אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם קרבות הירושה ישימו סוף לעידן השקט במזרחי טפחות? צילום: אוראל כהן

האם קרבות הירושה ישימו סוף לעידן השקט במזרחי טפחות?

הודעתו של מוזי ורטהיים בתחילת השבוע על העברת אחזקותיו בקוקה־קולה ישראל לילדיו מעוררת עניין מיוחד בבנק מזרחי טפחות, שבו חולק ורטהיים את השליטה עם משפחת עופר. מקורבים לבנק מרגיעים: "הילדים מכירים שנים ויחסיהם טובים"

17.01.2012, 13:19 | עמיר קורץ

האם מערכת היחסים העדינה בצמרת השליטה בבנק מזרחי טפחות, הרביעי בגודלו במדינה, עומדת בפני טלטלה? בתחילת השבוע פורסם כי מוזי ורטהיים, אחד מבעלי השליטה בבנק, "מעביר במתנה" עוד בחייו את המניות שלו בחברה המרכזית לייצור משקאות קלים (קוקה־קולה ישראל) לשני ילדיו, דודי ודרורית. הצעד עורר שאלות בדבר עתיד האחזקות של ורטהיים במזרחי טפחות, שאלות שהצטרפו לערפל שהותיר מותו של בעל השליטה השני בבנק, יולי עופר, בספטמבר האחרון. בבנק עוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות בשתי המשפחות, בעיקר על רקע ניסיון העבר של סכסוכי שליטה מרים ביניהן (ראו מסגרת). החששות בענף הם שסכסוכי הירושה בין ילדיהם של השניים יחזירו את הבנק לאותה תקופה בעייתית.

תחילת הדרך של מזרחי: יולי ומוזי התווכחו אפילו על מיקום המטה מוזי ורטהיים ויולי עופר רכשו יחד את גרעין השליטה בבנק מזרחי ב־1995, ובסוף שנות התשעים החלה אווירת יריבות ביניהם עמיר קורץלכתבה המלאה

עסקים כרגיל אצל ורטהיים

מוזי ורטהיים מחזיק ב־22.3% ממניות מזרחי טפחות. בסביבתו מוסרים שבכוונתו לחלק את המניות בין בנו דודי ובתו דרורית באותו היחס שלפיו חילק את האחזקות בחברה המרכזית למשקאות - שני שלישים לדודי ושליש לדרורית. מצד שני, גורמים המעורים היטב בעסקי משפחת ורטהיים אומרים כי "נכון לעכשיו עדיין אין שום פעולה אופרטיבית הקשורה בשינוי האחזקה או הפעילות של מוזי במזרחי טפחות, והוא עצמו גם פעיל בדירקטוריון ברמה היומיומית". מקורבים למשפחה מעריכים כי דודי יחליף את מוזי בדירקטוריון הבנק בבוא היום. "הילדים יהיו הבעלים, ודודי באופן טבעי יוביל", צוטט מוזי ורטהיים בכתבה ב"מוסף כלכליסט" לפני כשנה וחצי.

המקורבים של המשפחה מבהירים את ההבדל בין האחזקות הפרטיות של ורטהיים בחברה המרכזית למשקאות, לאחזקותיו בבנק מזרחי־טפחות הנסחר בבורסה בתל אביב. "כרגע מהלך העברת המניות נועד לעשות סדר באחזקה הפרטית", אומר מקורב למשפחה, "בבנק מוזי עדיין לא חילק את המניות. נכון לעכשיו הוא ימשיך לכהן בדירקטוריון". אחד מחברי הדירקטוריון מספר איך רק לפני שלושה שבועות, כאשר הדירקטוריון התכנס לשני ימי מרתון רצופים בני 10 שעות כל אחד, לאישור תוכניות עבודה שנתיות, מוזי היה פעיל ושאל שאלות.

בבנק לא מכירים כמעט את הילדים של ורטהיים. "מוזי הוא מופע של איש אחד", אומר מקורב לבנק. "אצל הדור הבא של משפחת עופר אפשר לראות שליאורה כבר מעורבת זמן מה בבנק, מוזי לא הכניס עדיין את הילדים לבנק. בסופו של דבר מוזי לא ישאיר סימני שאלה, הוא איש מסודר". אחד מחברי הדירקטוריון בבנק מעריך כי "אין סיבה שהדור השני לא יוביל את העסקים בשיתוף פעולה באותו אופן". לדבריו, ליאורה עופר ודודי ורטהיים "מכירים שנים מתוקף ההיכרות של ההורים, ויחסיהם טובים וקורקטיים".

בניגוד לקוקה־קולה, העברת השליטה של ורטהיים בבנק לא תהיה אוטומטית. לפי חוק הבנקאות, מי שמחזיק יותר מ־5% בבנק צריך לקבל היתר מהנגיד "לאחר התייעצות בוועדת הרישיונות". בבנק ישראל סירבו לומר אתמול האם ורטהיים כבר פתח מולם בהליך המתאים לשם העברת המניות לילדיו.

 

מחכים להכרעה אצל עופר

מן העבר השני של גרעין השליטה בבנק, ליאורה עופר היא כיום בת המשפחה היחידה בדירקטוריון הבנק. כיום מתנהל מאבק ירושה בינה לבין אחיה דורון, שזרעיו נבטו עוד בחייו של האב יולי. בצוואתו האחרונה, מנובמבר 2008, הוריש עופר את חלקו בעופר השקעות (באמצעותה מחזיקה המשפחה בבנק) לבתו ליאורה. בכך הוא שינה צוואה קודמת שערך באפריל 2008, שלפיה ליאורה ודורון היו אמורים לחלוק ביניהם את אחזקותיו באופן שווה.

מאז, כל אחד מהצדדים הצטייד בעורכי דין, והסוגיה תוכרע כנראה בבית המשפט. כיום דורון אינו מעורב בבנק, בעוד שליאורה משמשת כחברת דירקטוריון במקום אביה. גם אייל עופר, אחיינו של יולי, מחזיק במניות הבנק. הוא אינו מעורב כיום בניהול השוטף.

כמה שבועות לפני פטירתו של יולי פנה המפקח על הבנקים למשפחת עופר ודרש כי תגדיל את שיעור ההון העצמי של עופר השקעות ותפריד את האחזקה בחברת הנדל"ן מליסרון. בנק ישראל אמנם הקציב בזמנו דד־ליין למשפחת עופר, אולם אחרי מותו של יולי המשפחה ביקשה עוד זמן להסדיר את הדברים, והסוגיה טרם נפתרה.

"יכול להיות", מעריך גורם בסביבתו של ורטהיים, "שכל עוד לא הוסדר העניין המשפחתי בתוך משפחת עופר שהגיע לפתחו של המפקח על הבנקים - מוזי מעדיף שלא לפתוח חזית נוספת מול בנק ישראל והוא ממתין עם העלאת נושא העברת המניות בבנק מזרחי עד שהדברים במשפחת עופר יובהרו". "מה שלא יהיה, ברור שגם הילדים של עופר וגם של ורטהיים ירצו להמשיך להחזיק בבנק", מסכם גורם במערכת הבנקאית, "בעלות על בנק זה הרי כוח אדיר ושם אותך במקום גבוה בקהילייה העסקית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות