אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברוס הזועם צילום: MCT

ברוס הזועם

האלבום החדש של ברוס ספרינגסטין מתמקד בביקורת על אמריקה הקפיטליסטית. עם שירים שנקראים "כסף קל" ו"המיתון הזה", נראה כי הזמר הפוליטי אינו מתכוון לוותר אפילו שהנשיא המכהן הוא ידידו אובמה

24.01.2012, 10:20 | גיא בניוביץ'

ברוס ספרינגסטין, מאמני הרוקנ'רול החשובים, מצייר תמונה ריאליסטית וקודרת של אמריקה קפיטליסטית ודורסנית, ששוכחת בדרך לרווח המהיר את האנשים שחיים בה. אמנם כשהתהליך התרחש בשנים האחרונות בחר ספרינגסטין לצלול לעבר והוציא את "The Promise", אלבום עם שירים שהוקלטו בשנות השבעים ורובם לא ראו אור, אך כעת הוא מתעשת ומביט קדימה, בזעם, אל אמריקה של 2012, אמריקה של ימי משבר כלכלי ופילוג.

"Wrecking Ball", אלבום האולפן ה־17 של הבוס עם להקתו האי סטריט בנד, יופץ ב־5 במרץ וצפוי להיות, לדברי מקורות, "האלבום הכי זועם חברתית שהוא אי פעם הוציא". שבעה שירים חדשים (ועוד כמה שבוצעו בהזדמנויות שונות) נותנים את חוות דעתו של הבוס על המצב. ספרינגסטין היה מאז ומעולם חיה פוליטית, הוא תמך בגלוי במועמדים דמוקרטים לנשיאות, אבל מקורביו אומרים שזו הפעם הראשונה שאלבום שלם יעסוק בצדק חברתי. הסינגל הראשון, "We Take Care of Our Own" ("אנחנו דואגים לחבר'ה שלנו", בתרגום חופשי), כבר בוצע בהופעות בשנה האחרונה, ומכיל בין היתר את המשפטים הנוקבים: "מעדתי על לבבות טובים שהפכו לאבן, הדרך לכוונות טובות הפכה יבשה כעצם/עזרה לא תגיע, חיל הפרשים נשאר בבית". ספרינגסטין מדבר על אמריקה המפולגת, שבה קיימות כמה חברות שכל אחת "מטפלת באנשים שלה", וחשה בוז, בעיקרון, לגבי גורלם של כל השאר. גם שמות השירים הנוספים באלבום מרמזים על הכיוון הביקורתי: "Easy Money" ו"Death to My Home Town" או הכי מפורש - "This Depression".

ספרינגסטין, שאלילו הוא זמר הפולק האגדי וודי גאת'רי, עסק באלבומיו החשובים בחומרים שמהם עשויה אמריקה, מ"נברסקה" הפולקי ועד "The Rising" הקודר. לפעמים הוא לא הובן: התקרית הפוליטית הכי מפורסמת היתה עם השיר "Born in The USA", שעסק ביחס המחריד של אמריקה הרשמית ליוצאי מלחמת וייטנאם שהפכו לשברי אדם. אבל הנשיא רונלד רייגן "גייס" אותו בקמפיין 1984 כדוגמה לשיר אופטימי על אמריקה והצעירים שלה. בימים אלה ספרינגסטין הוא תומך גלוי בנשיא ברק אובמה, שמצדו כינה אותו "אדם שמשתמש בכוח האדיר של המוזיקה לספר את הסיפור האמריקאי האמיתי". הוא אחד התורמים הגדולים לארגוני עובדים ברחבי העולם, ורואה עצמו, למרות המוזיקה שהביאה לכיסו הון משוער של יותר מ־200 מיליון דולר, נציג אותנטי של מעמד הצווארון הכחול. כשספרינגסטין מדבר, חלק ניכר של אמריקה מקשיב. שיר חזק שלו, כמו "Streets of Philadelphia", יכול לשנות יחס של אומה שלמה למחלת האיידס.

ספרינגסטין. כשהוא מדבר אמריקה מקשיבה, צילום: mct ספרינגסטין. כשהוא מדבר אמריקה מקשיבה | צילום: mct ספרינגסטין. כשהוא מדבר אמריקה מקשיבה, צילום: mct

ב־2012 הבוס יוצא לסיבוב הופעות נדיר ומבורך באירופה, שצפוי להיות מכניס ביותר. האם גם האירופים, שמצב כלכלתם אינו מזהיר, ישמעו מעל הבמה הרצאות בניחוח סוציאליסטי בליווי השירים מהאלבום החדש? ספרינגסטין, שנותן הופעות של שלוש שעות מינימום, ידוע כמי שאומר במהלכן בחופשיות את דעתו. כמו שתיאר אותו ידידו, הנשיא אובמה: "אני אולי הנשיא - אבל הוא הבוס".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות