אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצעת חוק: האזנת סתר כולל מצלמות צילום: shutterstock

הצעת חוק: האזנת סתר כולל מצלמות

משרד המשפטים מבקש להוסיף לחוק האזנת סתר גם את האפשרות לצלם ולצפות בחשודים בביתם ללא ידיעתם

10.01.2012, 08:52 | משה גורלי

מדיניות "האח הגדול" מבקשת להרחיב את פריסתה מהאזנות סתר גם לצילומי סתר: הצעת חוק חדשה של משרד המשפטים מבקשת להוסיף לחוק האזנת סתר גם את האפשרות לצלם ולצפות בחשודים בביתם ללא ידיעתם, בנוסף להאזנת הסתר להם, כדי לקדם את יכולת איסוף המידע נגדם.

הנושא עלה לדיון אתמול בישיבת ועדת חוקה שנדרשה לתיקון. את הצורך בתיקון הסביר נציג המשטרה עו"ד אלעזר כהנא, שהתייחס לעבירות "כמו שוחד, למשל, שאנשים יכולים לבצע גם בלי לדבר". גם נציגת משרד המשפטים בדיון, עו"ד רביד דקל, הבהירה כי "יכולת השמע בלבד, לא נותנת לפעמים אינדיקציה מוחלטת לביצוע עבירה".

הח"כים שהשתתפו בדיון לא התלהבו מהתיקון. יו"ר הוועדה ח"כ דוד רותם שאל בציניות: "אתם מתכוונים לשים את המצלמות בחדר השינה או בסלון?". רותם טען שחדירה פולשנית כזו מחייבת "בקשה ממוקדת לצפייה כזאת, ולא בצורה גורפת".

ח"כ דב חנין (חד"ש) טען כי "האזנת סתר היא אילוץ, אבל צילום אנשים בביתם הוא דבר שחורג מגבולות המותר, ואם הוא נעשה הוא חייב להיעשות תחת כללים נוקשים ומיוחדים".

להצעת החוק נוספה הרחבת העילות להאזנות הסתר כנגד העוסקים ב"מקצועות חסויים" כחבר כנסת, עו"ד, פסיכולוג ועובד סוציאלי. מעתה, אם ההצעה תתקבל, יהיה ניתן להאזין לאלה גם בחשד שעברו עבירות של הלבנת הון.

תיקון נוסף קובע כי במקרה שאחד מבעלי מקצועות אלה נקלע להאזנת סתר, ימשיכו החוקרים את ההקלטה אך יפסיקו להאזין לה, כדי לא לפגוע בחסינותו של בעל התפקיד לפי החוק. על פי מסמך שהוכן במחלקה המשפטית של ועדת החוקה, כמות ההאזנות עולה באופן עקבי מדי שנה. ב־2010 הוגשו 2,283 בקשות לביצוע האזנות סתר לבית המשפט, כאשר למשל ב־2004 הוגשו 962 בקשות בלבד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות