אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החיים על פי טביב צילום: ראובן שוורץ

החיים על פי טביב

במונחים של הספורט הישראלי, שבו הסיכוי לעשות כסף מהביזנס הוא כמעט אפסי, הרי שדווקא הפועל ת"א כדורגל היא סוג של מציאה כלכלית. אלי טביב הבין זאת - ולכן הוא שם עד שייגמר הכסף

15.01.2012, 20:14 | יובל לידור

בשנתיים האחרונות נהפכה הפועל ת"א לקבוצת הכדורגל המסוקרת ביותר בישראל. הדאבל של אלי גוטמן, ההעפלה ההיסטורית לליגת האלופות, הכדורגל האטרקטיבי על הדשא והיציאה הסיטונית של בכירי השחקנים במועדון האדום לחו"ל ניפקו תקשורת חיובית שהתבטאה היטב בעלייה במספר הצופים ביציעי בלומפילד, בכסף שהחל לזרום למועדון ובבאזז גדול סביב המועדון.

מצד שני, מאבק השליטה המכוער בין מוני הראל לאלי טביב, הליך ה-BMBY והמועדון שהתגלגל לידיו של טביב דאגו שהכותרות יהיו אדומות גם בהקשרים אחרים, מלבד כדורגל נטו.

מהיום בו טביב קיבל לידיו את השליטה בהפועל ת"א, לפני כחצי שנה, אין במועדון הזה רגע אחד של שקט. איש העסקים ממיאמי, שרק בחסות ה-FBI הצליח להוציא תעודת יושר ולקבל את אישור ההתאחדות להעברת הקבוצה לידיו, השריש בהפועל תרבות ניהול חסרת רגשות, כוחנית ודורסנית שלא בחלה בקורבנותיה. טביב הביא להפועל מוסר תשלומים ירוד, ניהול משאים ומתנים בצורה שכונתית מול מאמנים, שחקנים, סוכנים ומועדונים מהארץ ומחו"ל, ובנוסף הוא לא העניק שמץ של קרדיט מקצועי למאמן המעוטר בישראל, דרור קשטן.

כל אלה גרמו לכך שהתדמית של המועדון המוצלח התפוגגה במהירות ובמציאות הנוכחית בעלי מועדונים, אנשי עסקים ואנשי מקצוע מהכדורגל הישראלי חוששים היום להתקרב ועל אחת כמה וכמה לבצע עסקאות מול הבעלים האדום.

אם נדמה את טביב למכונית, הרי שבכביש של החיים הוא הקפיד לשקוע בכל בור שנקרה בדרכו. בתבשיל שטביב רקח בחודשים האחרונים קיבלנו סכסוך מכוער מול אוהדי הקבוצה שהם הכוח המניע של כל מועדון, שחקנים שרצים מהר יותר לבוררות מאשר במגרש ועימותים כספיים על זוטות כמו חלב והחזרי נסיעות מול אנשי המשק והמנהלה.

היום התברר שאופי הניהול של טביב לא נוגע רק לשחקנים, בעלי מועדונים, סוכנים, מאמנים ואנשי משק. באותן טכניקות וטקטיקות הוא משתמש גם מול הכוורת שלו עצמו ולכן יו"ר המועדון, מנכ"ל הקבוצה והדובר התפטרו במחאה. לטביב תמיד יש פתרון לסיטואציה וכעת הוא מתכוון לרכז את כל הסמכויות הללו בידיו של אדם אחד. לפני שהוא עושה כן, מומלץ לו להבין שבמקרה שכזה הוא לא יוכל לרשום את הפועל למשחקים במסגרת אירופית.

במונחים של הספורט הישראלי, שבו הסיכוי לעשות כסף מהביזנס הוא כמעט אפסי, הרי שדווקא הפועל ת"א כדורגל היא סוג של מציאה כלכלית: קבוצה עם מסורת של הצלחות בזירה האירופית, קהל אוהדים רב ומאוחד שמעניק גב כמעט בלי הסתייגות - ובנוסף קופת מועדון מלאה במזומנים עוד מימי ליגת האלופות (ההערכה היא שנותרו בה כ-45 מיליון שקל). בחסות הבקרה התקציבית של ההתאחדות לכדורגל, בכסף הזה ניתן להשתמש רק לטובת המועדון – כלומר שכר שחקנים וצוות מקצועי, תפעול הקבוצה ורכש של שחקנים חדשים. במילים פשוטות, הנתונים מלמדים שטביב לא צריך עדיין להכניס את היד לכיס הפרטי שלו כדי לנהל את המועדון האדום.

אפשר להניח שברגע שטביב ייאלץ להביא כסף מביתו למועדון - הוא גם יבקש למכור את אחזקתו בו. עד אז, הוא יעשה על הפועל סיבוב רציני של יחסי ציבור אישיים מהולים בתרבות ניהול מזן שטרם ראינו כמותו. רק חבל שבפעם הזאת, הבדיחה היא על חשבוני האישי שרוכש מנוי שנתי למשחקי הקבוצה באופן קבוע.

יובל לידור, שער 2, שורה 11, כסא 2  
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות