אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קבלו אותה: השותפות שתחלץ מיזמי תמ"א 38 תקועים

קבלו אותה: השותפות שתחלץ מיזמי תמ"א 38 תקועים

השותפות החדשה מטרופוליס תתמקד בעסקאות הגדולות בשוק התמ"א בהיקפי השקעה של 30–15 מיליון שקל לפרויקט, על ידי כניסה לנעלי היזמים הקודמים

30.01.2012, 09:10 | שי פאוזנר
קבוצת אלייד, בעלת חברת יבוא הרכב צ'מפיון מוטורס, מקימה עם חברת השיווק הגדולה בשוק הדיור בישראל, אלדר, וחברת הבנייה הוותיקה נופים של משפחת פלוטקין חברה שתפעל בשוק התמ"א 38.

מדובר בתוכנית המתאר הארצית שנועדה לטפל בבניינים שנמצאים בסכנת קריסה בעת רעידת אדמה. ל"כלכליסט" נודע שהחברה המשותפת, מטרופוליס, תעסוק בייזום פרויקטים חדשים, ובעיקר בבנייה במסגרת תמ"א 38 סימן 2 - תוכנית המתאר הממשלתית שמאפשרת להרוס בניינים ישנים וותיקים ולבנות במקומם בניינים חדשים שעמידים בפני רעידות אדמה. היקף ההשקעה המשותפת של שלוש הקבוצות בשלב הראשון יגיע לכ־700 מיליון שקל.

גופי נדל"ן גדולים נוספים הצטרפו בשנתיים האחרונות לתחום התמ"א 38 וחלקם כבר נמצאים בשלבים שונים של קידום פרויקטים כאלה. אך ייחודה של החברה החדשה יהיה בכך שהיא תפעל כדי לחלץ בעלי דירות ובתים ישנים מעסקאות תקועות בתחום התמ"א 38, שנחתמו בשנים האחרונות עם גורמים שונים בענף. מטרופוליס מסרה אתמול כי היא כבר פועלת במסגרת זו מול בעלי 40 בתים שלהערכתה יבשילו לפרויקטים בארבע השנים הקרובות ויניבו כ־1,000 יחידות דיור בגוש דן ובשרון. בענף הנדל"ן מעריכים כי לאחר שנים שבהן פועלים כמעט רק גופים קטנים ובינוניים בתחום התמ"א 38, ייתכן שקבוצה זו תחולל בו שינוי, מאחר שהיא מורכבת מגופים בעלי "כיסים עמוקים" וניסיון רב בשוק הבנייה.

אלדר ופלוטקין יוצגו בעסקה על ידי עו"ד קובי סרוב ממשרד מ' פירון; אלייד יוצגה על ידי עו"ד אוהד זלבסקי ממשרד חיים צדוק ושות'.

אורן פלוטקין, מבעלי מטרופוליס, אמר אתמול: "הגיע הזמן להעביר את הפרויקטים של תמ"א 38 מהשלב התיאורטי למעשי. מאז אישורה של תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים נגד רעידות אדמה קמו גופים כאלה ואחרים שאספו חתימות ואישורים מדיירים בעשרות בניינים, אך נתקלו בקשיי ביצוע ומימון".

שלטים של תמ"א 38 , צילום: תומי הרפז שלטים של תמ"א 38 | צילום: תומי הרפז שלטים של תמ"א 38 , צילום: תומי הרפז

עמיר שאלתיאל, בעליה של אלדר, העריך אתמול כי "היכולות של מטרופוליס יגרמו לבעלי דירות ויזמים קטנים, המחזיקים בפרויקטים תקועים, להעביר את קידום הפרויקטים לטיפולה של מטרופוליס". מהחברה נמסר כי ראשיה מחפשים שלושה סוגי עסקאות - עסקאות תמ"א 38 שיאפשרו למכור 13–10 דירות ושהיקף ההשקעה בהן הוא 16–15 מיליון שקל; עסקאות תמ"א 38 סימן 2 שיניבו 20–17 דירות למכירה בהשקעה של כ־30 מיליון שקל; או עסקאות משולבות שבהן ישולבו פרויקטים של תמ"א עם קרקעות סמוכות שיירכשו על ידי החברה.

אלייד היא קבוצת השקעות שפועלת בישראל זה יותר מ־40 שנה. היא מזוהה בעיקר עם פעילות בשוק הרכב בהיותה בעלת יבואנית פולקסווגן, אאודי, סיאט וסקודה, אולם בשנים האחרנות הרחיבה מאוד את פעילות הנדל"ן שלה. בין השאר היא בונה כיום מגדל משרדים מול קניין איילון בבני ברק. היא אף מחזיקה בנכסים רבים, בהם מתחם למסחר ותעשייה בן עשרות דונמים בצומת סגולה ומאות דונמים במתחם חוף התכלת בהרצליה. באלייד אמרו אתמול כי אסטרטגיית ההשקעות שלה מתמקדת בהשקעות ארוכות טווח, עם שותפים מובילים בתחומם. בנוסף לפעילות הנדל"ן והרכב, מרכזת זרוע האחזקות של קבוצת אלייד את הפעילות בחברות מוצרי חשמל ואלקטרוניקה, תשתיות, לוגיסטיקה, ביטוח וציוד מכני הנדסי.

קבוצת פלוטקין, בבעלותה של משפחת פלוטקין, הבעלים ההיסטוריים של חברת ויטה, מחזיקה בחברת נופים שהנה חברת בנייה בסיווג קבלני בלתי מוגבל - המאפשר לה לבנות כל סוג בנייה בישראל - המתמחה בביצוע פרויקטים למגורים ופרויקטים ציבוריים ברחבי ישראל עבור חברות יזמיות מובילות. החברה מבצעת כיום עשרה פרויקטים בהיקף של יותר מ־ 200 מיליון שקל. נוסף על כך, קבוצת פלוטקין פעילה ביזמות למגורים בארץ בחו"ל.

קבוצת אלדר הנה חברת שיווק הנדל"ן הגדולה בישראל המשווקת יותר מ־50 פרויקטים ברחבי הארץ עבור חברות הבנייה והיזמות הגדולות בישראל. החברה מתמחה בבניית מותגי נדל"ן ומלווה את היזמים החל בשלב רכישת הקרקע, דרך בניית האסטרטגיה השיווקית ועד למכירת הדירות. תחת קבוצת אלדר פועל מיזם אלדר קלאב המשווק נדל"ן לקבוצות קונים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות