אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סיפור וסרט צילום: שרק דה מאיו

סיפור וסרט

שני סרטי תעודה ישראליים העוסקים בשלטון הישראלי בשטחים זוכים בפסטיבל סאנדנס, ו"העזרה" קיבל כבוד בסאג — הטקס של השחקנים

31.01.2012, 10:01 | אוהד לנדסמן

השבוע חולקו בארצות הברית פרסים בשני אירועי קולנוע שונים מאוד זה מזה - פרסי הקולנוע העצמאי של פסטיבל סאנדנס, ובלוס אנג'לס חולקו פרסי גילדת השחקנים, שהתמקדו בקולנוע מיינסטרימי.

בפסטיבל סאנדנס, שמשמש כבר עשרות שנים כפלטפורמה יוקרתית לסרטים עצמאיים, היתה נציגות ישראלית מכובדת: שני סרטים תיעודיים שעוסקים בשלטון הישראלי בשטחים ובהתמודדות עם השלכותיו זכו בו בפרסים. הראשון הוא "שלטון החוק", סרטו של רענן אלכסנדרוביץ' שזכה בפרס חבר השופטים לסרט התיעודי העולמי. מסמך קולנועי זה בוחן את מערכת השפיטה שמקיים בית המשפט העליון בשטחים יותר מ־40 שנה, ומקיים ראיונות נוקבים עם שופטי העליון, פרקליטים ויועצים משפטיים. "זהו הסרט הקשה ביותר שעשיתי מעולם", אמר אלכסנדרוביץ' כקיבל את הפרס. "אתה מגלה במהלך הסרט ששמירת החוק לא תמיד מביאה לצדק. ואם זה המצב, לעתים יש צורך להתנגד לחוק". "שלטון החוק" מוקרן בסינמטקים בארץ מאז שקיבל את פרס הסרט הדוקומנטרי בפסטיבל ירושלים האחרון, ויופץ בארצות הברית בסתיו. סרט נוסף שתוקף את הנושא הוא "חמש מצלמות שבורות", סרטם של גיא דוידי ועימאד בורנט, המתאר את המאבק נגד גדר ההפרדה בכפר בילעין. "חמש מצלמות שבורות" זכה בפרס הבימוי עבור סרט תיעודי.

"שלטון החוק" של רענן אלכסנדרוביץ "שלטון החוק" של רענן אלכסנדרוביץ'. זוכה פרס הסרט התיעודי בסאנדנס | צילום: שרק דה מאיו "שלטון החוק" של רענן אלכסנדרוביץ

בתחום הסרטים העלילתיים הסרט הכי מדובר בפסטיבל גם קטף את הפרס הראשי: "חיות הפרא של הטבע הדרומי". הסרט, המתאר מערכת יחסים בין אב לבתו בקהילה בדרום לואיזיאנה, הוגדר בידי רבים כאחד הסרטים המרשימים שהשתתפו אי פעם בפסטיבל.

מפגן של משחק

בזמן שבסאנדנס חלקו כבוד לסרטים קשים יחסית לעיכול ובעלי מנגנון הפצה מוגבל, חגגו בטקס הסאג, שמארגנת גילדת השחקנים, את הישגי המיינסטרים הקולנועי של השנה. כשננעל הטקס אתמול "הארטיסט" רשם לעצמו עוד ניצחון: ז'אן דוז'רדן זכה בפרס השחקן הראשי והביס את הפייבוריט ג'ורג' קלוני ("היורשים"). הזכייה הזאת בהחלט מחממת את המאבק בין שלושת השחקנים המובילים בקטגוריית השחקן הראשי הטוב ביותר באוסקר - דוז'רדן, קלוני

ובראד פיט על "מאניבול" - ומבטיחה שזו תהיה אחת הקטגוריות המעניינות בטקס.

המנצח הגדול של הסאג היה "העזרה", סרט שהקהל הפגין כלפיו יותר אהבה מהמבקרים. העובדה ש"העזרה" היה הכוכב המרכזי של הסאג אמנם לא היתה צפויה מראש, אך בדיעבד לא מדובר בהפתעה, שכן יותר מכל הסרט הוא מפגן משחק. שלושה פרסים קטף "העזרה": ויולה דיוויס גברה על מריל סטריפ ומישל וויליאמס בקטגוריית השחקנית הראשית, אוקטביה ספנסר זכתה בקטגוריית שחקנית המשנה, והצוות כולו זכה בפרס האנסמבל הכי טוב. בקטגוריית שחקן המשנה זכה כריסטופר פלאמר על "בגינרס".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות