אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פונה מאהל התקווה בת"א: "יחס כמו למחבלים" צילום: עמית שעל

פונה מאהל התקווה בת"א: "יחס כמו למחבלים"

"אשן פה בלי אוהל, אין לי לאן ללכת", אמרה אחת המפונות. "עלות השוטרים יכלה לכסות שכירות של שנה", טענו במאהל, שגודר לפני הפינוי. ארבעה נעצרו בחשד להפרת צו הרחקה. העירייה: "הם סובלים ממדיניות הממשלה"

15.01.2012, 11:17 | גלעד מורג, ynet
פינויו של המאהל בשכונת התקווה שבתל אביב יצא הבוקר (יום א') לפועל, לאחר שבועות ארוכים של הפגנות, פעולות מחאה ועימותים בין שוכני המאהל לרשויות. שוטרים רבים ופקחים השתתפו ב"מבצע", שכלל הצבת מחסומים סביב המתחם. האוהלים קופלו, וכחמש משאיות וטרקטורים פינו את הציוד שנערם. ארבעה בני אדם נעצרו בחשד שהפרו את צו ההרחקה מהמאהל, גם סתיו שפיר נראתה מוכנסת לניידת.

"אין לי לאן ללכת, אשן פה בלי אוהל", מיררה בבכי אחת מהמפונות. "לא נתנו לנו לחיות בכבוד. הבן שלי עשה צבא, מה נתנו לי בתמורה? לא נתנו לי כלום". היא צעקה על השוטרים והפקחים "תתביישו לכם" ואז התמוטטה על הרצפה, פעילים אחרים הביאו לה מים.

מי שמוגדר כמנהיג המאהל, איציק אמסלם, נעצר וצעק דרך חלון מכונית המשטרה: "הלך המאהל, לא נתנו לנו סיכוי". חבריו צעקו לו בחזרה: "לא נוותר. נמשיך במאבק".

לפני שנעצר הוא אמר ל-ynet: "הרחיקו בצווים את הפעילים המרכזיים בהפגנה הקודמת כך שלמעשה הכי חזקים לא יכלו להתקרב. יש פה מאות שוטרים, עלות השוטרים יכלה לכסות שכירות של שנה, אני לא מבין למה הביאו כל כך הרבה - מה, אנחנו מחבלים? הפתיעו אותנו, לא יכולנו לעשות דבר".

"באו על הבוקר, היינו בודדים ששמרו על המאהל", סיפר שמעון וענונו, דייר ותיק במאהל. "הוציאו אותנו ושמו חומות סביב המאהלים. עכשיו לא נותנים לי להיכנס, כל הציוד שלי בפנים, הוא ייהרס וילך לגריסה. אני לא אוותר להם".

גם לדברי שי, שישן במאהל, "הגיעו לפה עשרות שוטרים ופקחים, הוציאו אנשים. נתנו להם שתי שניות לקחת את הדברים. העיפו אותנו החוצה, אותי תפסו והוציאו מהמתחם".

"בהתאם להחלטת בית המשפט המחוזי, עיריית תל אביב יפו מפנה בשעה זו את האוהלים שנותרו במאהל בגן התקווה", נכתב בהודעת העירייה. "העירייה אפשרה להקים בגן התקווה, באופן זמני, מאהל מחאה על רקע מצוקתם של עשרות אלפי מחוסרי הדיור בארץ, הסובלים ממדיניותה של ממשלת ישראל שהביאה לצמצום משמעותי של מלאי הדיור הציבורי, ולא עדכנה את גובה הסיוע בשכר דירה לזכאים".

העירייה הדגישה כי לאור מצוקת יושבי המאהל, התאפשר להם לשהות בו "הרבה מעבר למאהלים אחרים בעיר". בנוסף, נמסר מהעירייה כי "גן התקווה, מלבד העובדה כי אינו מתאים למגורים, לא כל שכן בימות החורף, הינו הריאה הירוקה היחידה העומדת לרשות תושבי שכונת התקווה והסביבה. משכך, ומתוקף מחויבותה לאזן בין צורכי כלל הציבור, פועלת העירייה להשיב את הגן לשימוש הציבור כולו".

כבר לפני שבוע, אף שלא ידעו לאן פניהם מועדות, החלו שוכני המאהל לארוז את חפציהם לקראת פינוי אפשרי. "אנחנו לא רוצים עימותים ואלימות עם הפקחים והשוטרים, אבל גם אין לנו לאן ללכת", אמר ל-ynet עזרא, אחד מחסרי הדיור שהתגוררו במתחם. "אנחנו רוצים שגם הפקחים והשוטרים יבינו את זה".

הדברים נאמרו למחרת ההפגנה הגדולה והסוערת שנערכה בסמוך,וקראה למנוע את פינוי המאהל שבו התגוררו בחצי השנה האחרונה אמהות חד-הוריות, משפחות, הורים, ילדים, זקנים ומחוסרי דיור. במהלך ההפגנה, נעצרו 27 בני אדם בעקבות עימותים בין מפגינים לשוטרים.

סתיו שפיר, ממובילות מחאת האוהלים, נעצרה אף היא ואמרה לאחר שחרורה כי "לא ברור לי למה עצרו אותי, כמו שלא ברור למה עצרו אחרים. כשנפגשנו בתא המעצר היה ברור שכולנו פעילים מרכזיים ופשוט בחרו אותנו בפינצטה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות