אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": תשובה מבקש תספורת של 15% מהספקים לרשת מנטה צילום: אוראל כהן

בלעדי ל"כלכליסט": תשובה מבקש תספורת של 15% מהספקים לרשת מנטה

אחרי שדלק ישראל הורידה באופן חד צדדי את תשלומי השכירות לבעלי התחנות, כדי להתמודד עם הורדת מרווח השיווק על הבנזין, היא מבקשת כעת גם מהספקים להתגייס לעזרתה. דלק ישראל: "משא ומתן עם ספקים הוא מהלך רגיל ושוטף"

11.01.2012, 07:03 | ליאור גוטמן

חברת דלק ישראל, בעליה של רשת חנויות הנוחות מנטה, פנתה לאחרונה לספקי המוצרים של חנויות הנוחות שלה בדרישה לקבלת הנחה של 15%.

במכתב מטעם מחלקת הסחר של החברה, שהגיע לידי "כלכליסט", מסבירה דלק ישראל ש"לאחרונה החליטה ממשלת ישראל להקטין משמעותית את מרווח השיווק של בנזין 95 אוקטן".

מרווח השיווק הוא אחד ממקורות הרווח העיקריים של חברות הדלק והוא מחושב כיחס שבין מחיר הרכישה של הבנזין לבין מחיר המכירה שלו בתחנות, בניכוי הוצאות.

עד לפני כמה חודשים היה נהוג לכמת את מרווח השיווק של חברות הדלק כשיעור של כ־10% ממחירו של ליטר אולם כפי שנחשף לאחרונה ב"כלכליסט", ועדת מחירים שבה היו שותפים פקידי משרד האוצר ונציגים של משרד האנרגיה והמים החליטה לחתוך אותו בכ־18.5 אגורות לליטר, מהלך שהקטין משמעותית את רווחיהן של החברות.

דלק לחברות: "נאבקנו ככל יכולתנו לבטל את הגזירה"

במכתב שנשלח לספקים כותבת דלק ישראל, שבשליטת יצחק תשובה, שהיא ושאר החברות "נאבקו ככל יכולתן כדי לבטל את רוע הגזירה", אולם משהמאבק נגד הגזירה נכשל נוצר מצב שבו "ההחלטה הביאה להרעה מהותית בתוצאות העסקיות בענף", מה שמחייב את החברה להגיע "לשיפור בתנאים המסחריים בינינו (מול הספק - ל"ג) כדי לצלוח את התקופה הקשה הצפויה".

דלק ישראל סיימה את הרבעון השלישי של 2011 בתוצאות לא מעודדות: החברה השיגה רווח של 5.4 מיליון שקל, צניחה של 73% לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

כיצד בחרה דלק ישראל לשפר את מצבה הפיננסי? בסיפא של המכתב פונה החברה לספקים, וספק מבקשת ספק דורשת לקבל הנחה מיידית. "בפנייתנו זו אנו מבקשים ומצפים להוזלה של 15% במחירים שהנכם מתחייבים מול חברתנו", לשון הפנייה.

יצוין שצעד זה הוא אחד מתוך רשימת צעדים שנקטה החברה כדי לשפר את מצבה הפיננסי: לאחרונה פיטרה החברה כמה עשרות עובדים ובמקביל בימים אלו מתנהל מאבק משפטי מול חלק מבעלי תחנות הדלק שהחברה הורידה את דמי השכירות המשולמים להם.

דלק מנטה דלק מנטה דלק מנטה

 

תגובת דלק: "הכל נעשה כחלק ממהלכי ההתייעלות"

עם זאת, מבדיקת "כלכליסט" עולה שחלק מהחברות לא קיבלו את המכתב המדובר. בחברת אסם, למשל, לא שמעו על הפנייה ומסרו בתגובה ש"לא ידוע לה על מכתב שכזה".

על פי ההערכות חברות גדולות אחרות במשק גם לא קיבלו מכתב דומה בשל נפח העסקאות שנערך מולן. משטראוס ומהחברה המרכזית למשקאות, משווקת קוקה־קולה, סירבו להגיב לידיעה.

מדלק ישראל נמסר בתגובה ש"לאור השינוי שעשתה הממשלה ב־1 בספטמבר השנה עם הפחתת מרווח השיווק לחברות הדלק נאלצה החברה לבצע כמה מהלכים מול עובדיה, לקוחותיה וספקיה כדי לנסות ולהתמודד עם גריעה צפויה של כ־80 שקל במונחי רווח תפעולי לחברה. בכלל זה וכחלק ממהלכי ההתייעלות ההכרחיים, החברה נמצאת במו"מ עם כלל ספקיה כדי להתאים את מחירי המוצרים המשולמים למציאות הכלכלית החדשה. דלק הוסיפה כי "התאמת מחירי המוצרים ומשא ומתן עם ספקי החברה הוא מהלך רגיל ושוטף שאותו מבצעת החברה כדי להתאים את מחירי מוצריה לתנאי השוק המשתנים. ההנחות המסוכמות עם ספקי החברה הן נגזרת של הסכמי סחר הקיימים בין החברה לספקיה השונים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות