אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח טכנולוגי: הגולשים שרוצים לעשות לאייפון קורס באתיקה צילום: אוראל כהן

דו"ח טכנולוגי: הגולשים שרוצים לעשות לאייפון קורס באתיקה

עצומה עם עשרות אלפי חתימות קוראת לייצר "אייפון אתי", אבל מדיניות אפל תשתנה רק כשניצול העובדים בעולם השלישי יפגע לה בכיס. וגם: לתשומת לב ממשלת ישראל - בריטניה משיקה אתר ממשלתי יעיל

01.02.2012, 13:52 | יוסי גורביץ

להכריח את אפל לדאוג לעובדים  

האמת, זה קצת לא הוגן כלפי טים קוק. במשך שנים הוא היה שואב המים וחוטב העצים של סטיב ג'ובס, אחד האנשים חסרי המעצורים בעמק הסיליקון. ג'ובס בנה את אפל כך שתהיה "הנייקי של הטכנולוגיה", וכדי לעשות את זה היה צריך להשתמש בסדנאות יזע בעולם השלישי. עכשיו ג'ובס כבר לא איתנו, וקוק – שמכל בחינה נראה כאדם טוב ואתי יותר – נתקע עם ניקוי האורוות.

ידענו כבר שנים על תנאי העבדות שבהם מועסקים האנשים שמייצרים את הגאדג'טים שלנו - אמנם לא רק עבור אפל, אך היא היתה המקרה הבולט מכולם. ידענו על כך כבר לפני שלוש שנים, כשהגיעה ההתאבדות הראשונה בפוקסקון – של עובד שאיבד אבטיפוס של אייפון. אבל הרוב המוחלט של האוכלוסיה העדיף להסתכל הצידה.

אבל לפני שבוע העסקים המלוכלכים של אפל הגיעו לעיתון הנחשב ביותר במערב, ה"ניו יורק טיימס", וכשזה הגיע לשם אי אפשר היה להתעלם יותר. בכיר לשעבר באפל אמר שאפל ידעה על תנאי העבודה הנחותים של העבדים במזרח כבר ארבע שנים והעדיפה לעצום עיניים, תוך שהוא מציין שהיא בשום פנים לא היתה מתעלמת מהנושא אילו, לדוגמה, היו מתגלות תקלות באייפון.

טים קוק. גם אם הוא רוצה לשפר את תנאי העבודה בעולם השלישי - לך תסביר את זה למשקיעים, צילום: בלומברג טים קוק. גם אם הוא רוצה לשפר את תנאי העבודה בעולם השלישי - לך תסביר את זה למשקיעים | צילום: בלומברג טים קוק. גם אם הוא רוצה לשפר את תנאי העבודה בעולם השלישי - לך תסביר את זה למשקיעים, צילום: בלומברג

בניגוד למצב בשנים קודמות, עכשיו סטיב ג'ובס כבר לא בסביבה כדי לחפות על אפל בעזרת שדה עיוות המציאות שלו. יש לה רק את טים קוק, שמיהר להכריז שלחברה "אכפת מכל פועל". שמענו.

עכשיו מגיע שלב העצומה המקוונת: אפל מתבקשת לוודא שהאייפון הבא שהיא מייצרת יהיה "האייפון האתי הראשון". כלומר, לפי יוזמי העצומה, כל הגרוטאות הקודמות בסדרה הן במשתמע מכשירים לא אתיים. 35 אלף גולשים צירפו את חתימתם לעצומה תוך יממה. הדרישות ברורות: אפל צריכה להודיע לספקים שלה שמי שאינו מתנהל על פי קודי עבודה נוקשים להגנת העובדים - יצטרך לחפש לעצמו חברה אחרת לעבוד מולה.

תזכורת: עלות היצור של האייפון נמוכה מ-200 דולר. אפל מוכרת אותו ב-600 דולר ויותר. לאפל יש מרחב תמרון ניכר. הבעיה, כמובן, שזה יאכל חלק מההכנסות שלה. אף מנכ"ל לא יכול להרשות לעצמו להודיע לבעלי המניות שהחברה ממריאה כמו מטוס בוכנה, ולא כמו מטוס סילון, כי פתאום הוא נתקף ביסורי מצפון.

אבל אם מספרים גדולים והולכים של משתמשים יודיעו שהם לא ירכשו את המוצרים של אפל אלא אם היא תפסיק להעמיד פנים שהיא לא יודעת מה קורה ותשנה את צורת ההתנהלות שלה – כלומר, אם נתחיל להחיל על אפל את הכללים המקובלים על חברות מן השורה – קוק יוכל להתייצב בפני בעלי המניות שלו ולומר שלא היתה לו ברירה. מותר אפילו להאמין שבניגוד לג'ובס זה מה שהוא, בתוך תוכו, רוצה לעשות.

 

נקמת המהנדסים 

אחת הרעות החולות של החשיבה העסקית המודרנית היא ש"ניהול הוא מקצוע עצמאי", שלא קשור למה בעצם אתה מנהל. התפיסה הזו הפכה את בעלי ה-MBA, התואר השני במנהל עסקים, לחלומו של כל משקיע. אבל מחקר שמתבסס מאגר המידע של חברת Identified, המכיל 36 מיליון פרופילים, מצא שהסיכוי של מהנדס לבנות חברה או להוביל אותה גדול משמעותית יותר מזה של בוגר MBA.

ספציפית, המחקר מצא שיש כ-3,337 מהנדסים בעלי תואר מתקדם שהקימו חברה או מנהלים אותה, לעומת 1,016 בלבד מקרב מחזיקי תואר MBA שעשו זאת. כשבוחנים את הנתון המקביל בקרב בעלי תארים נמוכים, דווקא בוגרי מנהל עסקים מובילים, אם כי בפער קטן: 9,461 לומדי מנהל עסקים לעומת 9,334 אנשי הנדסה.

עוד מצא המחקר שגילם הממוצע של מייסדי החברות יורד, ועומד כעת בממוצע על 33 לעומת 36 ב-2008. לא מעט אוניברסיטאות להנדסה בעולם, כך לפי Identified, מתחילות להתחרות באלה שבארה"ב: בין המתחרים הבינלאומיים ראוי לציין את המכון הטכנולוגי ההודי של בומביי, ואת אוניברסיטת שינחואה שבסין. משקיפים כבר הבחינו ששמות אסייאתיים דוחקים בהתמדה שמות אנגלו-סקסיים מרשימת המהנדסים והמדענים המובילים – גם בארה"ב. ליוצאי מזרח אסיה, כמו ליהודים יוצאי מזרח אירופה, יש מסורת ארוכה של התעקשות על לימודים והצלחה בהם.

אמא'לה, איראנים!

בעוד שישראל עדיין משקשקת מהאקר סעודי(?) בן 19, מנסה מנהל המודיעין הלאומי של ארה"ב, ג'יימס קלאפר, להפחיד את בני ארצו דווקא מהאקרים איראנים.

אחמדינג אחמדינג'אד. עלייתם של ההאקרים האיראנים? | צילום: בלומברג אחמדינג

אף על פי שקלאפר מודה שעיקר ההתקפות המקוונות מגיעות לארה"ב דווקא מכיוונן של סין ורוסיה, הוא מעלה על ראש שמחתו את הרפובליקה האיסלאמית, וטוען שהיא הרחיבה משמעותית את ההתקפות שלה כלפי ארה"ב בשנים האחרונות. אז נכון, יש לפחות האקר רברבן אחד – שקורא לעצמו קומודהאקר – שלקח על עצמו אחריות לפריצה למספר שירותי אבטחה בארה"ב. אבל לבנות על זה כתב אישום נגד איראן זה קצת בעייתי.

ב-Wired מציינים שקלאפר לא הביא יותר מדי ראיות לדבריו. אנשי מודיעין תמיד טוענים שהם לא יכולים להציג ראיות כי זה יחשוף סודות, ועדיף שסמכו עלינו. הבעיה היא שרקורד ההצלחה של שירותי מודיעין, בכל העולם, נחות מזה של אסטרולוג עיוור. ההסתמכות על שיטת התסמכו-עלינו גררה כמה וכמה מדינות למלחמות בלתי הכרחיות ולא רצויות. פרשת הנשק להשמדה המונית שלא היה לעיראק זכורה לכל, והיא לא היתה היחידה.

ממשל חכם באמת

כשנבחר לראש ממשלת בריטניה, הבטיח דיוויד קמרון שהוא יעביר כמה שיותר שירותים ממשלתיים לרשת, כדי שיוכל לצמצם כמה שיותר את מספר העובדים בממשלה. ובכן, את הקיצוצים הוא עשה, ועכשיו הגיע תור האתר הממשלתי.

מתקבל הרושם שבניגוד לסקפטיות הבריאה שבה נתקלה ההצהרה של קמרון, האתר החדש של ממשלת הוד מלכותה אשכרה עושה עבודה טובה. המתכנתים הקפידו לזכור שהמטרה כאן היא לשים את האזרח במרכז, ולספק לו את מה שהם צריך.

האתר החדש, שנמצא עדיין בגרסת בטא, בנוי בקוד פתוח - תואם HTML 5. בניגוד לאתרים ממשלתיים מסוימים הפועלים במדינה במזרח הים התיכון, האתר מאפשר גישה מעוד דפדפנים חוץ מאינטרנט אקספלורר 6. הוא גם ידידותי למשתמשי סלולר, והקוד של האתרים נועד במפורש לכך שיהיה קל לעדכן אותו בעתיד.

האתר החדש של ממשלת בריטניה, צילום מסך: gov.uk האתר החדש של ממשלת בריטניה | צילום מסך: gov.uk האתר החדש של ממשלת בריטניה, צילום מסך: gov.uk

מצד שני, אנחנו מדברים על מדינה בעלת זכרון ארגוני ארוך, שפעם שלטה בכרבע מכדור הארץ. ממבט מחוץ לחלוני, ברפובליקה שפעם נשלטה על ידי הבריטים, אני רואה נהר בלתי מתוכנן ומערכות ניקוז שלא עודכנו מאז תקופת המנדט. על אתרי אינטרנט ממשלתיים יעילים, כנראה, אין עוד מה לדבר.

קצרצרים

טוויטר סימנה את הכיוון, ובלוגר – פלטפורמת הבלוגים של גוגל – הולכת בעקבותיה. מעתה הפוסטים בבלוגר יופיעו תחת URL שיציין את המדינה שבה הם נכתבו. אם המדינה הזו תדרוש את הסרת התוכן, הוא יוסר רק בה - ואפשר יהיה לקרוא אותו בשאר העולם. לפי ההערכות אחת המדינות שהולכת לצנזר בכבדות את בלוגר תהיה הודו, שמשהו מאוד רע עובר עליה ביחסה לחופש הביטוי בשנים האחרונות.

משתמשי מגה-אפלוד שנעזרו בו למטרות חוקיות, כל השישה, יקבלו סיוע משפטי מה-EFF, ארגון זכויות הגולשים הוותיק. הארגון כבר פנה בדרישה למנוע את מחיקת הקבצים שלהם, והשיג דחייה של שבועיים לפחות. אחת משתי החברות שביצעה בפועל את האחסון עבור מגהאפלוד, Carpathia, בנתה אתר ייחודי – megaretrieval.com – שמאפשר למשתמשים להציל את המידע שהעלו לענן. תזכורת: אל תסמכו על גיבויי ענן לבדם, במיוחד לא של חברות שעיקר ההוצאות שלהן הן על המחלקה המשפטית.

שום דבר לא מצליח ל-RIM, יצרנית הבלקברי. ימים ספורים אחרי שהמנכ"ל החדש שלה ניסה לראשונה את המכשירים המתחרים והפטיר באנדרסטייטמנט ש"נצטרך לעשות שינויים גדולים", חטפה החברה ריקושטים מהרשת. הסיבה? היא פרסמה קומיקס דלוח במיוחד, עם כמה גיבורים שמבוססים על המכשירים שלה. כמו הרבה אסונות יח"צ, גם הטעות הקלאסית הזו נבעה מהרצון המוגזם להתחבב על הלקוחות.

גיבורי העל של בלקברי. לא ממריאים, צילום מסך: theregister.uk גיבורי העל של בלקברי. לא ממריאים | צילום מסך: theregister.uk גיבורי העל של בלקברי. לא ממריאים, צילום מסך: theregister.uk

ונעבור לידיעה מגוחכת אחרת. בית משפט דחה את התביעה האווילית של אורקל נגד HP. אליסון וחבורתו טענו שאורקל ניזוקה מכך ש-HP לא דיווחה לה שהיא מתכוונת למנות את ליאו אפותקר למנכ"ל, ושאם היתה יודעת על כך - לא היתה עושה עסקים עם HP. מדובר בעוד אחד מנסיונותיו של אליסון, שמתחרה בעקביות עם מארק פינקוס על תואר האדם השנוא בעמק הסיליקון, להתנקם ב-HP על כך שבעטה את חביבו מארק הרד. עדיין לא התקבל אישור רשמי על כך שעם קבלת הידיעה אליסון נקלע להתקף זעם והפך את המשרת האישי שלו לארוחת הצהריים של נמר בנגלי.

במסגרת תוכניתה הקבועה, "כורתים את הענף שעליו אנחנו יושבים", ערכה יאהו בימים האחרונים סבב פיטורים בפליקר, ופיטרה חלק ניכר מעובדי התמיכה הטכנית של שירות העלאת התמונות. פליקר הוא אחד היהלומים שעדיין מבהיקים בכתר ההולך ומחליד של יאהו. בהתאם, ענקית האינטרנט לשעבר שלחה הביתה את מי שסייעו להקל על בעיותיהם של המשתמשים. למקרה שחשבתם שהחברה הזאת לא יכולה להידרדר עוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
למה נועם (2) קיבל מינוסים? הדברים שלו נראים לי הגיוניים לגמרי.
ולמה 3 קיבל מינוס? יש משהו שאתם יודעים שהוא טועה? כי אני אשמח לעוד תובנות בנושא. אגב, אין לי מושג כמה הדבר מעוגן מחקרית(אני מניח שלא)- אבל ישנה קלישאה על כך שחברות מוצלחות מוקמות ע"י אנשי מקצוע מבריקים ויזמיים (מהנדסים) אבל מנוהלות ע"י האנשים האפורים בחליפות.
לא מהנדס ולא MBA. תואר במדעי הדשא.  |  01.02.12
4.
המחקר של אידנטיפייד מוטה כולו
ה"דאטה בייס" שלהם רץ בעיקר על פרופילים ברשתות חברתיות. לאנשים צעירים יותר, ולאנשים מוטים יותר טכנולוגית יש נטיה להיות מיוצגים יותר ברשתות חברתיות. מאידך, למנכ"לים של חברות פור'צן 500 פחות דחוף לעדכן את הפרופיל בפייסבוק מאשר ליזמים בסיליקון ואלי. באופן לא מפתיע בחרה חברה שהוקמה על ידי מהנדסים ו- MBAs לבדוק ולהשוות רק בין אנשים שבאו מהרקע הזה (ובעיקר לחברות שהוקמו כאמור בסיליקון ואלי, שם יושבת החברה), כך שדי לא מפתיע שהיא מצאה יותר חברות שהוקמו על ידי מהנדסים. אם היא היתה בודקת את כל העסקים בוול-סטריט נניח, ולא לפי רשתות חברתיות אלא במחקר - או אפילו מדגם - ממשי, התוצאות היו ככל הנראה שונות לחלוטין. לא נראה לי שהרבה מהנדסים הקימו ומנהלים בנקים, חברות פרסום, ייעוץ אסטרטגי והשקעות. אגב, אותו "מחקר" באותה רמת דיוק (מפוקפקת) שיעשה בלוס אנג'לס יגלה כנראה שחלק לא מבוטל מהאנשים שמנהלים חברות הם בעלי רק בדרמה, קולנוע ומשחק...
סטטיסטית  |  01.02.12