אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מילון מונחים: איך מגדירים בעולם דיור בר־השגה? צילום: עמית שעל

מילון מונחים: איך מגדירים בעולם דיור בר־השגה?

מה ההבדל בין המושג בעולם להגדרה בישראל? איך מגדירים מי זכאי? ומה ההבדל בין דיור בר-השגה לדיור ציבורי? לכל שאלה תשובה

31.01.2012, 07:19 | שירלי ששון-עזר

איך מגדירים בעולם דיור בר־השגה?

 

המושג מתייחס לשורה של כלים שמוודאים כי ההוצאה על דיור של משקי בית בעשירונים התחתונים ובמעמד הביניים לא תעלה על 30% מההכנסה ברוטו של משק בית.

כלים אלו יכולים להתפתח הן בתנאי שוק חופשי, קרי בניית דירות קטנות שהן מוצר זול באופן יחסי, והן על ידי התערבות ישירה של הרשויות באמצעות סבסוד פרויקטי דיור על ידי מתן הטבות מס ליזמים.

מה ההבדל בין המושג בעולם להגדרה בישראל?

 

בזמן שבעולם המודלים לדיור בר־השגה מתייחסים כמעט ללא יוצא מן הכלל לסוגיית המחיר, בישראל הצעת החוק בגרסתה הנוכחית כלל לא מתייחסת למחיר הדירה או לשכר הדירה לעומת שכר ממוצע במשק. ההצעה מחשיבה בניית דירות קטנות ובניית בניינים להשכרה כדיור בר השגה למרות שאלו יכולים לעמוד למכירה או השכרה במחירי שוק מופקעים ולא ברי השגה.

איך מגדירים בעולם מי זכאי לדיור בר השגה?

 

באנגליה, הולנד ובצרפת מדובר בקריטריונים אחידים לכלל הציבור, ללא מבחן הכנסה. בארה"ב ובספרד השלטון המרכזי קובע מסגרת של קריטריונים וכל רשות מקומית יוצקת להם תוכן קונקרטי. הקריטריונים מתייחסים לרוב לרמת ההכנסה של משק הבית ולעיתים כוללים הטבות לקבוצות אוכלוסייה כמו צעירים עד גיל מסוים.

מה ההבדל בין דיור בר־השגה לדיור ציבורי?

 

דיור ציבורי מיועד לשכבות החלשות, בעוד שדיור בר־השגה בעולם מיועד ליחידים ולמשפחות עובדות ממעמד הביניים הזקוקים להקלות. דיור בר־השגה אמור לאפשר למי שיש בידו אפשרות לקחת משכנתה לרכוש דירה במחיר מוזל מעט ממחיר השוק.

האם הקריטריונים שנקבעו למכרזי מחיר למשתכן משמשים לדיור בר־השגה?

 

לא. הקריטריונים הקובעים כי לבעלי ותק בנישואים ויוצאי שירות צבאי או לאומי יש עדיפות על פני מתמודדים אחרים תקפים אך ורק במכרזי המחיר למשתכן, שהם מכרזים מיוחדים של מינהל מקרקעי ישראל. מכרזים אלה מוגבלים בהיקפם, והמלאי כיום לא עולה על 5,000 יחידות דיור. מכרזים אלה מיועדים לשכבות החלשות.

הצעת החוק לדיור בר־השגה אמורה לאפשר תשתית חוקית לעשרות אלפי יחידות דיור נוספות, שישווקו במכרזים על קרקעות פרטיות, קרקעות מדינה וקרקעות של רשויות מקומיות. אם הדיון היום היה מתנהל סביב ההצעה המקורית כפי שאושרה בקריאה טרומית היה נפתח פתח לבנייתן של עשרות אלפי יחידות דיור מוזלות בגדלים שונים רחבי הארץ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות