אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בחירות 2012 בארה"ב: כמה הם עשירים? צילום: בלומברג, איי פי, אי פי אי

בחירות 2012 בארה"ב: כמה הם עשירים?

חלק מהמועמדים לבחירות בארה"ב שווים מאות מיליוני דולרים, וחלק שווים הרבה פחות. אז כמה כסף יש לברק אובמה, מיט רומני, רון פול ולשאר המתמודדים?

14.01.2012, 10:06 | סוכנויות הידיעות
הבחירות בארה"ב מתקרבות והמתמודדים כבר נחשפו בתקשורת. עם זאת, אחת השאלות המעניינות ביותר, מעבר לדעותיהם הפוליטיות ולאני מאמין שלהם, היא כמה כסף שוכב בחשבון הבנק של מי שעתיד להנהיג את האומה האמריקאית. מסתבר שחלק מהמועמדים לבחירות שווים מאות מיליוני דולרים, וחלק שווים הרבה פחות.

מיט רומני

שווי נקי: 264-85 מיליון דולר

 

אין למיט רומני עבודה קבועה, אבל עדיין יש לו הכנסה נאה מדיבידנדים וריבית על ההשקעות שלו. חלק ניכר מהונו של רומני נמצא בנאמנות עיוורת, אבל חלק מהנכסים עדיין בשליטתו, כגון סוסים בשווי 500-250 אלף דולר, השייכים לאשתו של רומני, לטענת מנהלי מסע הבחירות שלו. יש לו גם זהב בשווי זהה.

מיט רומני. אין עבודה קבועה, אבל יש הרבה כסף, צילום: איי פי מיט רומני. אין עבודה קבועה, אבל יש הרבה כסף | צילום: איי פי מיט רומני. אין עבודה קבועה, אבל יש הרבה כסף, צילום: איי פי

לרומני יש תארים מבית הספר למשפטים ומבית הספר למנהל עסקים של הרווארד, והייתה לו קריירה מצליחה בחברת הייעוץ ביין אנד קומפני ובחברת ההשקעות הפרטית ביין קפיטל לפני שהצטרף לניסיון לארגון אולימפיאדת החורף בסולט לייק סיטי ב-1999.

ג'ון הנטסמן

שווי נקי: 72-16 מיליון דולר

המושל לשעבר (51) בילה חלק ניכר מהקריירה שלו במגזר הציבורי, אבל הוא מצא זמן לעבודה בעסק המשפחתי: הנטסמן קורפוריישן. אביו הוא אחד מהאנשים העשירים בעולם שעשו את הונם במו ידיהם, והוא תרם יותר ממיליארד דולר לאוניברסיטאות ולמרכז לחקר הסרטן, בין היתר. רוב נכסיו של הנטסמן הבן קשורים למשפחה. הוא דיווח על חברת אחזקות משפחתית בשווי 25-5 מיליון דולר. יש לו גם נכסים קונבנציונליים יותר, כמו קרנות השקעה בוונגארד ובפידליטי.

ניוט גינגריץ'

שווי נקי: 31-7 מיליון דולר

עיקר נכסיו של יו"ר בית הנבחרים לשעבר הם בצורת שטר חוב מגינגריץ' גרופ לגינגריץ' פרודקשנס, חלק מרשת העסקים הסבוכה שלו. עיקר הכנסתו של גינגריץ' היא מגינגריץ' פרודקשנס, חברת מולטימדיה מוושינגטון ששילמה לו 2.4 מיליון דולר. בנוסף, הוא דיווח על התחייבויות בסך 565 אלף-1.15 מיליון דולר, כולל קו אשראי בטיפני'ס שנסגר בינתיים.

גינגריץ גינגריץ'. רוב ההכנסות מחברת מולטימדיה | צילום: בלומברג גינגריץ

ברק אובמה

שווי נקי: 11.8-2.8 מיליון דולר

אובמה מרוויח משכורת של 400 אלף דולר לשנה כנשיא, והמרכז לפוליטיקה תגובתית מעריך ששוויו הנקי עומד על 11.8-2.8 מיליון דולר. מהיכן הגיעו למרצה למשפטים ולסנאטור לשעבר סכומים כאלה? בעיקר ממכירות ספרים. ב-2010 משפחת אובמה דיווחה על הכנסה גולמית מותאמת של 1,728,096 דולר, לעומת 5.5 מיליון דולר ב-2009, לפי החזרי המס של הזוג הראשון. ההכנסות שלו ב-2009 היו גבוהות בהרבה הודות למכירות החזקות של ספריו. לפי החזרי המס, המשפחה תרמה כ-14% מהכנסתה לצדקה ב-2010.

אובמה. 14% מהכנסות 2010 נתרמו לצדקה, צילום: בלומברג אובמה. 14% מהכנסות 2010 נתרמו לצדקה | צילום: בלומברג אובמה. 14% מהכנסות 2010 נתרמו לצדקה, צילום: בלומברג

רון פול

שווי נקי: 5.4-2.4 מיליון דולר

לחבר הקונגרס מטקסס יש הלוואה פרטית מפירסט נשיונל בנק אוף לייק ג'קסון בסך 500-250 אלף דולר לחמש שנים. פול דיווח על דירה באזור וושינגטון בשווי 250-100 אלף דולר, ויש לו תיק השקעות מלא במניות כרייה. בסך הכול הוא מושקע ביותר מ-20 חברות עם המילה "מיינינג" (כרייה), "מיינס" (מכרות), "גולד" (זהב) או "סילבר" (כסף) בשמן.

רון פול. משקיע בכרייה, צילום: בלומברג רון פול. משקיע בכרייה | צילום: בלומברג רון פול. משקיע בכרייה, צילום: בלומברג

ריק סנטורום

שווי נקי: 3-1 מיליון דולר

 

אמנם סנטורום הוא אחד מהמועמדים העניים בבחירות 2012, אבל הוא עדיין מיליונר. חלק ניכר מכספו של הסנאטור לשעבר נמצא בנדל"ן להשכרה ובתוכניות חיסכון לילדיו.

לסנטורום גם יש חובות, כולל שתי משכנתאות עבור נכסים להשכרה בסך 350 אלף דולר ו-750 אלף דולר. נכסים אלה, הנמצאים בפנסילבניה, שווים בין 500 אלף דולר ל-1.25 מיליון דולר, לפי המסמכים שהגיש לנציבות הבחירות הפדרליות.

ריק סנטורום. הרוויח גם בחדשות פוקס, צילום: אי פי אי ריק סנטורום. הרוויח גם בחדשות פוקס | צילום: אי פי אי ריק סנטורום. הרוויח גם בחדשות פוקס, צילום: אי פי אי

סנטורום היה חבר קונגרס וסנאטור, ומאז הוא מצא מקורות הכנסה רווחיים יותר במגזר הפרטי. סנטורום הרוויח 1.3 מיליון דולר מינואר 2010 עד אוגוסט 2011 ממגוון משרות, בין היתר במרכז לאתיקה ומדיניות ציבורית בוושינגטון ובחדשות פוקס.

ריק פרי

שווי נקי: 2.5-1 מיליון דולר

פרי, שעדיין מכהן כמושל, מקבל משכורת ופנסיה ממדינת טקסס. המשכורת עומדת על 132,995 דולר לשנה, והוא מקבל גמלה חודשית של 7,698 דולר. באוגוסט ביטל פרי את הנאמנות העיוורת שלו ובחן את תיק ההשקעות שלו מחדש. הוא מושקע במגוון חברות, ביניהן פפסיקו, פרוקטר אנד גמבל, שברון, סיסקו ומיקרוסופט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות