אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחזיקי האג"ח של רבינטקס ייאלצו להסתפק בשאריות צילום: יובל חן

מחזיקי האג"ח של רבינטקס ייאלצו להסתפק בשאריות

מחזיקי האג"ח מסדרה ב' של רבינטקס דחו את הצעת הסדר החוב, והחברה צפויה ללכת לפירוק. הבנקים הפועלים והבינלאומי צפויים לקבל את מרבית הסכומים שייכנסו לקופת החברה ממכירת נכסיה

11.01.2012, 07:18 | ניר צליק

מחזיקי איגרות החוב של רבינטקס דחו את הצעת החברה להסדר החוב, ונראה כי אין מנוס מלבד פירוקה ומכירת נכסיה. בחודשים האחרונים התקיימו מגעים בין מחזיקי האג"ח מסדרה ב' של רבינטקס לבין הנאמן, במטרה להגיע להסדר בנוגע לחובות החברה כלפיהם. החברה חייבת למחזיקי האג"ח מסדרה ב' כ־76 מיליון שקל, ולמחזיקי האג"ח מסדרה א' כ־2.2 מיליון שקל.

עם פירוק החברה ייאלצו מחזיקי האג"ח, ככל הנראה, להסתפק בשאריות בלבד מכספם, שכן לפניהם בסדר הנושים נמצאים עובדי החברה והבנקים הפועלים והבינלאומי, שלהם החברה חייבת כ־33.1 מיליון שקל ו־11.6 מיליון שקל בהתאמה.

כינוס נכסים לחברה־הבת

עיקרי הטענות של מחזיקי האג"ח כנגד ההסדר נוגעים לפריסת התשלום על פני כארבע שנים, כאשר לטענתם, אין סיבה כי התשלום לא יתבצע בצורה מהירה יותר. בנוסף, מאחר שהכסף שיועבר להם מסתכם במיליוני שקלים בודדים, במקרה הטוב, למחזיקי אג"ח ב' אין כל אינטרס בקיום ההסדר, שכן ייתכן שבפירוק החברה הם יזכו לקבל יותר כסף.

על פי הצעת ההסדר, היו אמורים הבנקים לקבל 21 מיליון שקל מסכום המכירה של פעילות המיגון האישי של רבינטקס לחברת אחידטקס. סכום זה היה אמור להיות מוחזר כהלוואה לאחידטקס, שהיתה בתורה אמורה להשיב את ההלוואה בתשלומים לבנקים, כך שלמעשה החוב היה מתגלגל מרבינטקס לאחידטקס ומשולם לאורך השנים. 12 מיליון שקל נוספים היו אמורים להיות מועברים לבנקים בגין פרויקט של החברה באיטליה, כך שלמעשה הבנקים היו מוותרים על כ־11 מיליון שקל מחובם. כעת, בעקבות דחיית ההסדר, תימכר פעילות המיגון האישי של רבינטקס בהליך פירוק ולא תחת הסדר.

מהדו"ח שהגיש הנאמן לפני כמה שבועות עולה כי המחלוקת בין הנושים המרכזיים - בנק הפועלים ומחזיקי איגרות החוב מסדרה ב' - נוגעת לעיתוי חלוקת התשלומים שנובעים מההסדר. על פי עסקת המיגון האישי, התמורה שתשלם אחידטקס לבנק הפועלים אמורה להתפרס על פני חמש שנים, והחשש של הבנקים הוא שהתשלומים לא יועברו לאחר ששאר נכסי החברה יחולקו בין הנושים. מנגד, טוענים בעלי האג"ח כי אין סיבה שיתר הנכסים של החברה לא יחולקו באופן מיידי רק כדי להבטיח את התשלומים לבנקים.

השעבוד הפך חסר ערך

עד לפני כמה חודשים בנו מחזיקי אג"ח ב' על מכירת פעילותה של החברה־הבת של רבינטקס, ברטק, הפועלת בארה"ב, אלא שחוב של 14.7 מיליון דולר הוביל לכך שהבנקים האמריקאיים הוציאו צו כינוס נכסים לחברה־הבת, ועל פי הדו"ח שהגיש הנאמן לבית המשפט, הסיכוי כי ייוותר כסף לשירות החוב למחזיקי האג"ח או לבנקים — קלוש.

למחזיקי אג"ח ב' יש שעבוד קבוע בהיקף של 32 מיליון שקל על נכסי החברה, אך שעבוד זה הפך לחסר ערך בעקבות שליחתה של ברטק להליך כינוס נכסים בארה"ב.

לרבינטקס נותרו כעת רק שני מקורות מימון: מכירת השלד הבורסאי תמורת 3–6 מיליון שקל ומכירת פעילות המיגון האישי (אפודים) של רבינטקס לאחידטקס בתמורה ל־42 מיליון שקל. מאחר שהבנקים קודמים למחזיקי האג"ח בסדר הנשייה, צפויים מחזיקי האג"ח, במקרה הטוב, להישאר עם מיליוני שקלים בודדים בלבד ממכירת השלד הבורסאי ומהיתרה שתתקבל בגין מכירת פעילות המיגון האישית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות