

דו"חות הרבעון השלישי המלאים של זרוע הנדל"ן של יצחק תשובה בארה"ב חושפים את ההרעה במצבה של הקבוצה, שחורגת מהקובננטים מול הבנקים

05.01.2012, 07:28 | לירוי פרי

נתוני הרבעון השלישי של קבוצת אלעד גרופ, זרוע הנדל"ן הפרטית של יצחק תשובה, מספקים הסבר לרקע ולנחיצות של בקשת הקבוצה להסדר חוב מהגופים המוסדיים. "כלכליסט" חושף את המספרים האמיתיים של הקבוצה ואת מצבה הפיננסי במהלך התקופה האחרונה.

אלעד גרופ פועלת ברחבי ארה"ב וקנדה. על פי הודעה לעיתונות שפרסמה הקבוצה, ההון העצמי המאוחד של הקבוצה ברבעון השלישי של 2011 עמד על 390 מיליון דולר, אולם ההון העצמי המיוחס לבעלי המניות, אשר משקף את חלקה האמיתי של הקבוצה, הסתכם ב־328 מיליון דולר בלבד.

זאת לעומת 524 מיליון דולר בתום הרבעון השלישי של 2010 - צניחה של כ־38%. עיקר השחיקה נובעת ממחיקה שנעשתה לפני כחודש, בהיקף של 300 מיליון דולר על פרוייקט הפלאזה בלאס ווגאס בו שותפה הקבוצה בחלקים שווים יחד עם נכסים ובנין מקבוצת אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר.

ל"כלכליסט" נודע כי בתום הרבעון השלישי חרגה אלעד גרופ ממספר התניות פיננסיות מול שני בנקים (חריגה טכנית). החברה מנהלת מו"מ מול אותם בנקים להתאמת הקובננטים. עוד נודע, כי החברה ביצעה במהלך הרבעון השלישי רכישה חוזרת של אגרות חוב בהיקף של 174 מיליון דולר (ערך פארי), תמורת כ־155 מיליון דולר.

הקבוצה לא חושפת את דו"ח הסולו (הדו"ח של החברה־האם, בניכוי החברות־הבנות), דבר שמקשה להעריך את יכולתה לעמוד בהחזר החובות. יחד עם זאת, מהדו"ח המאוחד עולה כי את הרבעון השלישי חתמה הקבוצה עם גירעון בהון החוזר (נכסים שוטפים בניכוי התחייבויות שוטפות) של כ־380 מיליון דולר, זאת מול גרעון של 110 מיליון דולר בתום הרבעון השלישי אשתקד.

גירעון כזה עלול להוות תמרור אזהרה, שכן סך נכסי הקבוצה לטווח הקצר שהסתכמו בכ־730 מיליון דולר בתום הרבעון, אינו מכסה את היקף ההתחייבויות לטווח הקצר שהסתכמו ב־1.1 מיליארד דולר. סך המאזן של הקבוצה הצטמק ב־13% לאורך השנה האחרונה לרמה של כ־4 מיליארד דולר ותזרים הקבוצה מפעילות שוטפת בתשעת החודשים הראשונים של השנה היה שלילי ועמד 98 מיליון דולר.

לאחרונה הודיע מנכ"ל הקבוצה, אודי ארז, כי בנק HSBC סייע לקבוצה למחזר חוב של 184 מיליון דולר על מלון הפלאזה בניו יורק, מה שאמור להקטין את הגירעון בהון החוזר לרמה של כ־200 מיליון דולר. החוב הפיננסי של אלעד גרופ קרוב ל־3 מיליארד דולר, כאשר כ־450 מיליון דולר מתוכו מיוחסים לבעלי האג"ח והיתר לבנקים, גופים פיננסיים וחברות קשורות.

המחיקה בלאס ווגאס והצטברות הגירעון בהון החוזר הם חלק מהגורמים שעמדו ברקע לפנייתו של בעל השליטה, תשובה, לפני כחודשיים לגופים המוסדיים בבקשה להוציא אל הפועל הסדר חוב בדמות מכירת נכסי נדל"ן תמורת מחיקת חוב באג"ח. בכל אחת מהשנים 2012 ו־2013, תצטרך הקבוצה לפרוע כ־100 מיליון דולר למחזיקי האג"ח, כאשר בקופת החברה המאוחדת היו בתום הרבעון מזומנים ושווי מזומנים בסך 90 מיליון דולר בלבד.

באלעד גרופ סירבו להתייחס לידיעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות