אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
באמת, לוזון? החקירה שלך היא הדבר שמכתים את תדמית הכדורגל הישראלי? צילום: יובל חן

באמת, לוזון? החקירה שלך היא הדבר שמכתים את תדמית הכדורגל הישראלי?

מה עם פרשיות ההימורים? ומה עם גורמי העולם התחתון המעורבים בכדורגל? אפשר להגיד בבטחה שלא החקירות של לוזון הן אלו מכפישות ענף שלם

09.01.2012, 22:25 | אוריאל דסקל
אבי לוזון נחקר אמש במשטרה בחשד למרמה והפרת אמונים. אישית, אני מאמין שהוא לא באמת השפיע על שיבוץ משחקי מכבי פתח תקווה - לא באופן ישיר וברור בכל אופן. אבל חלק מדבריו אחרי החקירה עוררו אצלי תמיהה.

לוזון אמר: "לא נכון להכתים ענף שלם, לא אותי כיו"ר שעושה ופועל למען הגינות ולא את ההתאחדות שאני עומד בראשה, ארגון שפועל למען כדורגל הוגן ושקוף. חבל שנוצרת לכדורגל הישראלי תדמית שאינה מגיעה לו".

תדמית שאינה מגיעה לו? ובכן, אם נתעלם מפרשיות ההימורים, האנשים המפוקפקים והגסים שמעורבים בו, גורמי העולם התחתון שמתערבים בקבלות החלטות של מועדונים, ההפסדים התכופים בזירה הבינלאומית והבריחה של הקהל מהמגרשים וממרקעי הטלוויזיה, ונבדוק לרגע רק אילו דברים לוזון וההתאחדות שלו לא עשו כדי לשפר את תדמית הכדורגל – אז אפשר להגיד בבטחה שלא החקירות של לוזון הן אלו מכפישות ענף שלם.

נביא רק כמה דוגמאות.

ארקדי גאידמק שפך 400 מיליון שקל על בית"ר ירושלים אבל בגלל רגולציה מינימלית, הכסף הזה בוזבז על משכורות שחקנים ולא על תשתיות כגון מחלקת נוער. כשנשאל אבי לוזון למה אין רגולציה שמחייבת השקעה בנוער (כמו בגרמניה, למשל) הוא ענה ש"צריך לנשק את הרגליים והידיים של אנשים כמו גאידמק שמוכנים לשים כסף בכדורגל הישראלי". ההתאחדות היתה יכולה למנוע זאת ואת הפגיעה הקשה בתדמית הכדורגל.

עדיין בבית"ר ירושלים. הקבוצה עדיין בבעלותו של ארקדי גאידמק, שאינו מכניס כסף לקבוצה אבל עדיין שולט בה. במצב הנוכחי, הקבוצה יכולה ליפול לידיים של גורמים מפוקפקים – כמו שקרה להפועל רמת גן. ההתאחדות לכדורגל לא עשתה דבר כדי למנוע את המצב הזה, ולא רק מבחינה רגולוטרית: היא לא איפשרה לבית"ר להגיע לכינוס נכסים ולהשתחרר מגאידמק. בית"ר ירושלים, אחת מקבוצות הכדורגל הגדולות בישראל, חשופה להשתלטות עוינת מצד כל מיני גורמים מפוקפקים. דבר זה פוגע יותר בתדמית הכדורגל מאשר חקירה.

נעבור להפועל תל אביב. אלי טביב – חבר של אבי לוזון – השתלט על הקבוצה לאחר מאבק משפטי ארוך מול מוני הראל. הוא לא עבר תקופת צינון בין התקופה שלו כבעלים של הפועל כפר סבא לתקופה שלו כבעלים של הפועל תל אביב, אבל ניחא. הוא גם אף פעם לא חשף מדוע הוא השתלט על הפועל ולמה הוא רוצה אותה. גם לא נחשף כמה הוא שילם עבורה, אם בכלל, וכמה כסף הוא מכניס למועדון. עדיין אין רגולציה שמחייבת אותו להשקיע במה שטוב למועדון. גם זה פוגע יותר בתדמית הכדורגל מאשר חקירה.

בוא נדבר על שקיפות באמת. למרות שכסף ציבורי רב נכנס לכדורגל הישראלי – דרך הטוטו, דרך רשות השידור ודרך המועצות המקומיות - ההתאחדות לכדורגל אוסרת על פרסום מספרים של קבוצות כדורגל בגלל "צנעת הפרט". המספרים היחידים שמתפרסמים הם של כללים - ומהם לומדים שאת העלייה בהכנסות ניתן לייחס בעיקר להשתתפות בטורנירים של אופ"א. יש לציין שגם בגלל עניין השקיפות, הפועל פתח תקווה, למשל, צללה לתהו ובוהו בחסות ההתאחדות לכדורגל.

שנמשיך? אבי לוזון בחר די בעצמו באלי גוטמן לתפקיד האימון החשוב ביותר בישראל. כפי שבחר בעצמו את לואיס פרננדז. היחיד שהוא נאלץ לדון איתו כדי לאשר את המנויים היה שטרן חלובה, סגנו. הישגו הגדול ביותר של חלובה היה העלמת צפרירים חולון ממפת הכדורגל בישראל. את המנויים אישרו חברי הנהלת ההתאחדות לכדורגל – בה נמצאים אנשים כמו פרוספר אזגי, שבעבר הורשע בפלילים ולאחרונה הפך לקריקטורה של עצמו עם שפה גסה ואלימה שהוא מציג בכל מדיום. יש בה גם אנשים כמו שמעון מימון, ששולט בכדורגל הנשים הישראלי ביד רמה ולא מוביל אותו לשום מקום כבר שנים.

מיותר לציין שלא ממש היה הליך מכרז תקין לבחירה של גוטמן בתפקיד.

ובוא נלך למשהו שקורה ממש עכשיו. אוהדי הפועל כפר סבא, שכאמור סבלו רבות מאלי טביב בחסות ההתאחדות לכדורגל, התלוננו במשטרה נגד אגודת הפועל כפר סבא בחשד לקבלת דבר במרמה והפרת אמונים. עמותת "הלב הירוק" (עמותת אוהדי הפועל כפר סבא),יישמה את החלטת אסיפת חברי העמותה לנקוט בהליכים נגד ההחלטה להעביר את זכויות הניהול בקבוצה מאגודת הפועל כפר סבא לתאגיד חדש, שהוקם על ידי מר שאולי דור. זאת על ידי הגשת תלונה במשטרה. פניות להתאחדות לכדורגל בנושא לפני הפנייה למשטרה, לא הובילו לשום פעולה.

מה עוד פוגע בתדמית? אולי הצהרות הזויות כגון "הליגה הישראלית היא השישית בטיבה באירופה". אולי הבטחה להתפטר במקרה של אי העפלה למונדיאל 2010 ולא לעשות זאת? אולי ההצהרה שלואיס פרננדז ימשיך ואז הנסיגה מכך. אולי ההצהרה של המנכ"ל של אבי לוזון על כך ש"בוודאי שישנה בעיה של מוערבות של גורמים פליליים בכדורגל הישראלי".

החקירה במשטרה לא פגעה בתדמית הכדורגל הישראלי. לוזון עושה את זה טוב מאוד בעצמו מאחר ששיקולים פוליטיים תופסים נפח גדול יותר בהליך קבלת ההחלטות של ההתאחדות מאשר שיקולים מקצועיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות