אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל אלספק הנדסה הוכרז כעד עוין צילום: shutterstock

מנכ"ל אלספק הנדסה הוכרז כעד עוין

יורם הררי הוא עד המפתח בתיק שבו נאשמים שישה עובדי החברה ובני משפחותיהם בשימוש במידע פנים. השופט: "יש סתירות בעדות"

24.01.2012, 08:47 | משה גורלי

בעל השליטה ומנכ"ל אלספק הנדסה יורם הררי הוכרז אתמול כעד עוין, לבקשת התובעת עו"ד יעל ענתות מפרקליטות מיסוי וכלכלה ת"א. משמעות ההכרזה - עדותו ברשות ניירות ערך הוגשה לביהמ"ש במקביל לעדותו מעל דוכן העדים. "יש סתירה בין מה שאתה אומר היום לבין מה שנרשם בהודעה ברשות", אמר לו שופט ביהמ"ש המחוזי בת"א חאלד כבוב, "אינני מטיל בך דופי, אינני טוען שאתה משקר, אבל יש סתירות".

הררי הוא עד המפתח בתיק שבו נאשמים שישה עובדי החברה ובני משפחותיהם בשימוש במידע פנים. חמישה הודו והורשעו, והמשפט ממשיך להתנהל נגד סמנכ"ל השיווק בחברה וממלא מקום המנכ"ל אפרים קדץ.

אלספק הנדסה, הנסחרת בבורסה, עוסקת בהרכבה ובשיווק מוצרים בתחום איכות החשמל. בראשית 2008 ניהלה משא ומתן ליצוא ולהרכבת טורבינות בספרד, שעליו דיווחה בסוף מרץ 2009 במסגרת הדו"ח התקופתי לבורסה. הדיווח, לפי כתב האישום, היה שמרני ומסויג ונטול ודאות לסיום מוצלח.

יום לאחר פרסום הדו"ח החלו העניינים להתגלגל במהירות לטובת אלספק. הררי נפגש בברצלונה עם חלק מהרוכשים וחתם על הסכם למכירת 16 טורבינות תמורת כמיליון יורו. יומיים לאחר מכן חתם על שני הסכמים נוספים. לפי כתב האישום, "המידע על אודות ההתקדמות במו"מ, ההתכנסות לקראת החתימה, נסיעתו של המנכ"ל לספרד והחתימה על ההסכמים - 'מידע פנים'" שהיה ברשות קדץ.

לאחר חתימת ההסכם הראשון קדץ קנה מניות של החברה בהיקף של כ־70 אלף שקל. למחרת נחתמו ההסכמים הנוספים ואלספק הודיעה לבורסה על חתימת שלושת ההסכמים. במהלך תקופה זו עלתה המניה בשיעור חד של 49%, וקדץ ניסה למכור מניות בשתי הוראות שונות שלא התגבשו לכלל עסקה.

האם השתמש קדץ במידע פנים? הררי, בחקירתו ברשות ניירות ערך, אמר שלפני נסיעתו ידע שהוא נוסע לחתום. ודאות זו מגבשת את העבירה. לעומת זאת, בעדותו אתמול סייג זאת ואמר שהחוקרים השמיטו מהעדות את הקשיים שמנה באוזניהם בדרך לחתימה.

הררי אמר בעדותו כי מהירות החתימה הפתיעה אותו כי כבר עשה "הסכמים עם חברות כסימנס ווסטהאס. אין מצב שבשעתיים סוגרים חוזה בלי הנספחים הטכניים ובלי בירור של כל כך הרבה נושאים שנותרו פתוחים". השופט כבוב: "עובדה שזה קרה". לכך ענה הררי כי "קשה להסביר. או שהאנשים מטומטמים או שלא רוצים לדעת מה קורה. חותמים על חוזים ב־3 מיליון יורו בלי לשאול על דברים בסיסיים". לשאלת סנגורו עו"ד יהודה רסלר האם להבנתו בשעתיים יכלו לחתום על החוזה, ענה הררי כי זה "כמעט בלתי אפשרי".

עתה יצטרך השופט כבוב להכריע אם הררי נסע בידיעה שהוא עומד לחתום, ועל סמך זה ניסה קדץ לנצל את מידע הפנים; או שתתקבל עדותו בביהמ"ש, ולפיה החתימה נעשתה במהירות בניגוד לציפיותיו, ואז רכישת המניות ומכירתן אינן קשורות להתפתחויות בספרד ואין מדובר בשימוש במידע פנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
משפטן מעולה ואדם גדול
למדתי אצלו קורס בראיות לתואר שני בבר אילן,והוא נחשב לעילוי משפטי. מעל לכל הוא בולט בצניעות שלו ובאופיו הלא מתנשא,מדבר בגובה העיניים ומוכן להסביר שוב ושוב,ולנהל שיח פתוח. נחשב למרצה המצטיין בתואר,וזוכה להערצה מהסטודנטים. גם בכנס האחרון באילת,כל משתתפי הפאנל ,כולל ראשי הלישכה,חזרו שוב ושוב על האימרה שכבוב שופט חריג בנוף השפיטה ,והוא מייצג את המיטב במערכת.
הילה,עו"ד צעירה  |  24.01.12
1.
"אינני מטיל בך דופי,אינני טוען שאתה משקר,אבל יש סתירות"
מניסיוני כסניגורית שהופיעה בתיק שהתנהל בפני השופט כבוב, מדובר בשופט שמתנהג בצורה כל כך מכובדת לסניגורים לנאשמים ולפרקליטות. הבקיאות שלו בחומר פשוט אין דברים כאלה לא מסוג השופטים שלא יודעים מי עומד בפניהם ומהן עובדות המקרה. ניהל את התיק פעמיים בשבוע בחריצות וביעילות. גאה במערכת המשפט ובשופטים כדוגמת השופט כבוב. המשפט הזה שמצטטים אותו "אינני מטיל בך דופי, אינני טוען שאתה משקר, אבל יש סתירות" נראה לי שנדיר לשמוע שופט שמכריז על עד כעד עוין ומתבטא באותה נשימה בצורה הזו כל כל מכובד ומכבד אנשים באשר הם פרקליטי צמרת, סניגורים מתחילים פושעים ונאשמים שזוהי הכרותם הראשונה עם גורמי החוק.
עו"ד רינת , הרצליה  |  24.01.12