אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": האוצר מעכב העברה של 140 מיליון שקל לשטחים הפתוחים צילום: גילי סופר

בלעדי ל"כלכליסט": האוצר מעכב העברה של 140 מיליון שקל לשטחים הפתוחים

הקרן לשמירה על שטחים פתוחים שהוקמה לפני שנתיים לא החלה לפעול כי עוד לא קיבלה תקציב אף ששר האוצר אישר את תקנותיה בינואר. החברה להגנת הטבע מאיימת בפנייה לערכאות כדי לאלץ את האוצר להעביר מיד את הכסף לקרן

06.02.2012, 06:57 | ליאור בן דוד

לפי תיקון לחוק מינהל מקרקעי ישראל מ־2009, מחויב משרד האוצר החל ב־1 בינואר 2010 להקצות 1% מההכנסות השנתיות של רשות מקרקעי ישראל לטובת קרן לשמירה על השטחים הפתוחים. כך, מכיוון שכל ההכנסות של רשות מקרקעי ישראל ב־2011 הן כ־7 מיליארד שקל, ההקצאה הצפויה לקרן בגין שנת 2011 עומדת על כ־70 מיליון שקל.

שר האוצר אמנם נתן את הסכמתו לתקנות הקרן לשמירה על השטחים הפתוחים רק בתחילת ינואר השנה, אולם מרגע שנחתמו התקנות, לטענת החברה להגנת הטבע, הן תקפות גם לשנים 2010–2011. אולם הכספים האמורים, הנאמדים ב־140 מיליון שקל, טרם הועברו לקרן.

במכתב שנשלח על יד עו"ד חגית הלמר ועו"ד חיה ארז מהחברה להגנת הטבע לשר האוצר יובל שטייניץ, ושהגיע לידי "כלכליסט", נכתב כי: "כעת משנחתמו התקנות, יש להעביר אל הקרן, מיידית, את התקבולים המיועדים לה בגין השנים 2010 ו־2011. הדחיפות מתחייבת עקב העיכוב הבלתי סביר בהקמתה והערכים החיוניים שעליהם נועדה להגן". עוד נכתב כי "מפנייה אל אנשי האוצר בנידון אנו למדים כי הם מנסים להתכחש לחובה הקבועה בחוק להעביר כספים אלה לזכות הקרן". המכתב נחתם במשפט: "אי־העברת התקבולים תאלץ את החברה להגנת הטבע, בלית ברירה, לפנות לערכאות כדי לממש את ההגנה על הערכים הציבוריים והסביבתיים שעליהם אמונה הקרן".

הקרן לשמירה על שטחים פתוחים תפעל במסגרת רשות מקרקעי ישראל, בכפוף למדיניות מועצת מקרקעי ישראל. תפקידיה של הקרן הם מימון פעולות שונות לצורך שמירה, פיתוח סביבתי, שיקום, תחזוקה וטיפוח של שטחים פתוחים ומניעת הזנחתם. כמו כן, מטרת הקרן לאסוף, לנתח ולהציג מידע על שטחים אלה, תוך מתן עדיפות למימון הגנה על שטחים בעלי חשיבות לשמירת המגוון הביולוגי והמערכות האקולוגיות.

לפי תקנותיה, הנהלת הקרן תמנה תשעה חברים, ובהם מנהל רשות מקרקעי ישראל שישמש כיו"ר הנהלת הקרן, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון או נציג מטעמו, נציג המשרד להגנת הסביבה, נציג אגף התקציבים במשרד האוצר, חבר הנהלת רשות מקרקעי ישראל, מנהל מינהל התכנון במשרד הפנים, נציג השלטון המקומי, נציג הרשות לשמירת הטבע והגנים הלאומיים, ונציג הגופים הציבוריים שעניינם בשמירת איכות הסביבה ושאותו ימנה השר להגנת הסביבה.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "בתחילת ינואר חתם שר האוצר על התקנות שמגדירות את פעילות הקרן לשמירה על שטחים פתוחים, וצבירת הכספים בקרן מתבצעת מהיום שבו פורסמו התקנות ברשימות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות