אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט" - יובל רבין יוצא לרוד שואו: יוביל גיוס לחברת האנרגיה WHEN צילום: בלומברג

בלעדי ל"כלכליסט" - יובל רבין יוצא לרוד שואו: יוביל גיוס לחברת האנרגיה WHEN

חברת האנרגיה הירוקה, שבין משקיעה נמנית חברת אוריס בניהולו של רבין, תנסה לגייס עד 100 מיליון דולר ממוסדיים לפיתוח ייצור מוזל של ביו־דיזל

02.02.2012, 07:21 | ליאור גוטמן

אנרגיה ירוקה מחפשת משקיעים - חברה אמריקאית בשם  WORLD HEALTH ENERGY HOLDINGS תפתח השבוע נציגות ראשונה בישראל במטרה לגייס משקיעים מקומיים למיזמים של אנרגיה ירוקה, כך נודע ל"כלכליסט". WHEN, שנסחרת בוול סטריט לפי שווי של כ־9 מיליון דולר (סימול WHEN.PK), נרכשה ביוני 2010 כשלד בורסאי, ובשנה וחצי האחרונות פנתה לפעילות חדשנית לייצור דלקים אורגניים מאצות ים.

בין המשקיעים המרכזיים בחברה ניתן לציין את חברת אוריס, המתמחה בהשקעות ירוקות ושאותה הקימו ומנהלים יובל רבין, בנו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, ואריאל גורפונג, ממקימי אופטיבייס.

לקראת תחילת פעילותה של WHEN בישראל יתחילו נציגיה ברוד שואו בין גופים מוסדיים במטרה לגייס עד 100 מיליון דולר. את הפעילות הפיננסית יוביל, בין השאר, ארי קידר, ששימש בעבר כמנהל הכספים של אפריקה ישראל והקים בתחילת שנות התשעים את זרוע ההשקעות בנדל"ן עבור קופות הגמל של בנק לאומי.

הליך הייצור של הביו־דיזל ממקורות מתחדשים אינו חדש, וכמה חברות בינלאומיות עוסקות בפיתוחים בתחום זה. בין החברות הבולטות בתחום, שנסחרות אף הן בנאסד"ק, ניתן לציין את קיור, בעלת שווי שוק של 1.26 מיליארד דולר; אמיריס, הנסחרת בשווי שוק של 408 מיליון דולר; סולזים, הנסחרת בשווי שוק של 692 מיליון דולר; ופטרואלגיה, הנסחרת בשווי שוק של 277 מיליון דולר.

יו"ר ומייסד WHEN, חיים ליברמן, סיפר בשיחה עם "כלכליסט" שבחודשים האחרונים נערך בכפר רופין פיילוט לגידול אצות ולהליך הפקת ביו־דיזל מהן.

לדבריו, מדובר בחווה השנייה מסוגה בישראל, כאשר הראשונה ממוקמת בגוש עציון. מהנדסי החברה הצליחו במסגרת הניסוי להפיק חבית ביו־דיזל במחיר של פחות מ־100 דולר, כאשר המטרה הבאה היא להגיע לייצור תעשייתי שיניב חבית ביו־דיזל בפחות מ־50 דולר לחבית. מחיר חבית ביו־דיזל בשוק החופשי הנוכחי נע סביב 120 עד 130 דולר.

ליברמן מסביר ש־WHEN כבר חתמה על מסמכי כוונות להקמת שתי חוות אצות לגידול והפקת ביו־דיזל שכל אחת מהן תשתרע על פני שטח של כאלף דונם. החווה הראשונה תמוקם בדרום אפריקה והשנייה בהודו. ההשקעה בחוות יכולה להגיע לעשרות מיליוני דולרים. בכוונת החברה למנות את ד"ר מאיר סילבר, בעבר בכיר בסימנס ובפיליפס, כמנהל המחקר והפיתוח של נציגות WHEN בישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
ראיתם את הסרט וול-סטריט 2? - בסרט יש המלצה על המנייה הזו!!!!
כמי שמכור לשתי הסרטים של וולסטריט יש שם המלצה ברורה על המנייה והשקעה של מאה מליון דולר על ידי הכוכב הראשי כמובן שמדובר בסרט אבל כבר אז לקחתי ברצינות את הכיוון של ביו דיזל -זה הדבר הבא. משבר האנרגיה שהולך להיות עם איראן רק יגביר את ההליכה לכיוון תחליפי נפט ומה שאמר מסס' שמונה זה נכון אבל מ'כפת לי אם חברות הנפט יקנו -העיקר שהמניה תעלה...
נתי , מרכז  |  02.02.12
לכל התגובות