אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ים תטיס אוזל: השר עוזי לנדאו מזהיר - צפויות הפסקות חשמל צילום: נמרוד גליקמן

ים תטיס אוזל: השר עוזי לנדאו מזהיר - צפויות הפסקות חשמל

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן ביקר את דרישת משרד האנרגיה לאשר שימוש חופשי במזוט מזהם כדי להתמודד עם המשבר במשק החשמל

02.02.2012, 08:15 | ליאור גוטמן

משרד האנרגיה והמים שחרר אתמול אזהרה מפתיעה ויוצאת דופן ולפיה "עקב המחסור ברזרבת ייצור החשמל, צפוי במהלך החורף הנוכחי מחסור בכושר ייצור חשמל בשעות שיא הצריכה, שעלול לגרום להפסקות חשמל זמניות באזורים מסוימים".

אזהרות מסוג זה פרסמה עד היום חברת החשמל, כשרובן התגלו בסופו של דבר כאזהרות שווא. אולם כאן המצב שונה כאשר השר והמשרד הממונים הם שמודיעים על המצב הבעייתי במשק החשמל שנמצא באחריותם.

הודעת משרד האנרגיה, שדומה להודעות שפרסמה בעבר חברת החשמל, מבקשת מהציבור שלא להפעיל מכשירי חשמל זוללי אנרגיה בשעות הערב. כדי להתמודד עם המשבר, הקים אתמול שר האנרגיה והמים עוזי לנדאו צוות בין־משרדי שיבחן דרכים להתמודד עם המצב.

זרימת הגז החלקית ממצרים במהלך 2011 אמנם הורידה את תפוקת מתקני ייצור החשמל, שמופעלים כעת באמצעות סולר, אך זו אינה הסיבה היחידה למצב העגום של משק האנרגיה. בנוסף לכך חלק מיחידות הייצור של חברת החשמל, בהן שתי יחידות בתחנת הכוח ברמת חובב ויחידה אחת בתחנת הכוח אורות רבין חדרה, התקלקלו ואינן פועלות, כשהתוצאה המצטברת היא שמהספק אופטימלי של 13 אלף מגה־ואט חברת החשמל מסוגלת לספק כעת רק 11 אלף מגה־ואט, צניחה של כ־15%.

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן דחה אתמול את בקשת משרד האנרגיה לאשר שימוש חופשי במזוט מזהם להפעלת תחנות הכוח של חברת החשמל. ארדן תקף את דרך תכנון וניהול משק החשמל. "משרד האנרגיה והמים טרם הפנים את חשיבות השיקולים הסביבתיים כחלק מהותי בניהול ותכנון משק האנרגיה, דבר שהובן כבר בכל מדינות ה־OECD וראוי שייושם גם במשק הישראלי", אמר ארדן.

בתוך כך, משרד האנרגיה והמים פרסם נתונים ביחס לזרימת הגז ממצרים ב־2011. כתוצאה מסדרת הפיצוצים בצינור הולכת הגז ממצרים צנחה אספקת הגז ממצרים ב־67% לאורך 2011. אספקת הגז הסתכמה ב־0.69 מיליארד מ"ק לעומת 2.1 מיליארד מ"ק ב־2010. הגז המצרי זרם באופן חלקי או מלא רק במהלך 137 ימים לאורך השנה. היעדרו של הגז המצרי חייב את חברת החשמל להשתמש בתחליפים יקרים יותר וגרם לעלייה מצטברת של כ־15% בתעריף החשמל. באוגוסט 2011 עלה תעריף החשמל בכ־10% ובחודש נובמבר בכ־5% נוספים. בסוף חודש פברואר אמורה להיכנס לתוקפה עלייה שלישית בתעריף של 6.6%.

מנתוני משרד האנרגיה עולה כי צריכת הגז ממאגר ים תטיס, המאגר הישראלי היחיד שפעיל כיום, גדלה בשנה החולפת מ־3.24 מיליארד מ"ק ל־4.26 מיליארד מ"ק, זינוק של 31%. צריכת הגז במשק הישראלי הסתכמה ב־4.9 מיליארד מ"ק, ירידה של 7% לעומת 2010.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות