אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עלות הקמת הקריה הלאומית לארכיאולוגיה: 300 מיליון שקל

עלות הקמת הקריה הלאומית לארכיאולוגיה: 300 מיליון שקל

רשות העתיקות פרסמה מכרז לביצוע העבודות לבניית הקריה הלאומית לארכיאולוגיה של ארץ ישראל שתוקם בגבעת המוזיאונים בירושלים; הקריה תשתרע על 35 אלף מ"ר בנוי; מרבית הסכום גויס מתורמים

01.02.2012, 12:31 | דותן לוי

קרוב ל-6 שנים לאחר שהונחה אבן הפינה להקמתה של הקריה הלאומית לארכיאולוגיה של ארץ ישראל, יוצא פרויקט הענק לדרכו. רשות העתיקות פרסמה לאחרונה מכרז לביצוע עבודות הבנייה המוערכות בעלות של כ-300 מיליון שקל.

הקריה הלאומית לארכיאולוגיה של ארץ ישראל מוקמת על קרקע של כ-20 דונם בגבעת המוזיאונים בירושלים - בין מוזיאון ישראל למוזיאון ארצות המקרא, והיא תשקיף על הגן הבוטני ועל קמפוס גבעת רם של האוניברסיטה העברית בירושלים. המבנה עצמו ישתרע על שטח בנוי של 35 אלף מ"ר ב-9 קומות, מתוכם 2 קומות חניה ו-2 קומות של מחסנים.

הפרויקט היה תקוע זמן רב בשל אי-הסכמות בין מינהל מקרקעי ישראל לרשות העתיקות על גובה השומה עבור הקרקע, וכן בשל קצב גיוס התרומות. המדינה מממנת רק 37 מיליון שקל מהפרויקט ויתר הסכום יגיע מכספי תרומות. עד כה גויסו עשרות מיליוני דולרים מ-26 תורמים בכל העולם אך ברשות החליטו להתחיל בבנייה בתקווה שבהמשך יצליחו לגייס את שארית הסכום. הצפי לסיום הפרויקט הוא בין השנים 2015-2016.

את הקריה תכנן האדריכל משה ספדי, והיא תשמש כמרכז ארצי לאיסוף, שימור, לימוד, המחשה וחשיפה של חומר ארכיאולוגי מארץ ישראל. בין היתר יוקם בקריה המרכז העולמי למגילות ים המלח, שיכלול את מעבדות השימור של המגילות, מרכז אכסון בתנאי אקלים מבוקר עבור יותר מ-15 אלף קטעי מגילות, ספרייה שתוקדש לנושא, וגלריה לתצוגות של עבודת השימור המורכבת שמבצעות משמרות רשות העתיקות.

כמו כן, יוקמו במתחם הספרייה הלאומית לארכיאולוגיה של ארץ ישראל - שתהיה הגדולה ביותר במזרח התיכון - אודיטוריום לכנסים בתחום, משרדי הנהלת רשות העתיקות, בית קפה, וגן ארכיאולוגי, שישקיף על האזור.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות