אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לוד: חשש לגורל הכספים של מאות משפחות חרדיות צילום: אבי מועלם

לוד: חשש לגורל הכספים של מאות משפחות חרדיות

עו"ד מוטי קרויזר ארגן קבוצה לרכישת קרקע בשכונת אחיסמך בלוד ולווה כ־40 מיליון שקל מחברת גמלא הראל. החברה טוענת בבקשה שהגישה לביהמ"ש כי המארגן לא העביר כספים שקיבל מחברי הקבוצה לחשבון נאמנות אלא לחשבונות אחרים. קרויזר: "הקרקע מובטחת לרוכשים"

17.01.2012, 08:37 | דותן לוי

חשש לגורל כספם של מאות משפחות חרדיות שהשקיעו בקבוצת רכישה שמוביל עו"ד מוטי יהושע קרויזר בשכונת אחיסמך בלוד. בתחילת החודש הוסר צו איסור פרסום על תביעה של חברת גמלא הראל בבית המשפט המחוזי בתל אביב שבה נטען כי כספים שהועברו לעו"ד החרדי קרויזר על ידי חברי קבוצת הרכישה, הועברו לחשבונות בנק אחרים ולא הופקדו לחשבון הנאמנות כפי שהתחייב מהחוזה ביניהם. החברה מבקשת מבית המשפט למנות כונס נכסים לקרקע באחסימך, את עו"ד יהודה זהבי.

עו"ד קרויזר זכה בקרקע בשכונת אחיסמך בלוד בחודש אפריל 2011 במסגרת מכרז של מינהל מקרקעי ישראל. הקרקע משתרעת על כ־47 דונם ומיועדת לבניית 376 יחידות דיור בבנייה רוויה. קרויזר הציע לקרקע מחיר של 92.5 מיליון שקל, יותר מפי שניים ממחיר המינימום שנקבע על ידי המינהל ושילם מעבר לסכום זה גם הוצאות פיתוח שמסתכמות ב־36.8 מיליון שקל ובסך הכל כ־129 מיליון שקל.

לצורך מימון חלק מעלות הקרקע עד לגיוס הכספים מחברי קבוצת הרכישה פנה קרויזר, שפעל בשנים האחרונות כמארגן קבוצות רכישה למגזר החרדי, לחברת גמלא המעניקה מימון לפרויקטים למגורים וקיבל ממנה הלוואה של 38 מיליון שקל, כאשר כחלק מצעדי הביטחון שנקטה החברה מושכנה הקרקע לטובתה. כעבור כמה חודשים התבקש קרויזר על ידי גמלא להעביר דיווחים על התקדמות שיווק הפרויקט ודו"חות על מצב חשבון הנאמנות. לטענת גמלא, הוא התחמק מכך במשך תקופה ארוכה עד שבדיקה שביצעו בחודש אוקטובר 2011 גילתה כי בחשבון הופקדו עד כה 1.3 מיליון שקל בלבד כאשר בזמן זה חובו לגמלא כבר עמד על כ־43 מיליון שקל.

לטענת גמלא, מניתוח שביצעו באותו שלב עלה כי קרויזר גבה מהרוכשים כ־46 מיליון שקל אך כספים אלה הופקדו בארבעה חשבונות נפרדים שבבעלותו ביותר מ־120 הפקדות. לפי הבקשה, בשלב זה, וכדי לבסס את החשדות נגדו, שכרה חברת גמלא את משרד החקירות "ויצמן יער חקירות". משרד החקירות שלח אל קרויזר רוכש סמוי אשר קיבל לטענת גמלא הוראה מקרויזר להפקיד את כספי התמורה בבנק פאג"י ולא בחשבון הנאמנות.

לטענת עו"ד זהבי, בשל התנהלותו של עו"ד קרויזר, יש להעביר את הקרקע לכינוס בתקווה שהתנהלות נכונה תמנע סכנה לכספי הרוכשים ובהמשך גם לבניית הפרויקט.

מעו"ד קרויזר נמסר בתגובה כי "בגמלא חזרו בהם מהטענה שהחוב עומד על 46 מיליון שקל והם מכירים בכך שהסכום שנותר להחזר נמוך יותר. במחצית השנה האחרונה התמקדנו בעיקר בתכנון המתחם ופחות בשיווק, אך כעת בכוונתנו לחזור ולשווק יותר מ־70 יחידות הדיור הנותרות וקבענו לשם כך מתווה מסודר". הוא מסר עוד כי השבוע התקיים כנס רוכשים שבו הוא הבהיר כי אין לרוכשים סיבה לדאגה. "שילמנו עבור הקרקע והיא מובטחת להם. אני מאמין שבחצי השנה הקרובה עד למועד פירעון ההלוואה ביוני 2012 נוכל למכור את יתר יחידות הדיור". בנוגע להעברת הכספים לחשבונות אחרים אמר קרויזר כי "הרוכש הסמוי שנשלח מטעם חברת החקירות קיבל מידע על פרויקט אחר נוסף שהוא משווק באחיסמך שבו מופקדים הכספים לבנק פאג"י ולכן מדובר בחוסר הבנה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות