אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביבמ פיתחו את סיבית הזיכרון הקטנה בעולם

ביבמ פיתחו את סיבית הזיכרון הקטנה בעולם

מדענים של יבמ הציגו לראשונה בהצלחה טכנולוגיה לאחסון מגנטי של מידע על גבי אטומים, הזיכרון ברמה האטומית יהיה צפוף פי 100 בהשוואה לדיסקים ולשבבי זיכרון כיום

16.01.2012, 12:38 | רפאל קאהאן

במסגרת המירוץ אחר שטח האחסון, נאלצים המהנדסים והמדענים לנסות ולהתמודד עם מגבלת הגודל הפיזי של ההתקנים. אולם כיום גם גודל פיזי הנמדד בננומטרים כבר נחשב "גדול" מדי בכדי לספק את הנפחים העתידיים והמדענים מעוניינים להגיע לגדלים שנמדדים בפיקומטרים.

חברת יבמ אשר עוסקת בתחום מזה שנים רבות הודיעה כי מדעניה הצליחו למצוא פתרון לבעיה. החברה האמריקאית הודיעה על פריצת דרך שתאפשר לבנות התקני אחסון שיתבססו על אטומים בודדים אשר יאפשרו את דחיסת נפח האחסון.

מספר האטומים הנדרש לאחסון סיבית בודדת בטכנולוגיה החדשה של יבמ נמוך משמעותית מזה המוכר כיום, בדיסקים קשיחים ובזיכרון הבזק (פלאש): התקני האחסון הקיימים צורכים כמיליון אטומים לכל סיבית בודדת של נתונים.

האפשרות לבצע שינויים באופי המגנטי של החומר במיקוד ברמת האטומים הבודדים, עשויה לסלול את הדרך לבניית התקני אחסון קטנים יותר, מהירים יותר וחסכוניים יותר בצריכת הזרם.

טכנולוגיית הטרנזיסטורים בסיליקון הפכה עם השנים זולה יותר, צפופה יותר ויעילה יותר. עם זאת, הפיזיקה הבסיסית מלמדת כי לא ניתן יהיה לשמור לטווח ארוך על קצב המזעור המוכר לנו בעשורים האחרונים: יש צורך בגישות חדשות על מנת להבטיח את ההתפתחות הטכנולוגית.

המדענים של יבמ אימצו גישה חדשה לחלוטין, וניגשו לבנות את היחידה הקטנה ביותר לאחסון נתונים, ברמה של אטומים בודדים. טכנולוגיית האחסון שנולדה בתהליך הנסיוני הזה צפופה יותר פי 100 בהשוואה למקובל בכוננים ובשבבי הזיכרון הנדיף המוכרים לנו כיום.

הננו-מבנים אותם בונים המדענים ביבמ, תוך שהם מניחים בכל פעם אטום בודד במקום המיועד לו, מבוססים על צורה בלתי רגילה של מגנטיות, המכונה "אנטיפרומגנטיות" (antiferromagnetism), שבה טורי מולקולות מגנטיות מסתדרים לסירוגין במערך קטבים בכיוונים נוגדים.

איך זה עובד?

הפיסה הבסיסית ביותר של מידע אותו מסוגל מחשב להבין היא סיבית אחת של נתונים (Bit). בדומה לאופן שבו ניתן להדליק או לכבות אור, לכל סיבית יכול להיות רק מצב אחד בזמן נתון: "1" או "0".

עד היום לא היה ידוע מה המספר הקטן ביותר של אטומים הנדרשים על מנת לבנות סיבית אחת של זיכרון מגנטי. פרומגנטים בנויים מחומרים דומים לאלה שמהם בנויים המגנטים בדלת המקרר הביתי. פעילותם המגנטית נשענת על האינטראקציה בין אטומים סמוכים שציר הסיבוב שלהם (spin) נמצא על גבי ישר אחד.

עד היום, נתקלו הנסיונות למזער רכיבי זיכרון כאלה בבעיה של אינטאקרציה אחרת, בין אטומים הנמצאים זה לצד זה, על גבי צירים בכיוונים נוגדים. על מנת להפיק תועלת ממערך אחסון ממגנטי ברמה האטומית, חייבים להבטיח כי כיווני הצירים יישמרו במלואם.

המדענים במעבדה של יבמ עשו שימוש במיקרוסקופ מנהרה סורק (STM), על מנת להציב 12 אטומים אנטיפרומגנטיים, ולאחסן עליהם במשך שעות סיבית בודדת של מידע, בטמפרטורה נמוכה.

החוקרים מנצלים את כיווני הסיבוב הנוגדים של האטומים המונחים זה בצד זה, על מנת לדחוס סיביות מגנטיות קרובות יותר זו לזו מאי-פעם. כך, ניתן להגדיל משמעותית את צפיפות האחסון – מבלי לשבש את מצב הסיביות הסמוכות זו לזו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
ל'קפיטליסט גאה'- לגבי WIN7, כן הוא באמת זולל יותר אבל במצב "נקי" הוא לוקח לי בערך
ג'יגה. עם דפדנים מודרנים הולכים לי איזה שלוש -שלוש וחצי ג'יגה. הדבר היחיד שמותקן (ורץ) לי על המחשב למעט זה, זה האנטיוירוס. ולגבי "כל מיני פונקציות מתקדמות"- עזוב אותי מזה. אני רוצה גלישה רגילה כמו שתמיד הייתה לי במשך שנים. 8 שנים יכולתי להשתמש במחשב (ברמה בסיסית) עם 512MB ועכשיו החוויה שלי לא משתפרת עם 4 ג'יגה (ומעבד טוב)?! לא צריך כל מיני תוספים לדפדפן. רוצה חוויה כמו באקספלורר 6 (רק מאובטח)... נו אולי טיפונת יותר מתקדם משהו עם חוסם פרסומות..אבל זהו. וכן צודק הכתבה לא מדברת על RAM.
מגיב2  |  17.01.12
3.
מגיב 2 מדברים פה על האחסון לא RAM
ודרך אגב אתה לא מרגיש הרבה בגלל ש-WIN7 זולל הרבה זכרון בהשוואה ל-XP נגיד. לא יודע אם אתה יודע אבל מתחת לפני השטח פועלים על המחשב כל הזמן הרבה דברים במקביל. ועם כל התפתחות של הזכרון הוירטואלי מפתחים מנצלים את זה כדי להוסיף עוד ועוד דברים שמשפרים לך את חווית השימוש במחשב. זה דבר טוב שאנחנו לא תוקעים את עצמנו בעשור הקודם.
קפיטליסט גאה  |  16.01.12
לכל התגובות