אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האותיות הקטנות מאחורי התשקיף של פייסבוק צילום: בלומברג

האותיות הקטנות מאחורי התשקיף של פייסבוק

כמה מוציאה הרשת החברתית על אבטחת המנכ"ל והמייסד, מה השכר שקיבלה אחותו בתור מנהלת השיווק של פייסבוק ולמה בחברה מזהירים את המשקיעים אחרי זינוק של עשרות אחוזים בהכנסות

05.02.2012, 07:01 | הראל עילם, איתי שמושקוביץ ושניר הנדלר
10% מהכנסות החברה הושקעו במחקר ופיתוח - יחס שנחשב נמוך, לעומת ההשקעות של גוגל או מיקרוסופט. אפל, לעומת זאת, משקיעה פחות מ־5%. פייסבוק לא מוכרת מוצרי צריכה, אך היא מפעילה חוות שרתים ענקיות שבהן נשמר המידע של המשתמשים.

800 אלף דולר מוקצבים מדי שנה לשם מימון תוכנית אבטחה שנועדה להגן על מנכ"ל ומייסד פייסבוק, מארק צוקרברג. "בשל הנראות הגבוהה של החברה שלנו, יישמנו 'תוכנית אבטחה מקיפה' עבור מר צוקרברג", נכתב בתשקיף. התוכנית נועדה לענות על "סוגיות אבטחה שנוצרות בשל תפקידו כמייסד, יו"ר הדירקטוריון ומנכ"ל. אנחנו זקוקים לאמצעי אבטחה בשל חשיבותו של מר צוקרברג לפייסבוק".

שולחן העבודה של מארק צוקרברג שולחן העבודה של מארק צוקרברג שולחן העבודה של מארק צוקרברג

בתשקיף מפורט גם כי החברה שילמה עבור אמצעי אבטחה שונים שהותקנו בביתו של צוקרברג. עוד עולה מהתשקיף כי צוקרברג משתמש במטוס פרטי לנסיעות, לעתים כאשר הוא מלווה בבני משפחתו או חברים. השימוש במטוס, אגב, אינו מוגבל רק לטיסות עסקיות וצוקרברג רשאי להיעזר בו גם לנסיעות פרטיות.

50% ממשתמשי פייסבוק מתחברים לרשת החברתית גם דרך מכשירי מובייל, בין אם דרך אפליקציה של הרשת החברתית ובין אם דרך אתר אינטרנט אשר מותאם למכשירים אלה. בחברה מציינים כי הגישה ממכשירי מובייל צמחה במהלך 2011.

גוגל הרחק מאחור: הכנסותיה של פייסבוק היום גדולות משל גוגל ביום הנפקתה — ענקית החיפוש רשמה רווח תפעולי של 105 מיליון דולר בשנה לפני הנפקתה, עשירית מהרווח שעליו דיווחה פייסבוק ב־2011. בשנה החולפת רשמה גוגל הכנסות בגובה כ־38 מיליארד דולר ורווח של כמעט 10 מיליארד דולר — פי 10 מפייסבוק. אם פייסבוק תונפק לפי שווי שוק של 100 מיליארד דולר, צוקרברג יהיה אחד מעשרת האנשים העשירים בעולם, עם הון של 28 מיליארד דולר. לפי "פורבס", הוא יהיה גם יותר עשיר ממייסדי גוגל, לארי פייג' וסרגי ברין.

הצמיחה כבר בהאטה: הרווח השנתי של פייסבוק זינק ב־154% בין 2009 ל־2010, אבל "רק" ב־88% מ־2010 ל־2011. חברות רבות ישמחו לרשום קצב צמיחה דו־ספרתי ועלייה של עשרות אחוזים בהכנסות וברווחים, אבל בתשקיף שהגישה מזהירה הרשת החברתית כי ככל שהיא משיגה נתח שוק גדול יותר, קצב הצמיחה שלה ירשום האטה. גם קצב ההצטרפות של גולשים לרשת רושם האטה בחודשים האחרונים: מקצב של 60 מיליון משתמשים פעילים חדשים בכל רבעון מאז 2010, ובכמה מקרים אפילו 70 מיליון, ירד מספר המשתמשים החדשים ל־45 מיליון ברבעון האחרון של 2011. לא בדיוק סיבה לדאגה, אבל נראה שפייסבוק מתקרבת לרוויה.

חוות המיליארדים: פייסבוק מאשרת שהיא החלה לבנות חוות שרתים ומרכזי מידע משלה. לפי ההערכות, המרכז הראשון ימוקם לא רחוק מהמרכז העצום שאפל בונה בימים אלו באורגון, ולגבי המרכז השני כבר ידוע כי הוא בתהליך הקמה בשבדיה. רשת השרתים הקיימת של פייסבוק מוערכת ביותר ממיליארד דולר.

הבוננזה הישראלית: פייסבוק רכשה את סנאפטו לפני קרוב לשנה בעסקת החלפת מניות. בזמן המכירה דווח כי פייסבוק שילמה 70 מיליון דולר עבור החברה הישראלית, סכום שנחשב נמוך יחסית, אולם לפי ההערכות, השווי של המניות הכפיל את עצמו מאז הרכישה, כך ששווי סנאפטו יכול להגיע ל־150 מיליון דולר. גם אם סכום זה יהיה בסופו של דבר נמוך יותר, עסקת המניות של סנאפטו תהווה מכפיל נאה עבור השקעה של 9 מיליון דולר. קרן סקויה השקיעה 5 מיליון דולר, שהקנו לה שליטה ב־35% במניות סנאפטו, ואילו כרמל מקבוצת ויולה השקיעה 3 מיליון דולר וקיבלה לפי ההערכה כ־20% ממניות סנאפטו.

הכל נשאר במשפחה: אדוארד צוקרברג, רופא שיניים במקצועו וגם אבא של, קיבל אופציה לרכוש 2 מיליון מניות בתמורה למימון שהעניק לבנו בתחילת הדרך של הרשת החברתית. עם זאת, צוקרברג האב סירב לקבל את המתנה, לא מימש את האופציות ותוקפן פג. בפייסבוק התעקשו ודירקטוריון החברה אישר — שלא בנוכחות המנכ"ל מארק — להעביר לחברה שבבעלות האב 2 מיליון מניות. אלה שוות כעת כמה עשרות מיליוני דולרים, בהנחה שהפעם הוא יבחר להשתמש בהן.

רנדי צוקרברג. הסתפקה בשכר צנוע, צילום: בלומברג רנדי צוקרברג. הסתפקה בשכר צנוע | צילום: בלומברג רנדי צוקרברג. הסתפקה בשכר צנוע, צילום: בלומברג

רנדי צוקרברג, אחותו של המנכ"ל מארק ולשעבר מנהלת השיווק של פייסבוק, קיבלה שכר של 357,864 דולר ב־2009-2011. רנדי לא מוזכרת בפירוט בעלי המניות שכלול בתשקיף, אבל החברה חייבת לדווח רק על מי שמחזיקים מעל 5%.

FB: זהו סימול המניה שתחתיו תיסחר פייסבוק. בשבועות הקרובים, וימים ספורים לפני ההנפקה בפועל, יהיה עליה להחליט על זהות הבורסה שבה תירשם למסחר: בורסת נאסד"ק או הבורסה לני"ע בניו יורק (NYSE). שתיהן מחזרות אחרי פייסבוק בשבועות האחרונים, שכן להנפקה צפויה להיות תרומה שיווקית משמעותית לכל אחת מהן. גם סכום הגיוס ושווי החברה עדיין לא ידועים. פייסבוק ציינה כי היא מבקשת לגייס 5 מיליארד דולר, אך היא יכולה לעדכן את הסכום בהמשך.

כמו כן, בתשקיף לא מצוין לפי איזה שווי תתבצע ההנפקה, כמה מניות יונפקו ומה יהיה מחיר המניה, וההערכות נעות לפי שווי שוק של 75 לבין 100 מיליארד דולר.

1.6 מיליון דולר: זה השכר שקיבל רוב גולדברג, גיסה של סמנכ"לית התפעול שריל סנדברג, ב־2010-2011. על פי התשקיף, גולדברג סיפק לפייסבוק "שירותי מכירה ושיווק" באמצעות חברה שנמצאת בבעלותו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות