אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מייסד ויקיפדיה: "לא תומך בפיראטים - אבל אסור לצנזר את הרשת" צילום: בלומברג

מייסד ויקיפדיה: "לא תומך בפיראטים - אבל אסור לצנזר את הרשת"

ג'ימי וויילס כועס על חסימת אייטיונז בישראל, לא מכיר את מגה-אפלוד, ועשוי להחשיך שוב את האנציקלופדיה המקוונת: "הוליווד צריכה להפגין קצת יותר צניעות בשיחות עם חברות הטכנולוגיה"

24.01.2012, 12:39 | סוכנויות הידיעות

"אנשים שואלים אם נחשיך שוב את ויקיפדיה, ואני אומר שאני לא יודע", כך סיפר היום (ג') ג'ימי וויילס, מייסד האנציקלופדיה החופשית בכנס DLD במינכן. "יש עוד חוקים בעייתיים. יש הצעת חוק שמקודמת בארה"ב נגד פורנוגרפיית ילדים, וכשעוסקים בנושא כזה, לא תמיד חושבים עד הסוף. החוק רוצה לעקוב אחרי כל היסטוריית הגלישה של אנשים, ובעידן של וויקיליקס ואנונימוס – האם אתה רוצה שהמידע הזה ייגנב מספק האינטרנט שלך?".

וויילס אמר כי בעקבות שביתת הרשת שהתקיימה בשבוע שעבר, שתרמה להקפאת החוקים השנויים במחלוקת נגד פיראטיות בארה"ב, יש כעת חלון הזדמנויות שבו הוליווד תדבר עם חברות הטכנולוגיה בעמק הסיליקון "עם קצת יותר צניעות".
מרדוק. "אומר שטויות", צילום: בלומברג מרדוק. "אומר שטויות" | צילום: בלומברג מרדוק. "אומר שטויות", צילום: בלומברג

"רופרט מרדוק כותב בטוויטר שגוגל מובילה את הפיראטיות – אלה פשוט שטויות", אמר וויילס. "אין לי עניין בפיראטיות ואין לי כוונה להגן עליה. אני חייב להודות בבורותי – לא שמעתי על מגה-אפלוד עד השבוע שעבר. פיראטיות היא בעיה אמיתית וצריך לטפל בה, אבל בוא נטפל בה בלי לצנזר את הרשת. יש עכשיו הזדמנות לדיון רציני, בוא ננצל אותה", אמר וויילס לקול מחיאות הכפיים של הנוכחים.

"הנה כותרת בשבילכם – ג'ימי וויילס אומר שצריך לפטר את כריס דוד, יו"ר ארגון יוצרי הסרטים בארה"ב", הצהיר מייסד ויקיפדיה, "דוד אומר שלשכנע 10 מיליון אנשים לחתום על עצומות נגד חוק SOPA (אחד מחוקי הפיראטיות שהוקפאו) זה ניצול לרעה של כוח – לא, זאת דמוקרטיה. הוא גם אמר לקונגרס 'אל תצפו ממני לכתוב לכם צ'ק כשהמשרה שלכם בסכנה, כשאתם לא עוזרים לי כשהתעשייה שלי בסכנה'. כלומר - הוא אומר שהוא קנה את הקונגרס. זה פשוט מגעיל".

"למה אייטיונז חסום בישראל?"

 

וויילס הסביר כי הוא מבין את הבעיה של התעשייה, אבל הציג את הצד של המשתמשים: "הבת שלי בת 11 והיא סופר-גיקית. היא אף פעם לא ראתה את 'מלחמת הכוכבים, וואחרי שהבנתי שאני אבא רע קניתי לה את גרסת הבלו ריי – אבל אין לה במחשב כונן מתאים".

"הלכתי ל-iTunes והסכמתי לשלם שוב על אותו מוצר", סיפר וויילס. "אם אקנה DVD באירופה הוא לא יעבוד בארה"ב כי יש חלוקה לאזורי צפייה. הבת שלי הסתכלה עלי במבט של – אבא, למה שלא תיכנס למגה-אפלוד ותוריד? סתם, גם היא לא מכירה את מגה-אפלוד".

מייסד ויקיפדיה סיפר על חברה בישראל שלדבריו "התאבלה על סגירת מגה-אפלוד כי היא הורידה משם את 'האוס', אז אמרתי לה שתקנה ב-iTunes, אבל החנות חסומה שם. היא היתה מעדיפה להוריד מהחנות החוקית. למה שהחברות לא ינסו לעשות כסף ברשת וימכרו תוכן?".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות